Orbán új kísérlete, hogy „sötétben” játsszon Ukrajnával: új részletek az ukrán hadifoglyokról

         Az Ukrán Hírszerzési Főigazgatóság egyik beszélgetőpartnere kijelentette, hogy az Orosz Ortodox Egyház aktívan tárgyal a magyar kormány képviselőinek oroszországi látogatásáról, amelyre az előzetes adatok szerint augusztus 8-11-én kerülhet sor.

         Arra a kérdésre, hogy az Orosz Ortodox Egyház ismét ukrán foglyok titkos átszállítását készíti-e Magyarországra, Andrej Juszov, az ukrán védelmi minisztérium képviselője azt válaszolta: „Vannak ilyen információink, ezek ellenőrzése és tisztázása folyamatban van. Figyelembe véve, hogy hasonló eset már megtörtént, sajnos minden okunk van attól tartani, hogy ismét megsértik a nemzetközi humanitárius jogot és a genfi egyezményeket, valamint az ukrán hadifoglyok jogait.”

         Az ukrán hírszerzés szerint Magyarországnak nincs listája azokról, akiket el akar fogadni. Az orosz különleges szolgálatok 10-15 fős csoportot alkotnak Budapestre szállításra, és az elfogott ukránok között magyar származású kárpátaljaiakat keresnek.

         „A magyarok követelménye a magyar nemzetiség és a magyar nyelv ismerete. Ez a követelés vitathatatlan – a magyarok a magyar nemzeti kisebbség képviselőin kívül senkit nem fogadnak el” – közölték a különleges szolgálatok.

         Az orosz fél tárgyalója ebben a kérdésben várhatóan az Orosz Ortodox Egyház Zsinatának tagja lesz, Antonij Volokolamszkij metropolita (Anton Jurijevics Szevrjuk), aki a Moszkvai Patriarchátus Külső Egyházi Kapcsolatok Osztályának vezetői posztját tölti be.

         Emlékezzünk vissza, hogy június elején Oroszország 11 ukrán hadifoglyot adott át Magyarországnak. Magyar területre kerültek. Az ukrán harcosok többségét eddig a pillanatig eltűntnek tekintették.

         Budapest ragaszkodott ahhoz, hogy a magyar kormánynak állítólag semmi köze 11 ukrán fogoly átszállításához. Ezt az értesülést Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes is megerősítette. A tömegmédia szerint Semjén egyszemélyes döntése volt, amiről a kormányban senki sem tudott. A kormány tagjait felháborította a miniszterelnök-helyettes ilyen önkényessége. Azt azonban, hogy „bűnbakot” csináltak-e, vagy valóban ő volt az egyetlen, aki tudott erről az esetről, azt jelenleg lehetetlen megmondani.

         Elképzelhető azonban, hogy Magyarország és az Orosz Föderáció információs-pszichológiai különleges hadműveletet (IPSO) készít az ukrajnai hatóságok hiteltelenítésére: állítólag Oroszország kész hadifoglyokat átadni, de erre nincs kezdeményezés Ukrajna részéről. Ukrajna 8 állampolgára, akik Oroszországból való átszállítása után is Magyarországon maradtak, valójában elszigetelten vannak. Korlátozott kommunikációs körük van, a hozzátartozókkal való kommunikációhoz kapott telefonokat elvették. Ukrajna úgy tudja, hogy rokonok érkeztek néhányukhoz. De hogy a kommunikáció hogyan zajlott és mennyi ideig tartott, nem ismert. Jelenleg diplomaták próbálnak kapcsolatot létesíteni Ukrajna állampolgáraival.

         Valójában Magyarország megsértette a humanitárius jogot, amikor ukrán foglyokat fogadott be. Sem Ukrajna, sem a Nemzetközi Vöröskereszt képviselői nem értesültek arról, hogy ukrán hadifoglyokat szállítottak át az Orosz Föderáció területéről Magyarországra. A magyar kormány csak azt állította, hogy az ukrán foglyok „saját akaratukból akartak Magyarországra jönni”, és most „saját akaratukból maradhatnak vagy bármikor elhagyhatják Magyarországot”.

         Érdemes felidézni, hogy a magyar alkotmány kimondja, hogy a magyar nemzetiségűeket lakóhelyétől függetlenül a kormány köteles megvédeni. Orbán Viktor miniszterelnök pedig mindig a magyar nemzet védelmezőjének vallja magát.

         Jelenleg Magyarország szerint a szóban forgó személyek nem tartoznak a hadifoglyokkal való bánásmódról szóló genfi egyezmény hatálya alá, mivel szabadlábra helyezték őket. Hollétükről nem lehet beszámolni, mert a katonák ideiglenes védelmet  kértek, „mint több százezren védelmet kértek az ukrajnai háború elől menekülve”.

         Budapest azonban ezúttal felülmúlta önmagát. Az ukrán foglyok használata Ukrajnára gyakorolt nyomásgyakorlás módszereként embertelen és sérti a nemzetközi jogot. Egy ilyen eset egy terrorista állam javára végzett tevékenységnek tekinthető, mert itt az orosz ortodox egyház érintett.

         Ha Orbán valóban nem tartja érintettnek a hivatalos kormányt ebben a „cserében”, akkor intézkedni kell egy ilyen, augusztusra tervezett „vallási” akció megállításáról.

Részvény: