Csalódott az Amerikai Egyesült Államok amiatt, hogy a magyar kormánypárt megakadályozta, hogy az ország parlamentjében szavazzanak Svédország NATO-csatlakozási kérelméről – mondta Vedant Patel külügyminisztérium helyettes szóvivője újságíróknak február 5-én. Magyarország az egyetlen NATO-ország, amely nem ratifikálta Stockholm csatlakozási kérelmét, ami megnehezíti kapcsolatát az Egyesült Államokkal, és aggodalmakat kelt a szövetségesekben.
A magyar ellenzék által összehívott tanácskozást a Fidesz szövetségesei – a Kereszténydemokrata Néppárt (CDNP) képviselői is bojkottálták. Az ülésen a NATO-országok több nagykövete is részt vett, köztük az Egyesült Államok magyarországi nagykövete, David Pressman. Összesen 51 képviselő jelent meg az ülésen, 148-an nem voltak jelen.
Az ülés előtt a Fidesz képviselői bejelentették, hogy nem vesznek részt az ülésen. A Fidesz képviselőcsoportjának vezetője, Kocsis Máté elmondta, hogy a ratifikációra a február végén kezdődő tavaszi ülésszak elején, illetve Ulf Kristersson svéd miniszterelnök budapesti látogatása után kerülhet sor.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök még január 23-án Budapestre hívta Ulf Kristersson svéd miniszterelnököt, hogy megvitassa az ország észak-atlanti szövetséghez való csatlakozását. Kristersson január 26-án bejelentette, hogy nem tárgyal Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel az ország NATO-csatlakozásáról, noha továbbra is Magyarország az egyetlen ország, amely még nem ratifikálta Svédország csatlakozási szándékát a szövetséghez.
Svédország külügyminisztere, Tobias Billström pedig azt mondta, Stockholm arra számít, hogy Magyarország hamarosan jóváhagyja az ország észak-atlanti szövetségi tagsági kérelmét.
“Svédország NATO-ba lépése olyan kérdés, amely közvetlenül érinti az Egyesült Államok nemzetbiztonságát, valamint a szövetség egészének biztonságát” – mondta David Pressman, az Egyesült Államok nagykövete amerikai látogatásán. “A miniszterelnök megígérte, hogy összehívja a parlamentet, mielőbbi cselekvésre sürget, ma volt rá lehetőség” – mondta Pressman. – “Várjuk… Magyarország gyors intézkedéseit.”
A Fehér Háznak fontolóra kellene vennie Magyarország elleni szankciók bevezetését. Ezt a véleményt az amerikai kongresszus több szenátora is kifejtette, köztük a Nemzetközi Kapcsolatok Bizottságának vezetője, Ben Cardin – írja a Bloomberg. Szerinte Magyarország jelenlegi miniszterelnöke, Orbán Viktor a “legkevésbé megbízható” NATO-szövetséges, ami egyre nagyobb ellenérzést vált ki a partnerek körében. Cardin különösen elítélte, hogy Orbán késlekedett az Európai Uniótól Ukrajnának nyújtott makroszintű pénzügyi támogatás kiutalásával, valamint Svédország NATO-csatlakozásának jóváhagyásával kapcsolatban. Ezt szem előtt tartva Cardin szerint a Fehér Háznak mérlegelnie kellene a szankciók bevezetésének és a magyar állampolgárok vízummentességének megszüntetésének lehetőségét.
Két másik szenátor, a demokrata Zhanna Sahin és a republikánus Tom Tillis szerint Orbán azt kockáztatja, hogy “visszafordíthatatlanul károsítja” Magyarország kapcsolatait az Egyesült Államokkal és a NATO-val, ha nem segíti elő Svédország katonai szövetségbe lépését. A Bloomberg megjegyzi, hogy ezek a washingtoni szemrehányások növelik az európai elégedetlenséget Orbánnal, aki megkérdőjelezte a Nyugat elkötelezettségét, hogy megvédje Ukrajnát az orosz inváziótól, és kapcsolatot tart fenn Moszkvával. Mindhárom szenátor közös közleményében leszögezte: “fogy az idő és a türelem” Magyarország tétlensége miatt Svédország NATO-csatlakozásával kapcsolatban.
Orbán egyrészt az euro-atlanti integráció erős támogatójaként pozícionálja magát, és lojalitását biztosítja a NATO-hoz. A tettei azonban ennek az ellenkezőjét mutatják. Magyarország az egyetlen NATO-ország, amely még nem ratifikálta Svédország szövetségi csatlakozásáról szóló jegyzőkönyvet, ezzel mesterségesen késlelteti a folyamatot, és az orosz agresszióval szemben veszélyezteti a Nyugat egységét.
Orbán viszont folyamatosan bírálja Ukrajnát, korrupcióval és a magyar kisebbség jogainak megsértésével vádolja. Kettős játékot játszik Oroszországgal is, szoros gazdasági és politikai kapcsolatokat ápol vele, még az Orosz Föderáció teljes körű Ukrajna inváziója után is.
Orbánnak ez a magatartása nemcsak az USA-ban, hanem Európában is felháborodást vált ki. Tetteit az euro-atlanti értékek elárulásának és a NATO biztonságának aláásásának tekintik. Emiatt Magyarországnak kell, hogy mielőbb “hozzon magához”, és tegyen meg mindent Svédország NATO-felvétele érdekében – mert az amerikai kongresszus szankciói nem várhatnak sokáig.