A brüsszeli utcai hulladék csökkentésére tett kísérlet visszafelé sült el, ugyanis az eddigi eredmények azt mutatják, hogy a hulladékgyűjtési reform nem teszi tisztábbá az utcákat.
Míg más európai városok – például Amszterdam, Párizs vagy Ljubljana – a föld alatti vagy föld feletti konténerekben történő központi szemétgyűjtés mellett döntöttek, Brüsszel a járdákon felhalmozott, büdös szemeteszsákokról kezd elhíresülni – írja a Politico.
Brüsszel a nemrég, május 15-e óta érvényes hulladékgyűjtési reformmal küzd, amivel a helyiek egyre elégedetlenebbek: elárasztották a közösségi médiát a szeméttel teli utcákról készült fotókkal, és panaszaikkal.
Senki sem jött el a szemetet összeszedni a környékünkön, de valaki ugyanennek a szervezetnek a munkatársai arra bezzeg szánt egy kis időt, hogy egy nappal később eljöjjön, és ezeket a szép matricákat ragassza a tucatnyi ottfelejtett szemeteszsákra
– írta Paul McNally újságíró, hozzátéve, hogy ő és az összes szomszédja követte az új naptárrendszert a szemét kihelyezésekor.
A szabályozást egy év múlva újra értékelni fogják, de addig is bevezették, hogy a lakosság csak egy meghatározott időintervallumban viheti ki a szemeteszsákokat. Korábban ahhoz az időponthoz kellett igazodni, amikor jöttek a kukásautóval begyűjteni a szemetet, mint ahogy az Magyarországon is működik.
Emellett az intézkedés arra kötelezi a brüsszeli lakosokat, hogy a szerves hulladékot tegyék vagy a járdaszegély melletti narancssárga zsákokba, vagy pedig egy közös komposztálóedénybe válogassák, melynek elszállítására hetente egyszer számíthatnak.
A szerves hulladék az általános szemét 40 százalékát teszi ki, a többi színű zsák továbbra is másfajta újrahasznosítható anyagok számára van a város minisztériuma szerint.
Rengeteg a kérdés az új hulladékgazdálkodási rendszerről
Nem ismert a díjak mértéke, rengeteg az adminisztrációs kötelezettség, nem teljesen világos az adattovábbítás, a regisztráció, a NAV, a MOHU MOL Hulladékgazdálkodási Zrt., az OHH hatásköre, az értékesítési láncok felülvizsgálata. A Napi.hu ezért szakértők segítségét kérte a helyzet megértéséhez.
Forrás:https://www.napi.hu/kulfold/brusszel-hulladekgyujtes-szabalyozas-szemet.772163.html