Orbán kormánya nem támogatja az EU hivatalos részvételét Biden demokraciacsúcsában

Magyarország megakadályozza, hogy az Európai Unió hivatalosan részt vegyen Joe Biden amerikai elnök demokrácia-csúcstalálkozóján, mert Orbán Viktor nem kapott meghívást az eseményre – közölte Bloomberg. A cikk azt is említi, hogy Magyarország az EU-s nagykövetek szerdai találkozóján azért nem támogatta a blokk közös hozzájárulását a csúcstalálkozóhoz, mert nem mindegyik EU-tagország kapott külön meghívást. Több forrásból is kiderült, hogy valójában Magyarország az egyetlen EU-s ország, amit nem hívtak meg a december 9-e és 10-e között betervezett virtuális találkozóra, ahová összesen 110 demokratikus állam vezetője kapott meghívót. A magyarországi demokrácia szintje biztos nem volt elég ahhoz, hogy a csúcstalálkozóra meghívottak között legyen.

A Bloomberg cikke szerint szerdán a nagyköveti találkozón a magyar fél azzal érvelt, hogy az EU elnöke, Ursula von der Leyen és az Európa Tanács elnöke, Charles Michel nem beszélhet a teljes EU nevében a csúcstalálkozón, hiszen a tagállamok nem jutottak közös tényezőhöz. A magyar kormány ezzel a döntéssel  nem az EU vezetőinek részvételét akadályozza meg, hanem a közös állásfoglalás kifejezését. Ehhez ugyanis egyhangú egyetértésre van szükség valamennyi tagállam részéről. A magyar fél poziciója miatt az EU jogi szolgálata is úgy véli, hogy az EU nem nyújthat be írásban közös tervezetet a csúcstalálkozóra, a Bizottság és a Tanács elnöke ugyanakkor felszólalhat az eseményen, és korábban megállapodott állásfoglalásokat is képviselhet. Orbán kormánya már korábban is folyamodott hasonló módszerekhez, mint például nyáron, amikor a hongkongi szabadságjogok megsértése miatt tervezett közös nyilatkozat kiadását vétózta meg.  

A Die Welt német napilap szerint is Joe Biden jelentősen hozzájárult ahhoz, hogy „megkarcolja Orbán erős imázsát”. Ráadásul, Manuel Campos Sánchez-Bordona múlt csütörtökön is azt javasolta, hogy a bíróság utasítsa el Magyarország és Lengyelország jogállamisági mechanizmussal szemben benyújtott panaszát, ami véleményük szerint nagy valószínűséggel be is fog következni. A várható ítélet alapján a Bíróság elismeri a tagállamok jogát, hogy megbüntethetik a demokratikus rendszert leépítő kormányokat. Európa türelme látszólag fogyni tűnik.

Magyarország már évek óta konfliktusban áll az EU-val különböző jogállamisági kérdésekben, a médiaszabadságtól a bírói beavatkozásig. Bloomberg  szerint is külön csapást jelent Magyarország számára, hogy az EU legfelsőbb bíróságának tanácsadója kijelentette, a tömbnek joga van visszatartani a költségvetésből és a gazdaságélénkítő alapból a demokratikus visszaeséssel vádolt országok kifizetését, amely Budapest számára mintegy 7,2 milliárd eurós veszteséget jelenthet. Szijjártó Péter külügyminiszter szerint „tiszteletlen” lépés az amerikaiak részéről, hogy elmaradt a meghívás arra a konferenciára, amelynek fő témája a demokráciát érintő kihívások kérdésköre lesz. Véleménye szerint nincs szükség arra,  hogy bárki megítélje a magyar demokrácia állapotát, valamint azt is bejelentette, hogy számítanak arra, hogy az Egyesült Államok valamilyen eszközzel be kíván majd avatkozni az közelgő magyarországi választásokba.

Fürge Hír

Részvény: