Az orosz gáz átka: Orbánt még mindig „megbabonázza” a Kreml

         Orbán Viktor a közelmúltban a Kossuth rádióban folytatott beszélgetésében azt mondta, Ukrajna vétkes lesz Magyarország energiabiztonságának csorbításában, ha megtagadja az oroszországi gáztranzitot. A miniszterelnök hangsúlyozta: Kijev bejelentette, hogy 2024-ben leállítja az orosz gáz tranzitját, és nem tárgyal Moszkvával ez ügyben. Ez Budapest számára abszurd, Ukrajna számára viszont teljesen érthető – milyenek lehetnek a tárgyalások egy állam hatóságaival, amely el akarja pusztítani az országot.

         Orbán azonban úgy véli, hogy Ukrajna ilyen döntése negatív hatással lesz a térség energiabiztonságára. Említette az Oroszország elleni szankciókat és az Északi Áramlat-2 gázvezeték felrobbantását is, mivel ismét hangsúlyozta a Kremlhez való kötődését.

         Ezért Magyarország miniszterelnökét cseppet sem állítja meg az a tény, hogy a Putyinnal való barátság a jövőben is mindig drága lesz. Orbán megjegyezte, hogy a magyar cégek a szankciók és a politikai nehézségek ellenére is bővíteni kívánják tevékenységüket Oroszországban. Ezt Orbán Viktor miniszterelnök mondta Budapesten Rusztam Minihanov tatár elnökkel folytatott megbeszélésen – írják az orosz médiák.

         „A találkozón hangsúlyozták, hogy a ma elért eredmények alapján készek vagyunk az együttműködés folytatására olyan területeken, mint a mezőgazdaság. A szankciók és a politikai nehézségek ellenére az Oroszországban képviselt magyar cégek keresik a lehetőségeket tevékenységük bővítésére” – mondta Havasi Bertalan, a magyar kormányfő sajtótitkára az Orbán Minihanovval folytatott beszélgetéséről. Megjegyzik, hogy Orbán a kultúra, a tudomány és a felsőoktatás terén való együttműködés támogatását hangsúlyozta.

         Szerbiát is „lenyűgözi” a Kreml. Alekszandr Vučić szerb államfő megígérte Orbán Viktor magyar miniszterelnöknek, hogy növeli az orosz gáz tranzitját, ha Budapest növelni akarja a vásárlásokat – jelentette be Szijjártó Péter, Magyarország külügyminisztere – írja az AP.

         „A közelmúltban azt hallottuk, hogy Ukrajna szeretné felmondani az Oroszországgal korábban megkötött földgáztranzitról szóló megállapodást. A szerb elnök ma egyértelművé tette, hogy ha Magyarország növelni akarja a földgáz szállítását Szerbián keresztül Magyarország felé, akkor Szerbia biztosítani tudja a szükséges szállítási kapacitást” – mondta a diplomata.

         Kár, hogy Orbán nem értette, hogy az olcsó gáz sokba fog kerülni Budapest gazdasági felvirágzásának, mert nem csak pénzzel, hanem az állam szuverenitásával is fog fizetni. Magyarország bizonyos módon meg sem kísérelte a gázáramlások differenciálását a háború kezdete után, hogy ne függjön az Orosz Föderációtól.

         Ez oda vezetett, hogy Budapestet Európában elkezdték szorosan összekapcsolni az oroszbarát narratívákkal és a Kreml ukránellenes politikájával. Ez meglátszott Magyarország és Ukrajna immáron repedező viszonyában, így Novák Katalin igyekszik kijavítani a Fidesz politikájának ezt a súlyos hibáját.

         A Vlagyimir Zelenszkijvel tartott találkozó után Magyarország köztársasági elnöke az országok közötti kapcsolatok javításáról döntött. Ennek érdekében megpróbálja nyomást gyakorolni az ország miniszterelnökére, Orbán Viktorra, hogy változtasson oroszbarát politikáját. Mint a Bloomberg beszámolt róla, Orbán oroszbarát álláspontja nemcsak a Magyarország és Ukrajna közötti kapcsolatokat sérti, hanem az Európai Unión belüli elszigeteltségét is növeli. Ezért Novák számos lépést tervez az országunkkal fenntartott kétoldalú kapcsolatok javítása érdekében.

         Megjegyzendő, hogy Novák, mint a magyar fegyveres erők főparancsnoka egy ötpontos tervet fogadott el, amely magában foglalja az ország csatlakozását a „békeképlethez” (amelyik megköveteli, hogy az Orosz Föderáció vonja ki csapatait Ukrajna területéről).

         Orbán kormánya azt állítja, hogy az ország elnöke nem befolyásolja a külpolitikát. Tehát a kormány dönti el, hogy milyen irányba haladjon. Novák Katalin azonban határozott a cselekvésre. Különösen a Vlagyimir Zelenszkijvel való találkozás után a Krími platform csúcsán.

         Az orosz gáz az egyik kulcseleme annak, hogy a Kreml rákényszeríti politikáját azokra az országokra, amelyek tőle erőforrásokat vásárolnak. Amíg ez a gáz fűti Magyarországot, addig nem fogjuk felfogni modern európai államként.

Részvény: