Merje-e Magyarország blokkolni a határt?

December 11-én a magyar fuvarozók tiltakozást tartanak az ukrajnai határon, amelyre a Záhony-Csap ellenőrzőpont közelében kerül sor, a „közlekedési vízummentesség” megszüntetését követelik, – jelenti a Magyar Közúti Fuvarozók Egyesülete, az MKFE.

„A kamionszállítók követelik a megállapodás azonnali felülvizsgálatát és az ukrán-magyar fuvarozási engedélykvóták visszaállítását, valamint az ukrán fuvarozók hatékony és intenzív hatósági ellenőrzését” – áll az üzenetben.

A tüntetők szerint fel kívánják hívni az Európai Bizottság és a magyar kormány figyelmét az EU, Ukrajna és Moldova között létrejött, a közúti fuvarozást részben liberalizáló, számos magyar céget kritikus helyzetbe hozó megállapodás súlyos következményeire, ami torzítja a piacot. „A kamionszállítók követelik a megállapodás azonnali felülvizsgálatát és az ukrán-magyar fuvarozási engedélykvóták visszaállítását, valamint az ukrán fuvarozók hatékony és intenzív hatósági ellenőrzését” – áll az üzenetben. Az Egyesület tudomásul vette, hogy a rendőrség engedélyezte a magyar fuvarozók által meghirdetett demonstrációt.

„A szlovákiai határhoz hasonlóan ez az irány is intenzív a határt átlépő teherautók számára. Reggelre mintegy ezer tehergépjármű várakozik a határátlépésre, de a forgalom intenzitása tapasztalható. Magyarország részéről beszámoltak arról, hogy december 11-én 11 óra körül tüntetés kezdődhet, de megjegyezték, hogy a kamionforgalmat nem akadályozzák meg” – írja az ukrán határőrség.

Furcsa, hogy Ukrajnát a „blokkolás veszélyének állítólagos hiányáról” tájékoztatják, amikor Magyarországtól bármire számíthat. Budapest talán nem érti meg, hogy egy ilyen blokád gazdasági katasztrófa lesz az ország számára, mert az országon áthaladó tranzit magának az államnak hoz pénzt. Ez is egy újabb „köpése” lesz Ukrajnának, amely közel 2 éve teljes körű háborúban áll szemben az Orosz Föderációval, és minden eddiginél nagyobb szüksége van a gazdasági vízummentességre.

Ha megnézzük Lengyelországot és annak eposzát a határzárral, akkor Tusk, aki december 12-13-án lesz Lengyelország miniszterelnöke, azt mondta, hogy azonnal hozzálát az olyan problémák orvoslásához, mint a teherszállítás blokkolása. Hozzátette, hogy a lengyel fuvarozók érdekében fog fellépni, de igyekszik megoldani a problémákat, hogy a határblokád megszűnjön. Tusk ugyanakkor hangsúlyozta a belső ügyek prioritását, és különösen azt ígérte, hogy kormánya az új év elején magasabb fizetést garantál a pedagógusoknak. Retorikája összhangban van a korábbi várakozásokkal, miszerint gyorsan, de mindkét oldalon engedményekkel kell megoldást keresni.

Lengyelország leendő miniszterelnöke azt is hozzátette, hogy Orbán nyíltan Oroszország pozíciójába lépett, de megpróbálja egyenlíteni politikája következményeit. „Legyünk őszinték. Moszkvával és Putyinnal szerves a kapcsolata. Nem hiszem, hogy a meggyőződésem jelentősen megváltoztathatja a hozzáállását. Ma politikailag nem vagyunk közel egymáshoz” – mondta Tusk.

Emlékeztetni kell arra, hogy Orbán kormánya blokkolja azokat a döntéseket, amelyek 800 millió eurót utalnak át Lengyelországnak. „Fel vagyok háborodva, hogy az utolsó pillanatban – amikor a pénzükért és a kollégáinak pozíciókért hajszolnak – nem tudtak Orbánnal elintézni egy számunkra olyan fontos kérdést, mint 800 millió euró fegyverre” – mondta Tusk a Mateusz Morawiecki-kormányra utalva. Tusk azt is biztosította, hogy határozottan kiáll az Európai Tanács ülésén. „Meggyőződésem, hogy mától a vezetők többsége figyelembe veszi a lengyel véleményt, ha ukrán kérdésekről, illetve Magyarországról és Orbánról van szó” – hangsúlyozta a politikus.

Érdemes hangsúlyozni, hogy a magyar kormány minden eddiginél nagyobb politikai nyomást gyakorol az EU-ra. Mint ismeretes, Orbán kategorikusan ellenzi az Ukrajna európai uniós csatlakozásáról szóló tárgyalások megkezdését. Ukrajnát az egyik legkorruptabbnak nevezte. Ez egy héttel azelőtt történt, hogy az EU vezetői döntenek a Kijevvel folytatott tárgyalások megkezdéséről az Unióhoz való csatlakozásról. Az EU ugyanakkor többször is aggodalmának adott hangot a magyarországi korrupció és a jogállamiság megsértése miatt. A Transparency International év elején közzétett jelentéséből kiderült, hogy Magyarországot tartják az EU legkorruptabb országának.

Emellett a Momentum ellenzéki párt képviselője, európai parlamenti magyar képviselő Cseh Katalin bírálja Orbán Viktor miniszterelnök Ukrajnával kapcsolatos álláspontját az Európai Tanács december 14-15-i csúcstalálkozója előtt. „Orbán ismét orosz trójai falóként lép fel az európai tárgyalóasztalnál, Putyin utasításait követve, aláásva az EU érdekeit és egységét” – mondta az európai parlamenti képviselő. Megjegyezte, hogy megengedhetetlen, hogy Ukrajnától megtagadják az európai perspektívát, mivel jelenleg az EU-ban jövőjéért küzd. „Az ukránok bátran harcolnak és életüket áldozzák, mert európai jövőre vágynak. Ennek a perspektívának a megtagadása tőlük morálisan elfogadhatatlan bármely uniós vezető számára, és Orbán az egyetlen vezető, aki ezt teszi” – hangsúlyozta az EP-képviselő.

Így a december 11-re tervezett tüntetés végre megmutatja Magyarország szándékait az Ukrajnához fűződő kapcsolatokat illetően, mert nincs visszaút: ha a magyarok elkezdik blokkolni a határt, akkor Brüsszelnek be kell avatkoznia, és szigorúan kirúgnia Magyarországot az európai politika ajtaja mögé.

Részvény: