És akkor tényleg a mohóságinfláció miatt nem ment 20 százalék alá a drágulás?

20,1 százalékosra lassult az infláció júniusban, noha már egyes számjeggyel kezdődőt várt a kormány. Az élelmiszerek ára sem csökkent nagyot, amiben az is szerepet játszik, hogy a gazdák, köztük Mészáros Lőrinc nyereségigénye felülírta ezt. A magas infláció ugyanakkor magas kamatokkal jár, így pedig borzasztó terhet jelentenek a kamatkiadások, ami az államadósság kezelését és a költségvetést is nehéz helyzetbe hozza. A gazdasági problémákat a sokasodó akkugyárak sem oldják meg, főként, ha elszennyezik az egész országot. Így pedig már a balatoni nyaralás sem olyan felszabadító, főként ha a Shein oldalán vettük a fürdőruhát. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.

Kínos meglepetés érte a kormányt, mikor pénteken megjelent a KSH legfrissebb inflációs mutatója. Eszerint csupán 20,1 százalékosra lassult az éves infláció júniusban, miközben már 20 százalék alatti pénzromlást vártak kormányzati berkekben. Az élelmiszerek ugyan olcsóbbak voltak, mint májusban, a szolgáltató szektorban és a benzinkutakon azonban akkora volt a drágulás, hogy ott májusról júniusra még emelkedtek is az árak. Mindez azért is különösen megdöbbentő, mert Európa minden más országában már 10 százalék környéki vagy annál is kisebb az infláció, sőt hat országban már a három százalékot sem éri el a pénzromlás.

A csúcs a januári 25,7 százalék volt, aztán egészen márciusig 25 százalék fölött maradt a mutató, és még májusban is 21,5 százalékon állt, így a mostani adat után az látszik, hogy csupán a nyár közepén mehet 20 százalék alá az éves index.

A kormány mindenesetre abban bízik, hogy lassan, ha más nem, legalább a bázishatás csökkenteni kezdi az inflációt, és a júniusban még mindig 29,3 százalékkal dráguló élelmiszerek ára is csökkeni kezd majd, így augusztustól már kivezeti az árstopot. Igaz, a tavaly február óta velünk levő rendszert nem engedi el teljesen, az árstopos termékeket egyelőre legfeljebb beszerzési áron árulhatják a kereskedők.

© MTI / Bodnár Boglárka

Az óriási infláció pedig azt is jelenti, hogy hiába a fizetésemelések, a bérek sokat veszítenek az értékükből. A KSH még csak az áprilisi kereseti számokat adta ki, akkor 6,9 százalékos volt a reálkereset-csökkenés.

Részvény: