Finita-la-commedia: Orbán interjúja a Bild kiadványnak véget vet Kijev és Budapest baráti viszonyának

Az EU szilárdan Kijev oldalán áll Oroszország Ukrajna elleni háborújában, fegyverekkel támogatja az ország védelmét, Moszkvát pedig szankciókkal bünteti. A jövő Európáját védő irányzattal szemben azonban van egy kis ellenzék is – ezt Orbán Viktor miniszterelnök vezeti.

Orbán úr először is “bókot” mondott Putyinnak, amiért “sikeresen megállította az oroszországi polgárháborút”. De facto június 24-én a Kreml rezsimje nagyon nagy repedést adott abban, hogy az egész világ az Orosz Föderációt olyan erős államnak tekinti, amelynek kormányát nem olyan könnyű megváltoztatni. Csaknem egy nap alatt azonban a bűnözõ Wagner PMC csapatai menet közben gyakorlatilag elérték Moszkva falait. Maga Putyin különböző források szerint kora reggel hagyta el Moszkvát, és egy magánrepülővel repült Szentpétervárra. A civilizált világ mindent látott és mindent értett: június 24-e lett a moszkvai rezsim átalakulásának “tetőpontjának kezdete”. Ahogy Orbán mondta: “Tudja, hogy Putyin Oroszország elnöke. Tehát ha valaki azt sugallja, hogy legyőzhető vagy leváltható, akkor nem érti az orosz népet és az orosz biztonsági erőket.”

Orbán Viktor is nagyon dicsérte ezeket a struktúrákat: “Oroszország nem úgy működik, ahogy mi. Az oroszországi struktúrák nagyon stabilak. A hadseregre, a különleges szolgálatokra, a rendőrségre épülnek, tehát ez egy másik ország, egy katonai irányultságú ország. Ezért ne felejtsük el, hogy az oroszok nem olyan ország, mint mi, Németország vagy Magyarország. Ez egy másik világ. Más szerkezet, más teljesítmény, más stabilitás. Tehát ha meg akar érteni, hogyan működnek a mi logikánk alapján, mindig tévedünk.”

Az Oroszország iránti szimpátiáról sokáig lehet írni, főleg Orbán miniszterelnökkel összefüggésben. Fontos azonban megjegyezni Orbán szavait az Orosz Föderáció Ukrajna elleni háborújával kapcsolatban. Úgy véli, hogy Kijev veresége elkerülhetetlen, a NATO és az EU együttműködése Kijevvel pedig kudarcos. “Nem akarok olyan embernek tűnni, aki nem reméli, hogy az ukránoknak lesz esélyük a túlélésre. De földön vagyok. A valóság az, hogy Ukrajna és a Nyugat közötti együttműködés kudarcos. Mert szerintem az, ahogy az ukránok harcolnak a frontvonalon, és mi anyagilag, információval, eszközökkel támogatjuk őket, és meg tudják nyerni az Oroszország elleni háborút, ez a helyzet félreértése. Ez lehetetlen” – mondta Orbán.

Az ilyen szavak teljesen ellentétesek az EU és a NATO hivatalos álláspontjával. Az orosz hadsereg ukrán fegyveres erőkkel szembeni felsőbbrendűségének “elismerése” még azelőtt megtörtént, hogy a Nyugat megértette, hogy az ukrán hadsereget modern fegyverekkel kell felszerelni, és magukat a katonákat a Szövetség szabványai szerint kiképezni.

“Nem akarok befolyásolni az ukránokat, de mindig kiállok a béke, a béke és a béke mellett. Ellenkező esetben óriási vagyont, sok életet veszítenek és elképzelhetetlen pusztítást szenvednek el. Ezért jelenleg az egyetlen megoldás a béke. Ezen a ponton a béke fegyverszünetet jelent. Tehát ezen az alapon azon vitatkozom, hogyan érhetjük el a leggyorsabb utat és fegyverszünetet” – vélekedik Orbán Viktor. Ez ismét ellentmond a Nyugat álláspontjának, amely egyenesen azt jelzi, hogy a békéről folytatott tárgyalások csak Kijev álláspontjáról szóljanak.

Orbán az a kijelentése, hogy Ukrajnában csak a Nyugat finanszírozásával zajlik az események kibontakozása végzetesen szörnyű. “Az igazán számít, hogy az amerikaiak mit akarnak tenni. Ukrajna már nem szuverén állam. Nincs pénz. Nincsenek fegyverei. Az ukránok csak azért tudnak harcolni, mert mi támogatjuk őket Nyugaton. Tehát ha az amerikaiak úgy döntenek, hogy békét akarnak, akkor béke lesz. Ukrajna ez egy nemzet, egy ország. Az ukránoknak pedig joguk van saját jövőjükről dönteni, hogy háborúba indulnak-e vagy sem. Az is jogunk, hogy fegyvert és pénzt adjunk vagy sem, ha azt amerikaiak akarják. Békében akarunk élni velük. Ezért nem adunk pénzt és fegyvert senkinek, így az ukránoknak sem, csak tárgyalni, békét és fegyverszünetet akarunk teremteni. Tehát mindaz amerikaiak kezében van.”

A kérdező Putyin háborús bűnös státuszával kapcsolatos kérdését lenyűgöző “nem” követte. “A háború után beszélhetünk háborús bűnökről. Ha kell hogy fegyverszünet legyen, majd tárgyalások, meg kell győznünk a konfliktusban érintetteket, hogy üljenek tárgyalóasztalhoz. Meghívni őket az asztalhoz, és azt mondani, hogy “gyere az asztalhoz, letartóztatlak” nem túl jó ötlet. Tehát megbeszélhetjük mindezeket a jogi és büntetőjogi következményeket vagy a békét. Ezért teljesen helytelen most erről beszélni” – mondta Orbán.

A világ látta, mi történt Bucsában és más helyeken. És ez csak a jéghegy csúcsa az Orosz Föderáció háborús bűnei miatt a háborúban. Erre Orbán azt tanácsolja az ukránoknak, hogy kössenek békeszerződést, mert szerinte az ukránok így fognak gondolkodni: “Rendben, mi már nem védekezhetünk, mert kevesebb katonánk van, mint Oroszországnak.” Ez az érve amellett, hogy sürgős békeszerződésekkel be kell fejezni a háborút.

Orbán Viktor fentebb említett szavai, kijelentései diplomáciai válságot jelentenek Magyarországon. Az EU- és NATO-tag országot olyan tisztviselők irányítják, akik nem törődnek a történelmi szomszédai sorsárval, és nem látnak precedenst a Moszkva által Ukrajna területén végrehajtott ökocídiumban és népirtásban.

Bild

Részvény: