Magyarország megállapodást köt Ukrajnával a garantált gázellátási kapacitásról

A földgázszállító rendszer magyar üzemeltetője, az FGSZ együttműködési megállapodást kötött az ukrán GTS szolgáltatóval a Magyarország-Ukrajna irányú földgázszállítási zavartalan (garantált) kapacitások bevezetéséről 2022. január 1-től. Ez az ügylet lehetövé tesz Magyarországról Ukrajnába fizikailag naponta akár 8 millió köbméternyi gázszállítast.

A Magyarország és Ukrajna közötti megszakítás nélküli sávszélesség kialakításáról szóló megállapodás a meglévő, 2020-ban létrejött VIP Bereg csatlakozási pont kereskedelmi fejlesztése.

         A megállapodás értelmében az osztrák, szlovák, horvát vagy magyar gázpiacon forrásokkal rendelkező európai kereskedők a zavartalan kapacitások kialakítása miatt kedvezőbb feltételekkel juthatnak be az ukrán piacra, Ukrajna pedig több földgázt importálhat télen Magyarországról. A próbaidőszak alatt elérhető kapacitás maximum 3 532 015 kWh, ami összesen 700 millió köbméter földgáz jelent negyedévente.

         „Ez például annyi, amennyi Kijevben a napi gázfogyasztás, amely a legnagyobb gázfogyasztó. A Szlovákiából elérhető napi kapacitással (27 millió köbméter) együtt az Ukrajnába irányuló gázimport garantált teljes kapacitása napi 35 millió köbméterre nő” – mondta Szergej Makogon, az Ukrán Gázszállító Rendszerirányító vezérigazgatója.

         2022 első három hónapjában tesztrendszert vezetnek be. Az üzemeltetőknek minden műszaki és üzemeltetési folyamatot össze kell hangolni és ki kell igazítani a Magyarország – Ukrajna irányú földgázszállításhoz. Emellett az országok azt tervezik, hogy 2022 áprilisától meghosszabbítják a szerződést, és tovább növelik a garantált kapacitást ebben az irányban.

         December 31-től Ukrajna az RBP platformon keresztül lefoglalhat kapacitásokat Magyarországról érkező gázimportra a napi aukciókon. Az első havi aukcióra pedig január 17-én kerül sor. Vagyis napi és napon belüli kapacitásokat a 2022. január 1. és 2022. március 31. közötti időszakra, illetve havonta – februárra és márciusra – kínálnak.

         Makogon azt is megjegyezte, hogy az FGSZ-szel kötött megállapodás 2014 óta először növeli az Európából Ukrajnába irányuló gázimport garantált kapacitását.

         Emlékezzünk vissza, Ukrajna 2015 óta nem vásárol közvetlenül Oroszországtól földgázt, szükségletének mintegy 30 százalékát európai országokból biztosítja.

         2021 szeptemberében pedig Magyarország az ukrán kritikák ellenére új, hosszú távú megállapodást írt alá az oroszországi gázszállításról. Válaszul Ukrajna lemondta a kormányközi bizottság tervezett budapesti ülését.

         Az orosz „Gazprom” október 1-je óta leállította a földgáz tranzitját Ukrajnán keresztül Magyarországra.

         A megkötött megállapodás lehetővé teszi, hogy a magyar FGSZ kis árréssel értékesítse feleslegét Ukrajnának, valamint lehetőséget biztosít más európai gázkereskedők számára, hogy a kedvező feltételekkel jussanak be az ukrán gázpiacra. Ukrajna számára a Magyarországgal kötött megállapodás lehetővé teszi az Ukrajnába irányuló gázszállítási útvonalak sikeres diverzifikálását, valamint az oroszok Európára gyakorolt befolyásának csökkentését, valamint a saját gáz, mint saját céljaira használt fegyver Oroszország általi manipulálását.

Fürge Hír

Részvény: