Orbán Viktor magyar miniszterelnök a Macron francia elnökkel folytatott találkozó előtt a Le Pointnak adott interjújában azt mondta, Ukrajna nem kezdhet tárgyalásokat az EU-csatlakozásról, mert “ez a világ egyik legkorruptabb országa”. Orbán korábban az ukrajnai magyar nemzeti kisebbségben állítólag fennálló problémákkal magyarázta, hogy ellenzi az ilyen tárgyalások megkezdését. Miután azonban ukrán parlament elfogadta a nemzeti kisebbségekkel kapcsolatos törvénymódosításokat, ez a legfontosabb érv Orbán Viktor Ukrajnával és az Európai Bizottsággal folytatott vitájában megdőlt. A magyar kormányfő pedig azonnal új magyarázatokat kínált arra, miért akarja meggátolni Ukrajna európai integrációját.
Valószínűleg ezért hangsúlyozta az újonnan kinevezett lengyel miniszterelnök, Donald Tusk, hogy Orbán kormánya “őszintén orosz pozíciókra váltott”, és ezt nem is titkolja. Most egész Európa egyetért a lengyel politikussal. „Orbán szándékosan vállalja a kockázatot, hogy Ukrajna elveszítheti Oroszország elleni védelmi háborúját, és kapitulációra kényszerülhet. Ez nemcsak Ukrajna számára jelentene katasztrófát, hanem jelentősen meggyengítené az EU-t is – és erőpróbává válna. Nem hiába egyesek látják a magyar premierben az orosz elnök “trójai falóját” – mondja Stefan Israel, a Tages-Anzeiger svájci kiadvány rovatvezetője.
Radovan Heist szlovák politológus pedig a Pravda című szlovák kiadványban hangsúlyozza: “Ha Magyarország miniszterelnökének zsarolás miatt sikerül, az hamis és veszélyes engedmény lesz az EU részéről. Nincs garancia arra, hogy Budapest valóban visszavonja vétóját (az EU-csúcson Ukrajnával kapcsolatos tervezett döntésekkel szemben). Ha ez megtörténik, Magyarország a jövőben zsarolhatja az EU-t. A zsarolás Orbán leghatékonyabb fegyverévé válhat. Robert Ficó szlovák kormányfőnek pedig, akit az EU pénzeszközök befagyasztásával fenyeget az igazságszolgáltatásba való beavatkozása miatt, már csak magyar kollégája példáját kell követnie.”
Most, amikor egész Európa elege van Orbán felhívásaiból, ő kollégáival a Fehér Ház “megrohanása” mellett döntött. Magyarország jelenlegi miniszterelnökének politikai munkatársai zárt ülést tartanak Washingtonban az USA Republikánus Pártjának tagjaival “az Ukrajnának nyújtott katonai támogatás megszüntetése érdekében”. A The Guardian brit kiadvány erről ír saját forrásaira hivatkozva.
A Heritage Foundation konzervatív agytröszt állítólag kétnapos konferenciát szervezett a Magyar Nemzetközi Kapcsolatok Intézetének képviselőivel és a washingtoni magyar nagykövetség munkatársaival. A rendezvényen többek között az ukrajnai háború témájára is nagy figyelmet fordítanak. Források szerint a rendezvény második napjára zárt ülést terveznek, amelyre a Republikánus Párt képviselőit, köztük a Kongresszus tagjait is meghívták. Hogy pontosan mi fog történni a találkozón, azt nem részletezik. A Guardian azonban utal arra, hogy ez a Kongresszusban blokkolt Ukrajna katonai támogatási programjára vonatkozik.
“Orbán biztos abban, hogy az Ukrajnának nyújtott segély nem megy át a kongresszuson. Ezért próbálja blokkolni az EU-tól érkező segélyeket is” – mondta a kiadványnak a magyar nagykövetséghez közeli diplomáciai forrás. Orbán Ukrajnával kapcsolatos álláspontja régóta ismert, és többször hangoztatta nyilvánosan. Ami a konferenciát szervező Heritage Foundationt illeti, ez az agytröszt korábban határozottan ellenezte az USA Ukrajnának nyújtott segélyeit, és ideológiailag közel áll Orbán Viktorhoz és Donald Trumphoz.
Dalibor Rogach, az American Enterprise Institute agytröszt vezető kutatója azonban megjegyezte, annak ellenére, hogy Orbán jó kapcsolatokat ápol néhány republikánussal, valószínűleg nem lesz befolyása Ukrajnának az Egyesült Államokból történő finanszírozására.
És most egy pillanatra érdemes elképzelni, mennyire akarja Orbán “haragítani” Kijevet, hogy kész elmenni és a Fehér Házban megszégyeníteni az európai politikát, idézve a Kreml amerikaiaknak szóló narratíváit arról, hogy “Ukrajna képtelen megnyerni a háborút”.
Úgy tűnik azonban, hogy az Európai Unióban nincsenek Orbán befolyásolási eszközei. Eredmény nélkül ért véget Orbán találkozója Macronnal. Ez azonban nem jelenti azt, hogy Orbán blokkolhatja az amúgy is Ukrajnának 50 milliárd eurós “hírhedt” pénzügyi segélyt. Ha él a vétójoggal, a segélyhez szükséges pénzügyi eszközt valószínűleg már jövő évre felhasználják Budapest részvétele nélkül. Nos, az EU és Ukrajna közötti tárgyalások megkezdéséről szóló döntést jövő évre kell halasztanunk. De mit kezdjünk Magyarországgal, amely ráadásul jövő év júliusában kezdi meg az Európai Unió elnökségét?
A luxemburgi Tageblatt drasztikus lépésekre szólítja fel az EU-t, megfontolgatni Magyarország EU-ból való kizárását és Orbán lehetőségeit felfüggeszteni. Nem valószínű azonban, hogy az európaiak ma készek ilyen komoly döntésekre. Ez azt jelenti, hogy továbbra is foglalkozniuk kell a “trójai faló” nézeteivel.