Orbánnak esélyt adnak Európában, hogy “szocializálódjon” – de vajon kihasználja-e?

Magyarország éles álláspontja Ukrajna EU-csatlakozásával kapcsolatban számos európai kormány “napirendjévé” vált, mert Ukrajna uniós csatlakozásának csak Budapest lett a “rubiconja”.

Mint ismertté vált, Orbán Viktor magyar miniszterelnök fideszes pártja határozatot nyújtott be a parlamentnek, amelyben felszólítja a kormányt, hogy ne támogassa Ukrajna uniós csatlakozásáról szóló tárgyalások megkezdését. Kimondja, hogy az EU bővítési politikájának “szabályokon és eredményeken alapuló objektív folyamatnak kell maradnia”. “Az Ukrajnával való csatlakozásról szóló tárgyalások megkezdésének az EU-tagállamok közötti konszenzuson kell alapulnia… Ennek ma nincsenek feltételei” – állítják a dokumentum szerzői.

Az állásfoglalás szerint az EU vezetőinek először alaposan fel kell mérniük, hogy Ukrajna esetleges tagsága milyen hatással lesz az EU-n belüli kohéziós és agrárpolitikára, ami a szegényebb uniós országok, köztük Magyarország számára előnyös.

Ennek ellenére – a Politico értesülései szerint – Emmanuel Macron francia elnök a hét folyamán Párizsba hívta meg a magyar miniszterelnököt Orbán Viktor magyar miniszterelnököt, hogy kompromisszumot találjanak az Ukrajnával való uniós csatlakozási tárgyalások megkezdéséről. Mint azt egy párizsi forrás a kiadványnak elmondta, a francia elnök úgy véli, a magyar vezetőt még meg lehet győzni, hogy támogassa Ukrajna uniós csatlakozását. Az illetékes szerint Orbán „emelte a tétet”, hogy több pénzt kapjon az EU-tól. “Ez tiszta taktikai momentum… ezért van némi optimizmus, hogy sikerül megegyeznünk” – jegyezte meg a kiadvány beszélgetőtársa.

Egy másik uniós ország diplomatája politikai kombinációnak nevezte Orbán fenyegetéseit, és megpróbálta ellensúlyozni azt a benyomást, hogy a magyar miniszterelnök diktálja a napirendet a többi 26 országnak, mondván: “Más nap, újabb levél Budapestről. Mi újság?” Ugyanakkor egy harmadik uniós ország vezető diplomata szerint Orbán egyre hajthatatlanabbá válik. A brüsszeli EU-képviselő azt is elmondta, hogy Orbán ezúttal valóban egyértelművé teszi, hogy nem fog meghátrálni Ukrajna csatlakozásával kapcsolatos álláspontjától, még akkor sem, ha több uniós pénzforrást kap.

Magyarország mindent megtesz annak érdekében, hogy aláássa az Európai Unió azon törekvéseit, hogy erősítse szerepét a nemzetközi kapcsolatok stabilitásának megteremtésében. Van azonban remény, hogy az ország hatóságai megértik, hogy az Ukrajna uniós csatlakozásáról folyó tárgyalások blokkolásával különösen saját maguknak járnak rosszabbul. David Pressman, az Egyesült Államok magyarországi nagykövete például bírálta Oran Viktor kormányát a NATO-szövetségesek figyelmen kívül hagyása és az orosz rezsimmel való együttműködés erősítése miatt.

Pressman a magyar gazdaságba pénzt fektetett amerikai cégek képviselői előtt tartott beszédében elmondta, hogy az ország az Európai Unió keretein belül fejlődik, ami lehetővé teszi számára a sikeres üzletvitelt. “Azonban ma egyre gyakrabban látunk olyan szövetségest, amely NATO-szövetségeseire támaszkodik, és kényelmesnek érzi magát, ha figyelmen kívül hagyja ugyanezen partnerek és a mi Szövetségünk érdekeit, beleértve egy európai háború idején is” – mondta Pressman. Megjegyezte: amikor Orbán Viktor magyar miniszterelnök felkarolja Putyin orosz diktátort és blokkolja az EU-segélyeket Ukrajnának, ez a megvetés túlságosan nyilvánvalóvá válik a NATO-szövetségesek számára.

Ez a politika rendkívül káros az EU számára. Természetesen Ukrajnának is árt, de mindenekelőtt magának az EU-nak, amely most igyekszik megerősíteni szerepét a nemzetközi kapcsolatok stabilitásának megteremtésében. Magyarország mindent megtesz az Európai Unió ezen törekvéseinek aláásására. A decemberi csúcs közeledtével az EU elkezdte keresni a lehetőségeket arra az esetre, ha Orbánt nem sikerül meggyőzni, és ténylegesen megakadályozza a tárgyalások megkezdését Ukrajnával.

Korábban a Politico írt arról, hogy Brüsszelnek “nukleáris opciója” van terítéken – Magyarország kizárása az EU politikai döntéseiből. Elméletileg Brüsszel egy speciális eljárást alkalmazhat, amelyet akkor alkalmaznak, amikor egy EU-tagállamról úgy ítélik meg, hogy fennáll annak a veszélye, hogy megsérti az Unió alapértékeit. Ezt az extrém intézkedést nagyon mérgezőnek tartják Brüsszelben, mivel megbontja azt az egységet, amelyet az Európai Unióban mindvégig oly keményen építettek. Ráadásul táplálhatja a magyarok EU-val szembeni negatív attitűdjét, ami ismét az Unió egységét sújtja.

Mit fog elérni Magyarország a blokádjával? Először is hitelteleníti az egész EU-t. Másodszor, ha Magyarország blokkolja a tárgyalásokat, akkor Ukrajna nem hajthat végre olyan változtatásokat a nemzeti kisebbségek tekintetében, amelyeket Budapest követel. Vagyis Magyarországnak csak rosszabb lesz. Ezért reménykednünk kell abban, hogy Budapest megérti, hogy döntésével nemcsak szövetségeseiknek és Ukrajnának, hanem saját magának is kárt okoz.

Részvény: