Az Orosz Föderációval kötött megállapodások ára

         Valamikor a történelem egyik legkiemelkedőbb politikai alakja, a Német Birodalom kancellárja, Otto von Bismarck nagyon találóan nyilatkozott a Moszkvával kötött megállapodásokról: „Az Oroszországgal kötött megállapodások nem érik meg azt a papírt, amelyre írják.” A XIX század végén elhangzott idézet továbbra is releváns marad az Orosz Föderáció bármely diplomáciai lépése kapcsán.

         Július 22-én Ukrajna, Törökország és az Orosz Föderáció háromoldalú találkozóját tartották Isztambulban a gabonakérdés megoldása céljából, amely mind Ukrajna, mind a mi gabonaexportunktól függő tucatnyi ország torkán csonttá vált. A megállapodások aláírásának lényege az volt, hogy az orosz fél garanciát vállalt arra, hogy ne nyúljon hozzá a kereskedelmi hajókhoz, amelyek tartalmát csak Törökország és csak szükség esetén ellenőrizheti. A gabonát szállító hajók védelmével együtt Törökország felelősséget vállal azért is, hogy Oroszország megtámadhatja hajóit. Ami azt is jelenti, hogy szükség esetén az ukrán haditengerészettel együtt megsemmisíti őket.

         Egy ilyen megállapodás hozzásegítené Ukrajnát ahhoz, hogy havi közel 1 milliárd dollárt keressen, és jelentősen javítaná országunk gazdasági helyzetét egy ilyen nehéz időszakban. Azonban tiszta barbárság lenne, ha a Kreml megengedné magának: a) több mint egy napig betartja szavát és a megállapodás hatályát, és b) megengedi Ukrajnának, hogy pénzt keressen ott, ahol az Oroszország erőszakkal maga is tolvajprofitot termel.

         Éppen ezért július 23-án reggel ágyúzták Odessza város kikötőjét, ahol gabonát szállító hajók készültek a tengerre. Az Orosz Föderáció Védelmi Minisztériuma azonnal kijelentette, hogy a tüzérségük nem vett részt az ágyúzásban, de július 24-én az orosz Külügyminisztériumának szóvivője, Zaharova asszony úgy döntött, hogy büszkén kijelenti az ellenkezőjét. Oroszország szerepvállalásának elismerése nélkül is minden több mint egyértelmű és logikusan érvelt: az ukrán fél soha nem folyamodott provokatív akciókhoz, így ebben az esetben, amikor a gazdaság megmentése a cél, a saját kikötők ágyúzása több mint abszurdnak tűnne.

         Az, hogy ez a helyzet hogyan alakul tovább, a háború minden tényezőjétől függ. Az ukrán fegyveres erők az orosz hadsereg több mint ezer katonáját vitték az „üstbe” a Herson régióban. Egy ilyen katonai siker újabb kártyát adhat Kijevnek, amelyet nyereségesen lehet váltani. De az a tény, hogy az Orosz Föderáció ismét megszegte a megállapodást (amely egy napig sem tartott), új szakaszt jelent Ukrajna és a megszállókkal való kapcsolatában. Valószínűleg Oroszországnak el kellene felejtenie a tárgyalóasztalt: a civilek, az infrastruktúra és a gazdaság veszteségei után egyet lehet mondani: békés megoldás nem lesz.

#Ukrajna #gabonakerdes

Részvény: