Hollandia visszaszolgáltatta Ukrajnának azokat a műtárgyakat, köztük nagyértékű aranykincseket, amelyeket csaknem tíz évvel ezelőtt egy holland múzeum kölcsönzött ki a Krím félsziget múzeumaiból, de a félsziget orosz elcsatolása miatt tulajdonjoguk vitatottá vált.
Az amszterdami Allard Pierson Múzeum hétfői közlése szerint a műkincsek kivétel nélkül megérkeztek Kijevbe. Az ukrán főváros történeti múzeumának történészei köszönetet mondtak amszterdami kollégáiknak a műtárgyak gondos megőrzéséért, illetve segítségükért azok visszajuttatásában. A kijevi történeti múzeum szerint 565 visszaszolgáltatott műkincsről van szó, amelyek között antik szobrok, szkíta és szarmata ékszerek, egy 2400 éves szkíta aranysisak és 2000 éves kínai lakkdobozok is vannak.
A műkincseket öt ukrán – közöttük négy krími – múzeumtól 2014 elején kölcsönözte ki az amszterdami múzeum A Krím: a Fekete-tenger aranya és titkai című kiállításhoz. Oroszország 2014 tavaszán viszont bekebelezte a félszigetet, így a holland múzeum néhány nappal a kiállítás bezárása előtt úgy döntött, hogy nem adja vissza az értékes aranytárgyakból álló gyűjteményt. Az intézmény úgy ítélte meg, hogy ha a két állam közül visszaadná a műkincseket az egyiknek, ez azzal a kockázattal járna, hogy a másik magának követelhetné őket.
Az orosz fennhatóság alá került krími múzeumok többször emlékeztették a hollandokat szerződésben vállalt visszaszolgáltatási kötelezettségükre, de Kijev is magának követelte a tárgyakat mint állami tulajdont. A holland múzeum bírósághoz fordult a jogvita eldöntésére. 2023 nyarán a hágai székhelyű holland legfelsőbb bíróság elrendelte a műkincsek visszaadását Ukrajnának.
Els van der Plas, az Allard Pierson Múzeum igazgatója üdvözölte, hogy végre tisztázták a tulajdoni viszonyokat. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője ugyanakkor leszögezte, hogy az arany „a Krímé és ott is kell lennie”. Szergej Akszjonov, a Krím vezetője hétfőn bejelentette, hogy a tulajdoni vitát majd katonai eszközökkel fogják rendezni – mint fogalmazott – az orosz hadművelet győzelmével.