Lengyelország az Orosz Föderációhoz való viszonyulása miatt lefagyasztotta kapcsolatait Magyarországgal

         A lengyel Jog és Igazságosság párt vezetője, Yaroslav Kaczyński kijelentette, hogy Lengyelország mindaddig nem működik együtt Magyarországgal, amíg Orbán Viktor magyar miniszterelnök nem változtat álláspontján Ukrajnával kapcsolatban.

         „Amikor Orbán azt mondja, hogy nem látja, mi történt Buchában, javasolni kell neki, hogy menjen el szemészhez…” – mondta Kaczyński.

         A válasz nem sokáig váratott magára. Havasi Bertalan magyar miniszterelnök szóvivője Kaczyński bírálatára azt mondta, Orbán Viktor elítéli a buchai vérengzést, és úgy véli, „ez egy háború, amelyet az oroszok indítottak”. Szerinte Magyarország teljes mértékben támogatja „minden atrocitás” nemzetközi kivizsgálását. Amint látjuk, előrejelzésünk teljesen beválik: az EU és Oroszország közötti egyensúly fenntartására tett minden kísérlet ellenére Orbánnak még engedményeket kell tennie az EU-n belül. Az Orosz Föderációval üzletelni, ahogy korábban Magyarország tette, lehetetlen lesz. Hírnév- és gazdasági veszteségek következnek, amiben Lengyelország már megtette az első és igen jelentős lépést.

         De Magyarországnak meg kell értenie, hogy Lengyelország ilyen kijelentése nem volt könnyű számukra, tekintettel a lengyel és a magyar nép hosszú távú kapcsolatára. Szinte testvéreknek tartják magukat, és mindig a lengyel-magyar barátság fénykoraként emlékeznek az 1848-as „népek tavaszára”. Minden lengyel és minden magyar hallott a felszabadító harc hőséről, Bem Józsefról (Bem apó), egy lengyel hadvezérről, aki a magyarokkal egymás mellett harcolt az Osztrák Birodalomtól való függetlenségi háborúban. Részt vett a lengyelek 1830-as orosz birodalom elleni felkeléseiben, 1848-ban pedig a magyarok Osztrák Birodalom elleni felkelésében, mindkét országban népi hős lett, bár származása szerint lengyel volt. Aztán Lengyelországban és Magyarországon a „A mi és a ti szabadságunkért!” jelmondat vált népszerűvé.

         Persze volt egy ősibb barátság is az országok között. Sok dinasztikus házasság volt közöttük (Jagiello és Jadwiga 1386-ban). Az országok, bár a második világháború idején a barikádok ellentétes oldalán álltak, továbbra is baráti kapcsolatokat ápoltak. 1944-ben magyar katonák nem voltak hajlandók segíteni a németeknek a varsói felkelés leverésében a németek által megszállt Lengyelországban. Ehelyett a  magyarok fegyvereket, lőszereket és egészségügyi felszereléseket adtak át  a lengyel lázadóknak, amiért azokat egy részét kivégezték. Tehát rengeteg kulturális kapcsolat van az országok között.

         Fontos megérteni, hogy ezt az őstörténetet nem véletlenül adtunk, hiszen Lengyelország és Magyarország modern baráti kapcsolatai nagyrészt ezen alapulnak.

         Így például a Fidesz és a Jog és Igazságosság ideológiája nagyjából tartalmilag hasonló. A nézetek egybevágnak a családi értékekkel és az EU-tól való stratégiai autonómiával kapcsolatban.

         Lengyelország Magyarország egyik fő kereskedelmi partnere. 2019-ben Varsó volt Magyarország negyedik legnagyobb importforrása és a nyolcadik legnagyobb exportcélország. Mindazonáltal az országok közötti barátságnak ma már nincs ideológiai vagy akár gazdasági kötöttsége, inkább a historizmusra épül. Így a Magyar Országgyűlés 2016. február 29-én egyhangúlag rendeletet fogadott el, amely 2016-ot a magyar-lengyel szolidaritás évének nyilvánította. A határozat értelmében egész évben állami ünnepségeket szerveztek az 1956-os lengyel poznańi antikommunista felkelés 60. évfordulója és az ugyanebben az évben zajló szovjetellenes magyarországi forradalom alkalmából.

         Tehát az országoknak közös kultúrájuk, közös történelmük, közös hőseik vannak. Ezért Kaczyński döntése, hogy befagyasztja a diplomáciai kapcsolatokat Magyarországgal, tekintettel annak oroszbarát álláspontjára, határozottan nem volt könnyű Lengyelország számára. Ez valóban komoly lépés, és Lengyelország ismét túllépte saját érdekeit, hogy megsegítse Ukrajnát. Azt gondoljuk, hogy amikor Orbán oroszbarátságát nem Kijevből vagy Brüsszelből, hanem Varsóból hirdetik, akkor ezt sokkal jobban hallják. Orbán Viktor pedig túl sokat játszott oroszbarát retorikával.

Részvény: