Az orvosi kamara korábbi elnöke szerint nem a kórházigazgatókon múlik a kórházak tartozása.
A kórházigazgatók tömeges menesztése mögött két indok állhat: az intézmények adósságának növekedése vagy egy szerkezeti átalakítás előkészítése – mondta a Telexnek Kincses Gyula orvos, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) volt elnöke.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, októberben a kórházi adósságok elérték a 125 milliárd forintot, december végére pedig meghaladhatja a 135 milliárd forintot is. Ennek rendezésére e kormány 90 milliárdot különített el a költségvetésből de ez nem oldja meg a kórházak problémáját.
Kicses szerint ebben a helyzetben a kirúgásokkal lehet felelősöket keresni, és a politika fel tudja mutatni, hogy „fejek hullottak.” Pedig nincs valós mozgástere az intézmények vezetésének, mivel
- kórházak kiadásainak 70-80 százaléka fix költség;
- hogy hány emberre van szükség, azt a minimumfeltételekről szóló jogszabály határozza meg, ráadásul tiltják, hogy vállalkozó orvosokkal oldják meg a létszámhiányt;
- a beszerzések, szolgáltatások (takarítás, őrzés-védés és étkeztetés stb.) egyre nagyobb része központosított.
Ahogy arról korábban beszámoltunk szerdán jelentette be a Belügyminisztérium, hogy az Országos Kórházi Főigazgatósággal (OKFŐ) együtt összesen 24 kórház igazgatójának kinevezését vonják vissza december 31-ével. Bár Pintér Sándor tárcája nem közölte, melyik intézményeket érintik a kirúgások, a Népszava csütörtökön közölt egy listát az érintett kórházakról és a menesztett vezetőkről.
Forrás:https://hvg.hu/itthon/20231215_Kincses_Gyula_a_korhazigazgatok_kirugasarol