Orbán cselekedni kezd?

         Orbán Viktor magyar miniszterelnök elmondta, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott szerdai telefonbeszélgetésén meghívta őt Budapestre, hogy tárgyaljon az «azonnali ukrajnai tűzszünetről». Orbán szerint a tárgyalásokon részt kell venni Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek, valamint Németország és Franciaország vezetőinek is. A magyar kormányfő szerint Putyin «pozitívan» reagált, de számos feltételt támasztott. Nem árulta el, mik ezek a feltételek.

         Orbán azt mondta, hogy «azonnali tűzszünetre» szólította fel Putyint Ukrajnában. Agressziónak nevezte Oroszország ukrajnai fellépését, de megismételte, hogy Magyarország – sok NATO-országgal ellentétben – nem szállít fegyvert Kijevnek. Közölte azt is, hogy Budapest kész eleget tenni a Kreml követelésének, és rubelben fizetni az orosz gázt. A miniszterelnök ilyen pozícióját csak egy kísérletnek tekinthető, hogy jónak tűnjön mind az EU, mind pedig Oroszország számára. Orbán továbbra is az „egyszerre két széken ülni” politikát folytat, de az EU új mechanizmusának aktiválására alapozva csökkenti Magyarország költségvetését a jogállamiság elveinek be nem tartása miatt. Orbánnak nem megy jól. Ha miniszterelnök továbbra is Putyin európai érdekeiért lobbizik, magával rántja Magyarországot az imperialista fenékre, a magyar népnek el kell felejtenie mindenféle demokráciát.

         A hivatalos Kijev nem veszi komolyan az ilyen javaslatot. Ezt az álláspontot indokolja, egyrészt hogy  az orosz-ukrán tárgyalások online formában folytatódnak, másrészt Lukasenkóhoz hasonlóan Orbán a Putyin-rezsimjének híve. Az ukrán fél pedig csak azon az oldalon készen áll találkozni, amelyik nem lelkes támogatója a tárgyalási folyamat egyik felének. Emlékezzünk vissza arra is, hogy korábban Volodimir Zelenszkij Ukrajna elnöke azzal vádolta Orbán Viktort, hogy túl lágy volt a Kremlhez. Ráadásul számos uniós politikus is  azzal vádolja Orbánt, hogy támogatja Putyint.

         Budapest hangsúlyozza, hogy nem akadályozza meg a más uniós országok által támogatott Oroszország elleni szankciókat, hanem érdekeik védelmére töreked. Magyarország különösen kategorikusan ellenzi az Oroszországból való gázszállítás embargóját. A magyar kormány gondosan eltitkolja, hogy miközben az orosz hadsereg bombázza Ukrajnát és civileket gyilkol, Magyarország továbbra is naponta utal több millió eurót Oroszországnak, a földgázt fizetve. Az orosz gázvásárlás leállítása önmagából a leggyorsabb módja annak, hogy Putyint megfosztsák attól, hogy finanszírozzon egy háborút Európában.

         Ezért Orbán gyenge próbálkozásai, hogy  jónak tűnjen mindenki számára, nem vezették félre sem az uniós országokat, sem Ukrajnát. A nyugati uniós országok továbbra is nyomást gyakorolnak Orbánra, hogy azonnal válasszon helyes oldalt ebben az európai háborúban. Az orosz energiaforrások embargója pedig a végső nyilatkozat a nyugati országok egységéről, szilárdságukról és elszántságukról az agresszor ország – Oroszország – elleni harcban. Az embargónak mindaddig érvényben kell lennie, amíg Oroszország hiteles garanciákat nem nyújt arra vonatkozóan, hogy az Ukrajna vagy más országok elleni további agresszió megengedhetetlen.

Részvény: