Hogyan próbálja az Oroszország manipulálni a világ éhségét, vagy miért olyan szimbolikus az idei kenyér és élelmiszernap?

Az Orosz Föderáció globális agressziójának egyik pontja az ukrán gabona manipulációja: a megszállt területekről gabonát lopva és a kikötői infrastruktúrát mezőgazdasági termékekkel rombolva a Kreml azt akarja, hogy a világ „megborzongjon” a világméretű éhezés előtt. Mert Ukrajna gabonaexportja mindig is különleges helyet foglalt el e piac világtermékeinek forgalmában. Az ukrán gabona volt az, amely tengeren keresztül Afrika szegény országaiba került, ahol a helyi lakosság évekig élelem hiányában volt.

Ami a fent említett napot illeti, ezen a napon a világ élelmezési problémájának és az éhezést okozó tényezőknek leküzdése a hangsúlyos. A világon emberek milliói élnek az éhezés valóságában, amelyet számos tényező okoz, köztük a változó éghajlati feltételek. Most az éhínséget okozó tényezőkhöz Oroszországot is hozzá lehet adni.

Az elmúlt három hónapban az oroszok Ukrajna kikötői infrastruktúrája ellen támadva csaknem 300 ezer tonna gabonát semmisítettek meg. Október 14-ig az orosz hadsereg 17 hatalmas támadást hajtott végre Ukrajna kikötői infrastruktúrája ellen, mióta az Orosz Föderáció kilépett a gabonaegyezményből. „17 hatalmas támadás Oroszország gabonaegyezményből való kilépése óta, a kikötők exportpotenciáljának 40%-os csökkenése, csaknem 300 ezer tonna megsemmisült gabona – ez Oroszország kísérlete az élelmiszerválság elmélyítésére azokban az országokban, amelyek ukrán termékektől függenek”, – mondták az ukrán Infrastrukturális minisztériumban. Az Orosz Föderáció támadásaitól szenvedve szeptemberben 50 ezer tonna ukrán mezőgazdasági terméket lehetett exportálni a fekete-tengeri kikötőkből egy ideiglenes folyosón.

Azt szeretném kérdezni, de hol vannak az ENSZ intézkedései? Az ukrán gabona megsemmisítése és a Kreml általi ellopása közvetlen fenyegetést jelent Afrikára az ugyanazon gabona borzalmas hiánya miatt. A globális problémák leküzdéséért felelősséget vállaló szervezet még az Ukrajnában ellopott gabona forgalmát sem tudja ellenőrizni. Hogyan fedeztek fel egy ellopott ukrán gabonát szállító hajót egy török kikötőben. Ukrán újságírók megállapították, hogy a megszállt Szevasztopolban búzát raktak a San Cosmas (korábbi nevén Laodicea) hajóra. Erről az usm.media számolt be.

„A szabálysértő háromszor állított ki dokumentumokat 11 500 tonna ellopott melitopoli búza miatt” – mondta a Katerina Jareszko információs portál újságírója. Ismeretes, hogy a hajó 2016 óta rendszeresen szállít gabonát a megszállt Krím kikötőiből. A hajó a szíriai Syriamar Shipping állami vállalat tulajdona (2015 óta az Egyesült Államok szankciói alatt áll).

A világ élelmezési válságát ilyen nehéz körülmények között is meg kell oldani. Románia ebben az ügyben olyan országként lépett, amely kész mindent megtenni, hogy segítse a világot és Ukrajnát azáltal, hogy lehetővé teszi az ukrán gabona tranzitjának növelését a területén keresztül, megmentve ezzel egy ilyen értékes termést.

Románia jóváhagyta az ukrán gabonaimport feltételeit. Ez az ország megértette, hogy az ukrán gabona nem jelent veszélyt sem rá, sem más európai országokra. Az ukrán mezőgazdasági export akár 70%-a is Románián keresztül halad majd, ha az összes szomszédos országot vesszük. Ez azt jelenti, hogy Ukrajna és Románia tandemje jelentősen hozzájárul a globális élelmezésbiztonsághoz.

Ami az Orosz Föderációt illeti, az elvtelenül továbbra is lopja az ukrán gabonát, és profitál belőle. Az agresszor ország a Krímet „szürke zónaként” használja az Ukrajnában illegálisan lefoglalt gabona szállítására. Oroszország támadásaival most élelmiszerválságot próbál előidézni és éheztetni a világ országait. Ebből a célból az UAV és ballisztikus rakéták támadásait hajtja végre Odessza és Nyikolajev régió ellen. Ezenkívül a fegyveres erők arról számoltak be, hogy az orosz csapatok továbbra is taktikai repülést alkalmaznak a Fekete-tenger felett, és terrorizálják a tengeri útvonalakat.

Ukrajna és az egész világ is szenved az Orosz Föderáció fegyveres erőinek akcióitól, mert nemcsak az ukránok, hanem a világ azon országai számára is véget ér az élet, ahol az ukrán gabona megmentő tényező volt az éhínségtől. Oroszország manipulációival és gabonaterrorával arra kényszeríti a világot, hogy az Orosz Föderációval szemben bevezetett szankciók enyhítésének útjára álljon. Érdemes-e azonban befolyásolni a helyzetet az agresszor ország javára tett engedményekkel, ahelyett, hogy Ukrajnát segítenék a kialakult válsághelyzet leküzdésében? A Nyugatnak meg kell értenie, hogy Oroszország visszaél minden nemzetközi normával és kötelezettséggel – a hadviselés szabályai nem jöhetnek szóba, hiszen a Kreml óránként aktívan megsérti azokat.

Részvény: