Az „orosz” és nem az „ukrán” válság: hogyan torzítja el az igazságot a Kreml propaganda

         Az orosz propagandisták továbbra is kerülik a felelősséget, és különböző megfogalmazásokat választanak az Oroszország által Ukrajnában kirobbantott háború leírására. A „különleges katonai művelet” hivatalos megfogalmazásának túl gyakori használata elfáradhat a hallgatóságban. Ezért egy informálisabb konstrukció az „ukrán válság”.

         Az „ukrán válság” koncepciója elfogadhatatlan, mert elfedi az orosz felelősséget az agresszív háborúért, és igazságtalanul magára Ukrajnára hárítja a „rend hiányát”.

         Ezzel a kifejezéssel Oroszország azt próbálja megmutatni, hogy az Ukrajna elleni háború átmeneti jelenség. Az „ukrán válság” megfogalmazással azt a „villám háború” üzenetét is eljátsszák, amelyet az orosz kormány ígért állampolgárainak egy Ukrajna elleni támadás esetén. Ráadásul a propagandisták ily módon igyekeznek minimalizálni a helyzet tragédiájának mértékét. Azt mondták, nincs semmi komoly, csak egy kis „válság”, amely könnyen megoldható tárgyalásokkal és nagyobb engedményekkel Oroszország felé. Ráadásul a Kreml propagandája ennek a konstrukciónak a segítségével ismét megpróbálja áthárítani az agresszor bűneiért való felelősséget az agresszió áldozatára.

         Oroszország Ukrajna elleni háborúja már kilencedik éve folyik. A háborús helyzet válságos pillanat Kijev számára, erőpróba. Ennek a válságnak azonban világosan meghatározott neve van – háború. Oroszország agresszív katonai akciókat kezdett Ukrajna ellen. Ez, csakúgy, mint az orosz fegyveres erők polgári lakosság elleni bűncselekményei, legalábbis a nemzetközi jog szerint az „agressziós bűncselekmény” definíciója alá tartoznak. Ennek megfelelően a jövőben minden ok megvan arra, hogy Oroszországot ne a „válságért”, hanem egy céltudatos háború megindításáért vonják felelősségre.

         Érdemes hangsúlyozni, hogy egyes kommentátorok, különösen a Kínai Népköztársaság tisztviselői az „ukrán válság” kifejezést használják az orosz-ukrán háború leírására.

         Oroszország megszállása előtt nem volt válság Ukrajnával. Minden Ukrajnával kapcsolatos válság azonnal leáll, amint véget vetnek az orosz agressziónak.

         A konkrét helyzet pontosabb elnevezése az „orosz válság”, mert az Orosz Föderáció a destabilizáció, a pusztítás, a halálesetek és a nemzetközi feszültség generátora.

         Az „orosz válság” a nemzetközi dimenzióban az orosz államiság belső válságának következménye, amelyet hosszú távú diktatúra, társadalmi és nemzeti igazságtalanság, valamint az agresszív rasszista ideológia virágzása sújt.

         Az események további valószínű lefutása az Orosz Föderáció, mint kudarcba fulladt állam közepén, emellett aktualizálja az „orosz válságot”, amelynek megoldásában a nemzetközi közösségnek együtt kell működnie. Az „ukrán válság” tézis használata álhírek terjedéséhez vezet, mint például az az eset, amikor megjelent az „Ukrajna miatt szenvedő európai védelmi rendszer”.

         Ilyen tézis jelent meg az orosz propagandamédiában és az oroszbarát retorikát sugárzó Telegram csatornákon. A jelentések szerint Ukrajna „borzasztó állapotba” hozta az uniós országok védelmét. Az üzenetek szerzői Max Bregman és Sofia Besh, a Foreign Affairs amerikai kiadásának rovatvezetőinek publikációjára hivatkoznak. Ez azonban manipuláció. Ez a média valóban közzétett egy cikket „Miért az európai védelem továbbra is Amerikától függ” címmel 2023. március 7-én. Azonban, amint azt a monitoring kiadványok elemzői megjegyzik, a Foreign Affairs egyáltalán nem állítja azt a tézist, hogy Ukrajna állítólag „borzalmas állapotba hozta az EU védelmi képességét”. A kiadvány szerzői ugyanis arról írnak, hogy Oroszország Ukrajna elleni katonai agressziója feltárta az európai országok védelmében már meglévő problémákat, és ezek a problémák még egy év háború után is megoldatlanok.

         Az ilyen jelentések azonban előnyösek az orosz propaganda számára. A propagandisták így azt a látszatot keltik, hogy amiatt, hogy az EU-országok fegyvereket küldenek Ukrajnába, saját magukat gyengítik.

         Ez a döntő lényege annak, hogy ki okozta a „válságot”. Anélkül, hogy kifejezetten az Orosz Föderáció agressziójára utalnának, mint a már globális léptékű háborús konfliktusnak kiváltó okára, a propagandisták irányítják Európa hangulatát. Az ebből eredő manipulációk csak felszabadítják a Kreml kezeit az IPSO további lebonyolítására az EU-országokban, hogy destabilizálják a helyzetet az egyes államokban. Az ilyen forgatókönyvek kialakulásának megakadályozása nagyon-nagyon egyszerű – szembenézni az igazsággal, és mindent a saját nevén nevezni. Éppen ezért a „válság”, amely tulajdonképpen egy Ukrajna elleni népirtó háború, teljes mértékben az orosz kormány műve.

         Az „orosz válság” az emberi jogok megsértésének globális folyamatára utal, nem csak a kelet-európai helyzetre.

Részvény: