Hszi és Putyin nagyon örülnek egymásnak, ha a gazdaságról van szó

Kína vezére, Hszi Csin-ping melegen üdvözölte az Oroszországgal való együttműködést, mivel 2023-ban a kereskedelem meghaladta a 200 milliárd dolláros célt. Putyin az együttműködés szintjét példátlannak nevezte, és a kereskedelem 30 százalékos növekedését jósolta.

Kína és Oroszország az együttműködés kiemelkedő évét zárta le az év végi találkozóval, amelyen a két fél megfogadta, hogy számos területen elmélyítik a kapcsolatokat, miközben a köztük lévő rekordméretű kereskedelem átlépett egy lélektani határt.

A Kína és Oroszország közötti kétoldalú kereskedelem az év első 11 hónapjában meghaladta a 200 milliárd dollárt – közölte Hszi Csin-ping kínai vezető szerdán Mihail Miszustyin orosz miniszterelnökkel folytatott megbeszélésén, ami  2019-ben kitűzött cél idő előtti elérését jelenti.

Akkor Hszi és Vlagyimir Putyin ígéretet tettek arra, hogy 2024-re elérik a 200 milliárd dolláros határt. Az országaik közötti kereskedelem a Kreml 2022-es ukrajnai invázióját követően tovább bővült, 2022-ben nagyjából 30 százalékkal nőtt, elérve a rekordot jelentő 190 milliárd dollárt.

A legfrissebb kereskedelmi adatok az együttműködés erős ellenálló képességét és széleskörű kilátásait mutatják

– fogalmazott a pártfőttikár.

Peking kulcsfontosságú partnere Moszkvának

Kína, a világ második legnagyobb gazdasága, kulcsfontosságú gazdasági mentőövvé vált Oroszország számára. Az Egyesült Államok és szövetségesei csökkentették a kereskedelmet és szankciókat vezettek be, miután Moszkva megszállta szomszédját, ami olyan bírálatokat váltott ki, amelyek szerint Peking támogatja a Kreml invázióját, annak ellenére, hogy a konfliktusban semlegességre hivatkozik, és békére szólít fel.

A kínai vezetők Moszkvát kulcsfontosságú ellensúlynak tekintik az ellenséges Nyugattal szemben, és bírálták a nyugati szankciókat is. Kína nem támogatta az ENSZ-ben az Oroszország elmarasztalására irányuló erőfeszítéseket, miközben fokozta az energiavásárlásokat északi szomszédjától, és elszigetelt piacán a fogyasztási cikkek kritikus beszállítójává vált.

A hónap elején közzétett kínai vámadatok szerint a kínai-orosz kereskedelem 2023 első 11 hónapjában rekordot jelentő közel 218,2 milliárd dollárt ért el. Ez a szám azonban csak 4 százalékát jelenti Kína 5410 milliárd dolláros globális kereskedelmének ugyanebben az időszakban.

A két ország egy sor kérdésben megerősítette együttműködését Miszustyin kétnapos látogatása során, amely magában foglalta a Li Csiang kínai miniszterelnökkel közösen tartott magas szintű, év végi találkozót is kedden – számolt be róla a CNN.

Putyin is rendkívül bizakodó

A kínai külügyminisztérium közleménye szerint az aláírt megállapodások között szerepelt a kereskedelem, a közlekedés, az elektronikus kereskedelem és a vámeljárások megerősítése, valamint az együttműködés fokozása a sarkvidéki hajózási útvonalak fejlesztése, a repülőgépgyártás, az űrkutatás és a műholdas navigáció terén.

A kínai és az orosz hadsereg megállapodott abban, hogy javítják a stratégiai koordináció szintjét és mindent megtesznek a béke és a biztonság előmozdításához a világban – közölte a kínai védelmi minisztérium.

Az elmúlt egy évben két személyes találkozóra került sor Hszi és Putyin között. A múlt héten Putyin üdvözölte a Kínával való kapcsolatokat, az együttműködés szintjét példátlannak nevezte, és a kereskedelem 30 százalékos növekedését jósolta az előző évhez képest.

Forrás:https://www.economx.hu/magyar-gazdasag/kina-oroszorszag-partnerseg-hszi-putyin.782338.html

Részvény: