Orbán Viktor: Nem szabad napirendre venni Ukrajna uniós csatlakozását

A miniszterelnök szokásos péntek reggeli rádióinterjújában beszélt erről.

Az Európai Tanács elnökével, Charles Michellel tárgyalt Orbán Viktor hétfőn, erről kérdezték először a Kossuth Rádióban, valamint arról, meg fogja-e vétózni Ukrajna uniós csatlakozási tárgyalásainak megkezdését.

„Magyarország nem vétózik” – jelentette ki Orbán. Aztán azt is kifejtette, hogy ezalatt mit ért. Szerinte az EU alapszerződésében az áll, hogy vannak bizonyos témák, amiben csak akkor van döntés, ha minden tagállam egyetért. Ő pedig úgy látja, hogy minden jogunk megvan ahhoz, hogy csak akkor vegyünk részt egy döntés meghozatalában, ha abban egyetértenek a tagállamok.

„Ukrajna uniós tagsága ma nem esik egybe Magyarország nemzeti érdekeivel, ezért ezt nem is kell csinálni” – erősítette meg.

Orbán szerint ezért ezt a témát nem is kell napirendre venni, mert nincs egyetértés.

Ezt is fogja javasolni, a hiba pedig véleménye szerint az Európai Bizottságé, amely ráerőlteti a tagállamokra a tárgyalások megkezdését.

Az ukrajnai csatlakozás legfőbb gátja a kormányfő szerint, hogy Ukrajna háborúban áll, ezért máshogy működik, azt sem lehet megmondani, hogy megfelel-e az unió jogállami feltételeinek. Azt sem, hogy egyáltalán mekkora Ukrajna területe, amit fel akarunk venni, hogy mekkora népességről beszélünk, mert folyamatosan menekülnek az emberek. Azt sem, hogy az ukrán mezőgazdaság beemelése az uniós rendszerbe milyen következményekkel jár, vagy ha csatlakoznának, mennyi pénz kellene a fejlődéséhez, és azt honnan vesszük el – sorolta aggályait Orbán.

Orbán először inkább stratégiai megállapodást kötne Ukrajnával, ami 5-10 évig is tarthat, amikor pedig azt látjuk, hogy tudunk együttműködni, akkor kell asztalra tenni a csatlakozási tárgyalások kérdését.

„A mi véleményünket soha senki nem kérte ki, elénk löktek egy papírt, hogy szavazzuk meg, hát ez így nem megy” – mondta

Az Ukrajnának szánt uniós pénzekről azt mondta, hogy az EU „vagonokban küldi” a fegyvert és a pénzt Ukrajnába, ez a pénz azonban hiányzik az európai gazdaságból, jobb lenne itt a helyzet, ha ezt a pénzt nem küldenénk oda.

Ha pénzre van szüksége Ukrajnának, akkor hozzunk létre egy államközi pénzalapot, ahova minden ország rakhat be pénzt, aki akar, ne közös EU-s pénzből fordítsunk erre” – javasolta a miniszterelnök.

Arra kért mindenkit, hogy ezért is töltse ki a nemzeti konzultációt.

Körülöttünk mindig nálunk nagyobb birodalmak voltak, akik mindig belénk akartak harapni – tartott történelemleckét Orbán, amikor a következő kérdésben a szuverenitásról kérdezték. Kiemelte viszont, hogy a magyarok itt vannak már 1000 éve, ez a mi világunk, mi tudjuk, mi a jó nekünk, nincs szükségünk arra, hogy más mondja meg, hogyan éjünk – definiálta a kormányfő a legújabb kampányszlogent.

Ha kevésbé tehetségesek vagy gyengébbek lennénk, akkor lehet rászorulnánk mások segítségére, de köszönjük, ebből most nem kérünk – fejtegette.

Ehhez képest azonban mindig vannak Magyarországon belül is olyanok, akik azt akarták, hogy csatlakozzunk nagyobb birodalmakhoz, voltak olyan döntések, amikor a döntések nem a magyar érdekeket szolgálták.

Egyértelmű és világos szabályok kellenek, hogy többet ilyen ne történjen, és az sem, hogy a választások után derüljön ki, hogy dollárokkal akarták befolyásolni a választásokat, ezért a Parlamentnek most „meg kellett hoznia néhány döntést” a szuverenitás kérdésében – mondta Orbán.

Forrás:https://hvg.hu/itthon/20231201_Orban_Kossuth_radio_interju

Részvény: