Budapest „lázas”: kritikus válsághelyzet a magyar kormányban

A miniszterelnök egy hét alatt megszabadult az államapparátus munkatársaitól. Lemondott a kegyelmi rendeletet aláíró Novák Katalin országelnök, valamint az Igazságügyi Minisztérium vezetője, Varga Judit. A Fidesz prominens képviselőiről van szó, akik hatalmon maradva egy konzervatív rendet hirdetnek, és deklarálják az ún. hagyományos családi értékeket. A jótékonykodást, amely a társadalom egy része szerint annyira nem helyénvaló, a római pápa tavaly tavaszi látogatására időzítették. Az elnöki rendelettel kiadott információk azonban csak most szivárogtak ki a sajtóba.

A formálisan eltérő státusok ellenére Novák és Varga is a magyar miniszterelnök kedvencei voltak egészen a közelmúltig. Karrierjüket maga alá temette a Budapesttől nyugatra fekvő, Bicskei árvaház igazgatóhelyettesének kegyelmi botránya. Rács mögé került, mert fedezte V. János rendezőjét, akit legalább 10 kiskorú fiú szexuális bántalmazásában találtak bűnösnek. K. Endre azonban 2023. április 27-én szerepelt a Novák Katalin köztársasági elnök által megkegyelmezett 22 magyar állampolgárt tartalmazó listán. A kegyelmi eljáráshoz az igazságügyi miniszter aláírása is szükséges, így az Igazságügyi Minisztérium vezetője megadta az OK-t. Ezért most lemondtak, nyilvánosan bejelentették, hogy tavaly hibát követtek el.

Mindezt soha senki nem tudhatta meg, mert a kegyelmi eljárás titoktartással jár. Endre K. úr azonban még a kegyelem után is úgy döntött, hogy bírósághoz fordul, bebizonyítva ártatlanságát. Ezért tavaly szeptemberben egy másik eljárásban is nyilvánosság elé került ügye, február 2-án pedig az egyik olvasó tippére írt róla a magyar ellenzéki liberális 444 kiadvány.

Valójában egyre nő a politikai válság Magyarországon: az emberek elégedetlenek egy szexuális bűncselekmények eltussolásáért elítélt férfi szabadlábra helyezése miatt. A kormányfőt “a rendszer erkölcsi összeomlásával” vádolták. Orbán Viktor lemondását követelték tüntetők Budapesten egy árvaházi szexuális zaklatás eltussolásáért elítélt férfi kegyelmezése körüli botrány miatt. Novák Katalin magyar köztársasági elnök botrány közepette történt lemondása ugyanis Orbán Viktor sebezhetőségét tárja fel. A Guardian ír róla. Orbán magyarországi kritikusai régóta érvelnek amellett, hogy a Fidesz nem az ideológiát testesíti meg, és olyan kormányzási rendszert épített ki, amelynek célja az egyének szűk körének gazdagítása – állítja Lily Bayer, a The Guardian írója. Ez a szakadék a kormány hivatalos retorikája és tettei között különösen a Novák-botrány után vált nyilvánvalóvá. Az elnök lemondásával távozott posztjáról Varga Judit – a Fidesz európai parlamenti választási főjelöltje, aki az igazságügy-miniszteri poszt betöltésekor írta alá a vonatkozó határozatokat.

A Guardian azt írja, hogy hiába lépett ki a Fideszből két prominens politikusnő, nem volt igazi magyarázat a kegyelmi döntésre. Varga volt férje, a kormányhoz szorosan kötődő Magyar Péter ugyanakkor váratlanul nyilvánosan megvádolta a Fidesz magas rangú képviselőit, hogy Novák és Varga háta mögé bújnak, és csak meggazdagodni akarnak. Magyar bírálta Rogán Antal befolyásos minisztert is, aki a titkosszolgálatokat felügyeli, és állítólag felelős “a híradások tartalmáért”.

Egy magas rangú magyar tisztségviselő a The Guardiannek névtelenül nyilatkozva elmondta, hogy Magyar “nem fontos szereplője ennek a játéknak”. Szerinte a miniszterelnöknek sikerült “elszigetelnie az elnök által okozott kárt”. Azt is mondta, hogy Novák “nagy hibát követett el”, Orbán pedig “nem tudott róla”. Ez a botrány “ritka lehetőséget nyit” a magyar ellenzéki pártok előtt, de egyben komoly kihívást is jelent. Az egyik ellenzéki politikus feltette a kérdést, “valódi szakadás van-e a Fidesz elitjében, vagy csak személyes bosszúról van szó”. Az sem világos, hogy a kérdés el tudja-e érni az “apatikus vagy bizonytalan szavazókat az ellenzéki választókon kívül”.

Ennek ellenére Magyar február 10., szombat óta “felébredt”, és nyilvánosan kritizálja és leleplezi a kormányzó csapatot. Korrupció, hatalommal való visszaélés, nepotizmus, lehallgatás, maffia és cimborák – meséli el Magyar Péter az Orbán-rezsim belső konyhájának részleteit, amiről tulajdonképpen mindenki tud, akit érdekel Magyarország belpolitikája.

Az egyetlen különbség: most egy személy a rendszerből beszél róla.

Jelenleg nehéz megérteni Magyar úr indítékait, és azt, hogy honnan van ennyi bátorsága. A helyzet pikantériáját növeli, hogy Magyar Péter Gulyás Gergely miniszterelnöki hivatal miniszterének barátja. És van egy feltételezés, hogy Magyar “Orbán-ellenes” retorikája valójában a kormányzó csapat többi tagja hangjának visszhangja, ahol vannak azok, akiknek elege van Orbán önkényéből – mert senki sem akar a következő szent áldozattá válni.

Szigorú csend magától a miniszterelnöktől. Legalább most. Kétségtelenül ez jelenti a legnagyobb kihívást a Fidesz 14 éves folyamatos kormányzása alatt. A nagy horderejű lemondások aláásták, de még nem sértették komolyan hatalmát. Figyelni fogjuk a folytatást.

Részvény: