Orbán szűk körben elárulta, hogy valójában miért nem akarja az EU-n belül látni Ukrajnát

A miniszterelnök arról is beszélt, hogy hogyan viszonyulna az oroszokhoz a háború után.

Tavaly év végén Orbán Viktor látványosan kivonult a teremből, amikor az uniós tagállamok arról szavaztak, hogy megkezdődjenek a tárgyalások Ukrajna uniós csatlakozásáról. Orbán Viktor az uniós csúcstalálkozóra érkezve határozottan állította, szó sem lehet arról, hogy Magyarország hozzájáruljon ahhoz, hogy Ukrajnával megkezdődjenek a csatlakozási tárgyalások. Mint mondta, jelenleg nem lehet dönteni ebben az ügyben, mert az ukránok nem teljesítették teljeskörűen az előcsatlakozási feltételeket.

Direkt36 belső forrásokra hivatkozva azonban most azt írja, hogy Orbánnak egészen más problémája van Ukrajna uniós csatlakozásával, mint amit a nyilvánosságban állít. Egy tavaly tavaszi tanácskozáson, amit az Országgyűlésben tartottak, Orbán a lap szerint arról beszélt, hogy Ukrajna uniós tagsága felborítaná a magyar kormány geopolitikai mozgásterét. Orbán attól tart, hogy a csatlakozással az Egyesült Államok túl nagy befolyást szerezne a térségben.

A miniszterelnök a megbeszélésen arról tájékoztatta a résztvevő képviselőket, hogy titkosszolgálati forrásokból származó információi szerint az Egyesült Államok megígérte Ukrajnának, hogy az uniós csatlakozási tárgyalások még 2023-ban meg fognak indulni a háború sújtotta országgal.

„Zelenszkij úgy megy rá az elnökválasztási kampányra, hogy megkezdődtek a tárgyalások Ukrajnával” – fogalmazott a lap forrása szerint Orbán arra célozva, hogy ez erősítené Zelenszkij belpolitikai pozícióját.

„Lesz egy kis csinn-bumm cirkusz előtte” – mondta Orbán arra utalva, hogy a csatlakozási tárgyalások megkezdéséhez egyhangú döntés szükséges, így a magyar kormány bizonyos ügyekben érvényesíteni tudja majd az akaratát. A miniszterelnök azt mondta, ragaszkodni fognak ahhoz, hogy Ukrajna állítsa vissza azokat a jogokat, amelyekkel még 2015 előtt rendelkezett a magyar kisebbség.

Viszont Orbánnak már akkor nem volt kétsége afelől, hogy az uniós tagállamok meg fogják szavazni az ukránokkal folytatott tárgyalások megkezdését. Úgy fogalmazott, hogy a kifogásaik ellenére is viszonylag gyorsan „át fogják rajtunk nyomni Ukrajna EU-s tagságát”.

Ami Orbán geopolitikai aggályait illeti, a miniszterelnök attól tart, hogy az ukrán csatlakozással létrejön az EU-n belül egy olyan „erőközpont”, amelyet az Egyesült Államok fog uralni katonailag, illetve politikai és gazdasági értelemben is. Ehhez az észak-közép-európai zónához fog tartozni Orbán szerint szorosabban a három balti állam, Lengyelország, az Oroszország által a területei egy részétől megfosztott Ukrajna, illetve valamennyire lazábban Románia is. Ezek olyan országok, amelyek Oroszországtól tartva szorosabb kapcsolatot ápolnak az USA-val.

Orbán szerint „ez az új erőközpont” „erősebb lesz, mint Németország gazdaságilag”.

A miniszterelnök a tavaszi megbeszélésen arról is említést tett, hogy a háború után, hogyan kellene Magyarországnak Oroszországhoz viszonyulnia. Úgy fogalmazott, „az oroszokkal is ki kell alakítani az új biztonsági kereteken belül valamilyen kapcsolatot”.

Forrás:https://hvg.hu/itthon/20240131_Orban_szuk_korben_elarulta_hogy_valojaban_miert_nem_akarja_au_EUn_belul_latni_Ukrajnat

Részvény: