Az Orosz Föderáció megszállása alatt álló atomerőmű veszélyt jelent Európára és Ázsiára

Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség főigazgatója azt mondta, hogy a Zaporozsjei atomerőmű veszélyesen közel van a balesethez. Szerinte állítólag lehetetlen megállapítani, hogy ki áll a dróntámadások hátterében. “Ezeket az értelmetlen támadásokat azonnal le kell állítani. Bár szerencsére ezúttal nem okoztak radiológiai incidenst, jelentősen megnövelik a kockázatot az erőműben, ahol már a nukleáris biztonság is veszélyben van” – idézte a Le Monde.

Grossi megjegyezte, hogy a támadások nagyon veszélyes precedenst teremtettek, mivel a reaktor védő szerkezete (a veszélyes objektumok környezetbarát rendszerré alakítására szolgáló komplexum) érintett. A NAÜ vezetője szerint a reaktorok kikapcsolása esetén is reális a súlyos baleset veszélye.

“Nem dőlhetünk hátra és nézhetjük, ahogy az utolsó súly megbillenti a finoman kiegyensúlyozott mérleget. Veszélyesen közel vagyunk egy nukleáris katasztrófához. Nem szabad önelégültnek lennünk, és hagyni, hogy a kockadobás döntse el, mi lesz holnap” – mondta.

Azt azonban már biztosan tudni, hogy ki áll az összes rendkívüli helyzet mögött a Zaporozsjei atomerőműben. Az orosz megszálló erők atomerőmű feletti ellenőrzése, valamint az erőmű szakképzetlen személyzet általi működtetése csökkenti egy nagy nukleáris létesítmény biztonságát. Az EU, az USA és Ukrajna képviselői az atomlétesítményt elfoglaló Oroszországra hárították a Zaporozsjei atomerőműben történt incidensek felelősségét. Erről szó esett az ENSZ Biztonsági Tanácsának április 15-i, hétfői ülésén elmondott beszédeikben.

Megjegyzendő, hogy az Európai Unió országainak, Ukrajnának és más európai államoknak a nyilatkozatában, amelyet az ENSZ Biztonsági Tanácsának ülésén az EU ENSZ-képviselője, Stavros Lambrinidis olvasott fel. Hangsúlyozta, hogy az Orosz Föderáció teljes felelősséget visel a nukleáris biztonságot érintő kockázatokért, amelyeket az elfoglalt Zaporozsjei Atomerőműben okoz.

Az EU képviselője emlékeztetett arra, hogy az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagországa most először foglalta el illegálisan egyik szomszédja atomerőművét. Robert Wood, az Egyesült Államok szervezeti nagykövet-helyettese elmondta, hogy a Zaporozsjei Atomerőmű orosz megszálló erők általi ellenőrzése, valamint az erőmű alulképzett személyzet általi üzemeltetése csökkenti egy nagy ukrajnai nukleáris létesítmény biztonságát.

Ukrajna állandó ENSZ-képviselője, Szergej Kiszlica azt mondta, hogy az Orosz Föderáció Ukrajnát próbálja hibáztatni az atomerőmű elleni támadásokért, remélve, hogy lekerül a napirendről az erőmű elfoglalása. “A nukleáris biztonságot fenyegető összes kockázat egyetlen kiváltó oka Oroszország provokálatlan és indokolatlan agresszív háborúja Ukrajna ellen” – hangsúlyozta Kiszlica.

Megjegyezte, hogy ami az atomerőműben április 7-én és 9-én, majd azt követően történt, az az Orosz Föderáció jól megtervezett hadművelete volt, idegen zászló alatt. Ukrajna ENSZ-nagykövete szerint a támadás célja az volt, hogy eltereljék a hangsúlyt a fent említett kiváltó okról, és az egyetlen módról a nukleáris biztonságot fenyegető összes veszély kiküszöbölésére, nevezetesen az állomás megszállásának megszüntetéséről. Elmondása szerint Moszkva “azzal a verzióval akarja megetetni a világot, hogy az atomreaktorokat, amelyek védelmét úgy tervezték, hogy ellenálljanak a legerősebb csapásoknak, kis teljesítményű, rövid hatótávolságú drónok támadták meg”, amelyeket több kilométeres távolságban lévő gyalogság és kisjárművek eltalálására terveztek. Az állomás és a szomszédos megszállt területek militarizálásának megerősítése továbbra is az orosz katonai stratégia része – jegyezte meg. Moszkva fedőként használja őket tüzérségi csapásokra a Dnyeper túlsó partján lévő területekre és településekre – mondta a képviselő.

A közelmúltban újabb felvételek jelentek meg a közösségi oldalakon orosz katonákról és katonai felszerelésekről az erőmű folyosóin – tette hozzá. Az Oroszország által elkövetett jogsértések közé tartozik a gyalogsági aknák telepítése az állomás körül, a törvényes vezetés és a személyzet hozzáférésének blokkolása a létesítménybe, az automatizált adatátvitel leválasztása a sugárzásfigyelő rendszerről, valamint az adatszolgáltatás elmulasztása, az időben történő és átfogó karbantartás elmulasztása. Kiszlica szerint Ukrajna kategorikusan visszautasítja azokat az “őrült vádakat”, amelyek szerint atomkatasztrófát okozhat.

Érdemes megemlíteni azt is, hogy Vlagyimir Putyin tájékoztatta a Nemzetközi Atomenergia Ügynökséget a Zaporozsjei atomerőmű tevékenységének “újraindításáról” szóló tervekről. Az elmúlt hónapokban a NAÜ-hez az általa az erőműbe küldött ellenőrök egy kis csoportja által írt műszaki jelentések érkeztek, amelyek arra utalnak, hogy Oroszország már idén újraindítja a Zaporozsjei atomerőművet. Ezeket a becsléseket ismerő európai diplomaták szerint Oroszország célja valószínűleg legalább egy reaktor üzembe helyezése. Egy diplomata szerint Oroszország ezt az állomásnak a Szovjetunió villamosenergia-hálózatához való 1984 decemberi csatlakozásának 40. évfordulójára teheti meg.

Így Oroszország a megszállt atomerőművet nemcsak saját hasznára akarja használni, hanem a Kreml vezetésével magában az erőműben is rendszeres provokációkat indít, ezért kizárólag Ukrajnát hibáztatja. Az atomerőmű ilyen hanyag kezelése, valamint a katonai létesítmények az állomás területéhez közeli elhelyezése nagyon fenyegető helyzetet teremt egész Eurázsia biztonsága szempontjából. És csak az állomás megszállásának megszüntetése ad lehetőséget a világnak, hogy “lélegezzen”, és ne kerüljön egy nukleáris katasztrófa szakadékának szélére.

Részvény: