2023 májusában Kijev továbbra is az orosz légitámadások állandó célpontja. Az orosz megszállók éjjel-nappal terrorizálják az ukrán fővárost. Az ukrán hatóságok tájékoztatása szerint Oroszország május 28-án, vasárnap több mint 50 sztrájkoló drónt indított a főváros felé. Túlnyomó többségüket légvédelmi védelemmel semmisítették meg, az áldozatok és a pusztulás a városi hatóságok szerint minimális volt.
A CNN azt írja, hogy a Shahed iráni gyártmányú drónok olcsó módja annak, hogy legalább „kis fájdalmat” okozzanak Kijevnek. Oroszország sok száz ilyen drónt vásárolt, amelyek körülbelül 20-szor olcsóbbak, mint egy rakéta.
Ezek a támadások nemcsak fizikai, hanem pszichológiai is: az éjszakai támadások több ezer embert kényszerítenek arra, hogy menedékekben és pincékben rejtőzködjenek. Kitört ablakok, törmelék hullott az utcára. A teljes körű invázió kezdete óta a kijevi légiriadó sziréna 887 órán át működött. „A legközelebbi történelmi párhuzam az lehet, hogy a nácik V2 Doodlebug cirkálórakétákat használtak London ellen a második világháború végén” – írja a CNN.
Egy másik nagyon fontos elem, amit nem lehet elfelejteni, és éppen ez az éjszaka és a számos támadás lényege, a terror. Terror a civil lakosság ellen, amely egy pillanatra sem szűnt meg. Oroszország lépései azt mutatják, hogy terrortaktikát is követnek a civil lakosság megviselésére. Valamilyen oknál fogva úgy gondolják, hogy ez tömeges zavargásokhoz fog vezetni a kijevi polgárok, más városok és falvak lakói részéről, követelve, hogy bármilyen „fegyverszünetet” írjanak alá, bármilyen feltételek mellett.
Azt is megjegyzik, hogy a Shahed hullámok valószínűleg kimerítik az ukrán légvédelmet, és arra kényszerítik őket, hogy szűkös lőszert pazaroljanak drónrajokra. Különösen a szovjet kori S-300-as rendszerhez van hiány lőszerből. A helyzetet elemezve Sean Bell katonai elemző a Sky Newsnak adott interjújában kijelentette, hogy az orosz támadások gyakorisága és intenzitása „drámai mértékben növekszik”.
És ez nem meglepő, mert a különböző elemzők – mind az ukrán, mind az európai – információi szerint Oroszországnak sikerült 30-35%-kal növelnie a rakéták gyártását. Oroszország naponta 1-1,5 rakétát képes gyártani minden típusból. Egy hónapon belül körülbelül 70 rakéta legyártásának lehetőségéről beszélünk. Növekszik a Shahed használatának intenzitása is. Ennek az lehet az oka, hogy ezen UAV gyártásának egy része az Orosz Föderáció területén található, ami leegyszerűsíti Irán számára, hogy egy bizonyos időn belül nagyobb számú ilyen mintát gyártson le.
Azonban mind a cirkáló rakéták, mind a Shahed nagymértékben függenek a navigációs rendszerektől. Először is az orosz GLONASS rendszerről beszélünk. Az ilyen navigációs rendszerek chipjeinek gyártói pontosan a nyugati országok. Ma a világon a nyugati országokon kívül senki sem képes chipeket gyártani a GLONASS rendszer létezéséhez.
Oroszország intenzív légitámadásai, különösen Kijev ellen, annak a jele, hogy a Kreml pánikba száll az ukrán területekről való megszállók szökését várva.
Oroszország teljes arzenálját, beleértve legfejlettebb rakétáit is, arra költi, hogy kimerítse és áttörje Ukrajna légvédelmi rendszerét. Oroszország ebben a szakaszban már elvesztette a technológiai versenyt: a nyugati légvédelmi rendszerek hatékonyan megbirkóznak az összes orosz rakétával és drónnal. Az Institute for the Study of War (ISW) elemzői úgy vélik, hogy a Kijev elleni tömeges légitámadásokkal Oroszország valószínűleg tovább korlátozza a fegyveres erők jövőbeni ellentámadásának elrettentését.
„Az elmúlt hónapokban az orosz erők új, korlátozott légi hadjáratot indítottak az ukrán ellentámadási képességek gyengítésére. De a Kijev elleni orosz támadások prioritása valószínűleg tovább korlátozza a hadjárat azon képességét, hogy jelentősen elrettentse a potenciális ukrán ellentámadást.”, – mondja a jelentés.
Ennek ellenére a veszély továbbra is fennáll, mivel a fenyegetést (bár sokkal kevésbé) a lelőtt orosz rakéták és drónok törmelékei jelentik. Az ukrán védelmi erőknek még modernebb légvédelmi rendszerekre és repülőgépekre van szükségük az Ukrajna területén lezajlott támadások leküzdéséhez. Senkit sem lephet meg, hogy az ukrajnai védelmi képességekbe való befektetések az európai békébe való befektetések.