Orbán Viktor mint az európai oroszbarát álláspontok ideális „szócsövének” példája

         Magyarország miniszterelnöke nem egyszer és nem kétszer került az ukrajnai háborúval kapcsolatos, saját maga által kifejtett, kirívó és oroszbarát kijelentéseinek epicentrumába. Orbán Viktor minden egyes ilyen tettével közelebb kerül a „kreml ügynök” státuszához, mert beszédei gyakran nem bírják sem az EU-országok konstruktív kritikáját, sem támogatását.

         Ezúttal a miniszterelnök úr formálisan a harmadik világháború fenyegetésével kapcsolatos kijelentésével „sétált a szélén”. Orbán Viktor elmondta, hogy az Európai Unió országainak vezetői közel állnak ahhoz, hogy megvitassák békefenntartó erők Ukrajnába küldését. Orbán megjegyezte, hogy a nyugati vezetők egyre gyakrabban beszélnek békefenntartók küldésének lehetőségéről. A magyar miniszterelnök azonban nem részletezte, hogy pontosan kik és milyen szinten folytatják ezeket a tárgyalásokat.

         „Most már közel járunk ahhoz a tényhez, hogy az európai vezetők számára legitim lesz, hogy békefenntartó erőket küldjenek a frontra. Ha ez így folytatódik, akkor elérhetjük a harmadik világháborút” – mondta Orbán.

         Kijelentette azt is, hogy még egy éve is vitatkoztak az uniós vezetők arról, hogy elvileg szabad-e fegyvert küldeni, most pedig egyre több nehézfegyvert küldenek Ukrajnába.

         Bejelentette azt is, hogy március 31-én, pénteken határozatot hoz a magyar Országgyűlés, amelyben tűzszünetet követel.

         „Nem béketárgyalásokról kellene beszélnünk, hanem tűzszünetről. Ha tűzszünet lesz, akkor lehetőség van a béketárgyalások előrehaladására gondolni. Először is tűzszünetet kellene kötni, hogy ne haljanak meg többen, ne pusztuljanak el városok, ne haljanak meg civilek. Ha ez megtörténik, akkor jöhet az áttörés” – vélekedik Orbán.

         Először is, senkinek a Földön nincs joga katalizátorként fellépni az Orosz Föderáció terrorista állama és Ukrajna közötti béketárgyalásokban, mert a harcot vagy a megbékélést csak a hivatalos Kijev döntheti el.

         Másodszor, nem érti-e Orbán úr, hogy az ukrajnai béke az európai béke végét jelenti, mert a kontinens kénytelen lesz katonai és gazdasági értelemben is a teljes megerősödés felé haladni, mert anélkül, hogy „végezne a Kremlben ülő fenevadat”, lehetetlen pontot tenni az Ukrajna ellen folytatott népirtó háborúban.

         Valamiért még Orbán „Nyugat biztonságával” kapcsolatos könyörgései is összetörnek Viktor úr és fideszes álláspontja miatt. Orbán szerdán a parlamenti ülés kezdete előtt zárt ajtós megbeszélést tartott fideszes képviselőivel, amelyen az ukrajnai háborút vádoló és kritizáló beszédet mondott.

         A magyar miniszterelnök beszéde nagy része az ukrajnai háborúról szólt. A fő tézis az volt, hogy Budapestnek nem szabad e tekintetben megváltoztatnia politikáját, vagyis „megvédeni a béke álláspontját Bidentól és Brüsszel kormányzatától”.

         Orbán külön sorolta Magyarország ellenségeit, amelyeket három csoportra osztott. Az elsőben olyan érdekcsoportok vannak, akik a háború mellett állnak: Joe Biden amerikai elnök és kormánya, „brüsszeli bürokraták és politikusok, akik a háború mellett állnak”.

         A második csoport a „háborús időkből hasznot húzó nemzetközi spekulánsok”, különösen Soros György, „akik sok évvel ezelőtt azt írták, hogy Közép-Európa országai bábok legyenek az Oroszország elleni háborúban, mert toleránsabbak az emberáldozatokkal szemben, mint a Nyugat.”

         A magyar „ellenségek” harmadik csoportja pedig a „dollárbaloldaliak”, mint Gyurcsány Ferenc volt magyar miniszterelnök, „akit fontokkal vették meg”.

         Orbán beszédének egy részét annak szentelte, hogy az elmúlt évben a Biden-kormányzat miatt „Európa meggyengült”, Oroszország pedig atomhatalomként nem veszíthet, de nem is nyerhet, mert „az egész nyugati világ támogatta Ukrajnát.”

         Nos, Orbán Viktor objektíven a moszkvaihoz hasonló nézeteket hirdet – a nyugati politikusok „korrupciójáról”, akik az Orosz Föderáció Ukrajna elleni háborújából profitálnak, a NATO és Washington hivatalos álláspontjával szembeni ellenségeskedéséről. Egy kérdést szeretnék feltenni Orbán úrnak – mi a célja Magyarországnak az EU-ban Brüsszel hivatalos álláspontjának támogatottsága hiányában?

         Miközben a „béke szükségességéről” beszél, Magyarország miniszterelnöke egyáltalán nem érti azokat a dolgokat, amelyek saját hazájában zajlanak. Diákok ezrei és a magyar kormány politikájával elégedetlenek tüntettek a fővárosban, Budapesten, oktatási reformokat és politikai kultúraváltást követelve.

         Budapest belvárosában március 15-én a munkakörülményekkel és a sztrájktilalommal elégedetlen diákok és tanárok ezrei tüntettek. A szervezők a tiltakozást „szabadságmenetnek” nevezték.

         Pedagógus szakszervezetek és diákcsoportok hívták össze, akik hónapok óta nyomást gyakoroltak a magyar kormányra, hogy magasabb béreket és jobb munkakörülményeket követeljenek. Ezek a csoportok a pedagógusok sztrájkjogát korlátozó jogszabályok hatályon kívül helyezését is követelték.

         Orbán Viktor és bel- és külpolitikája szégyen Magyarország számára, és „folt” az EU mint homogén országközösség hírnevén. Az ukrajnai háborúval kapcsolatos stabil álláspont hiánya, a Kreml eszméi iránti észrevehető hajlam azonban Budapestet ideológiailag az „orosz világ” szatellitjává teszi, amelyet csak Kelet-europai leggerinctelenebb országához hasonlítható – Fehéroroszországhoz.

Részvény: