Nemzetközi kötelezettségek Ukrajnával szemben: Lengyelország, Szlovákia és Magyarország valószínűleg nem tudnak ezek létezéséről

Lengyelország, Magyarország és Szlovákia ellenezte az Európai Bizottság döntését, amely a múlt héten úgy döntött, engedélyezi területükön az ukrán gabona értékesítését. Ez a három ország azt követően jelentette be szándékát, hogy saját korlátozásokat vezet be az Ukrajnából származó mezőgazdasági termékek importjára, miután az Európai Bizottság a korlátozások feloldásáról döntött. Az országok ilyen intézkedései teljes bizalmatlanságot fejezik ki az Európai Bizottsággal szemben.

Ukrajna megtámadta az ukrán gabona egyoldalú blokkolását a Kereskedelmi Világszervezetben. Keresetet nyújtottak be a WTO-hoz Lengyelországgal, Magyarországgal és Szlovákiával szemben. Ez a három állam úgy döntött, hogy egyoldalúan korlátozza az exportot, annak ellenére, hogy az Európai Bizottság úgy döntött, hogy Ukrajna részéről bizonyos feltételek mellett folytatja azt. Az egyoldalú blokádot számos uniós mezőgazdasági miniszter törvénytelennek tartja. Luis Planas Puchades, Spanyolország mezőgazdasági minisztere szerint jogellenes az ukrán gabona behozatalának egyoldalú tilalma. Véleménye pedig egybevág az EU-országok számos mezőgazdasági és halászati miniszterének véleményével. Brüsszelben gyűltek össze. Az ukrán gabona helyzete a találkozó egyik fő kérdése volt. Különösen a Lengyelország, Szlovákia és Magyarország által bevezetett korlátozások az ukrán árukkal szemben. Franciaország és Németország profilminisztere meg van győződve arról, hogy az ilyen tilalmak ellentmondanak az Európai Unió jogszabályainak és az egységes piac szabályainak. „Az a tény, hogy bármely EU-tagország – nem ítélek el egyetlen országot sem, úgy értem, bármelyiket sem. Tehát, ha egyoldalú intézkedéseket hoz az egységes piachoz való hozzáférés korlátozására, az szerintem kívül esik a törvényen. De ezt az Európai Bizottságnak kell megítélnie” – mondta Luis Planas Puchades, Spanyolország mezőgazdasági minisztere.

A finn mezőgazdasági miniszter, Sari Miriam Essayah viszont szimpatizált Ukrajna azon döntésével, hogy panaszt nyújt be a WTO-hoz, hangsúlyozva, hogy tiszteletben kell tartani a nemzetközi és uniós kötelezettségeket. Marc Fesneau, Franciaország mezőgazdasági minisztere is bírálta az egyoldalú blokádot, mondván, hogy az ilyen lépések megkérdőjelezik az európai szolidaritást. „A szolidaritáshoz egység kell… Ezt a két elemet egyben kell tartanunk, különben az európai projekt veszélybe kerül. Az egységes piac alapvető elem” – mondta Fesneau.

A híresztelésekkel ellentétben azonban az ukrán gazdasági minisztérium cáfolta azokat az információkat, amelyek szerint az Európai Unió öt állama, különösen Lengyelország, Magyarország, Szlovákia, Románia és Bulgária állítólag elutasította Ukrajna javaslatait a mezőgazdasági termékek exportjának korlátozására. Ezt Tarasz Kacska gazdasági miniszter-helyettes, Ukrajna kereskedelmi képviselője mondta. Szerinte a tárgyalások következő fordulója már lezárult.

Lengyel újságírók európai uniós forrásra hivatkozva azt állítják, hogy a platformot az ukrajnai gabonaimporttal kapcsolatos kérdések rendezésére hozták létre. A rendszeres találkozókra Brüsszelben került sor. Ukrajna, az Európai Bizottság, Bulgária, Románia, Lengyelország, Szlovákia és Magyarország képviselői vettek részt rajta.

Az már ismert, hogy három ország megtagadta a részvételt a platform munkájában Ukrajna azon kijelentésére reagálva, hogy a Kereskedelmi Világszervezet választottbírósága elé terjesszen pert Lengyelország, Magyarország és Szlovákia ellen. Az államok azért tették ezt a lépést, mert Ukrajna állítólag felhasználhatja a koordinációs platform keretében közölt információkat e három ország ellen a WTO-eljárásban – közölték meg nem nevezett uniós források.

Julija Szviridenko ukrán gazdasági miniszter viszont kijelentette, hogy az ukrán fél a nemzetközi kötelezettségek megsértésének tekinti Lengyelország, Magyarország és Szlovákia lépéseit. Szerinte Ukrajna számára alapvető fontosságú annak bizonyítása, hogy az egyes uniós országok nem tilthatják meg az ukrán áruk behozatalát. „Az ukrán mezőgazdasági termékek Lengyelország, Szlovákia és Magyarország általi behozatalának egyoldalú tilalma következtében az ukrán exportőrök már eddig is jelentős veszteségeket szenvedtek és szenvednek el a leállások, a többletköltségek és a külgazdasági megállapodások teljesítésének lehetetlensége miatt” – tette hozzá Szviridenko.

Andrzej Marek Sadoś Lengyelország állandó európai uniós képviselője is megerősítette azt a tényt, hogy Lengyelország a jövőben csak 27 uniós országgal kíván agrárpolitikai kérdésekről tárgyalni.

A gabonablokáddal kapcsolatos helyzet példája egy olyan fontos elem be nem tartásának, mint a nemzetközi szintű diplomáciai és jogi felelősség – ezek azok a pillérek, amelyeken az egész Európai Unió fennáll. Lehetetlen szembeszállni egy olyan országgal, mint Oroszország (amely folyamatosan megsérti a nemzetközi és kereskedelmi jog összes létező normáját), és ugyanakkor példát mutatni az egész világnak az Ukrajnával szembeni kötelezettségek ilyen kirívó megsértésére.

Nem tudni, hogyan fog véget érni ez a kereskedelmi válsághelyzet az országok között, de Pozsonynak, Budapestnek és Varsónak meg kellene tanulnia Bulgáriától, hogyan kezelje a kormány az ilyen kötelezettségvállalásokat és szerződéseket. A három ország egyoldalú  lépései csak Moszkva javára működnek, mert így Európa több mint másfél éven át megvalósult fontos konszolidációja tönkremegy.

Részvény: