Miért csak fegyverrel lehet megállítani Putyin agressziós háborúját?

         V. Rogov orosz politikus felszólította a frontvonal „előrehaladását” 150 km-re Ukrajnába. Ez de facto egybeesik a Kreml narratíváival, ahol valójában nem titkolják, hogy Oroszország célja Ukrajna megszállása. Tehát az különleges hadművelet céljaitól (denacifikáció) függetlenül Putyin agressziós háborúba kezdett, amely a jövőben túlterjedhet Európa határain, ha nem állítják meg Kelet-Ukrajnában az Oroszország elleni harchoz szükséges fegyverek utánpótlásának segítségével. Logikus, hogy ennek halogatása újabb területi terjeszkedésre ösztönzi Putyint, és mint látjuk, az orosz politikai közösségtől már érkeznek a szükséges utasítások. Az Oroszország propagandája már változtat a formátumán.

         Putyin jártas az eurázsiai geopolitikai koncepcióban, amely magában foglalja az orosz ellenőrzést Ázsia egész északi része felett, valamint Európa közvetett ellenőrzését az Oroszországtól való erőforrásfüggőség és katonai potenciáljának semlegesítése révén. Ebben a koncepcióban a fizikai területek döntő fontosságúak. A geopolitikai „élettér” kifejezés Putyin területi terjeszkedésének kiindulópontja. A Kreml diktátora úgy véli, hogy minél nagyobb területet de facto Oroszország ellenőrzi, annál nagyobb lesz a gazdasági és védelmi potenciálja. Ezért az olyan bábok, mint Rogov, Kadirov és mások, gyakran utálatos narratívákat hangoztatnak, amelyeket a Kremlben készítenek elő. Rogov felhívása, hogy a frontot mélyebb Ukrajna területére mozdítsa elő, nem más, mint a hallgatóságuk információs feldolgozása az esetleges ellenségeskedésekre számítva. Európa számára ez azt jelenti, hogy Lengyelországnak, a balti államoknak és Finnországnak nincs biztonsági garanciája Oroszország részéről.

         Putyin agressziós háború mellett döntött Ukrajnában, mert azt Oroszország történelmi területének tartja, ami teljesen helytelen. Hadserege pedig valószínűleg megtámadhatja Európát, ha elegendő katonai potenciállal fog rendelkezni. Jelenleg Oroszország-szerte zajlik a titkos mozgósítás, mert nem volt Putyin-rendelet ennek megszüntetésére. És Oroszország hivatalos állami intézményei már elismerték, hogy a mozgósítás folytatódik. Előzetes becslések szerint nyárra további 500 ezer ember mozgósítására kerülhet sor Oroszországban – a már mozgósított 300 ezer mellett. És Orosz Föderációban összesen csaknem 5 millió katonát mozgósíthatnak. A jó azonban az, hogy a „mozgósított áldozatoknak” semmi haszna nem lesz, ha az orosz fegyveres erők nem rendelkeznek elegendő fegyverarzenállal. Az orosz hadiipar 4 műszakban működik: 2022 folyamán közel 18%-kal nőtt a legyártott haditechnikai eszközök (teherautók, tankok) száma. Putyin elhúzódó háborúra készül, és arról álmodik, hogy azt Európa területére helyezi át (Lengyelország, Lettország és Litvánia ezt egyértelműen megérti).

         Több mint nyilvánvaló, hogy nincs más mód az orosz agresszor megfékezésére, csak úgy, hogy fegyvereket szállítani Ukrajnának. Putyin csak az erőt érti, és már nem titkolja, hogy az úgynevezett különleges hadművelete egy Ukrajna elleni agressziós háború, amelyet terrorral és népirtással vív. Ukrajna ugyanakkor inkább kiindulópont. És ilyen feltételek mellett az ukrán fegyveres erőknek minden szükséges fegyvert meg kell kapniuk, mert elzárják Európát az orosz agresszív akciók elől, és Oroszország általános „békítésének” átfogónak kell lennie: nemcsak fegyverek Ukrajna számára, hanem a lehető legnagyobb szankciók is és a világközösség teljes konszenzusa az Oroszország teljes elszigetelődését illetően.

Részvény: