Ben Cardin szenátor „mélységes aggodalmat érez” a jelenlegi magyar kormány irányvonalával kapcsolatban.
David Pressman, az Egyesült Államok budapesti nagykövete néhány napja Washingtonba utazott, ahol magas rangú amerikai kormányzati tisztviselőkkel konzultált az amerikai–magyar kétoldalú kapcsolatokról. Bár közleményében akkor részleteket nem árult el, megtette azt most a szenátus külügyi bizottságának elnöke, Ben Cardin szenátor.
A befolyásos demokrata párti politikus tegnap kiadott közleményében kiemelte: David Pressman erős kétpárti támogatást élvez az Egyesült Államok szenátusában, és világosan képviseli az Egyesült Államok érdekeit, közte a demokrácia, az emberi jogok és a jogállamiság iránti elkötelezettséget.
Ezzel szemben „mélységes aggodalmat érez” a jelenlegi magyar kormány irányvonalával kapcsolatban, amelynek a képviselői már többször támadták Joe Biden elnököt és magát Pressmant is, méghozzá oly módon, ami elképzelhetetlen kellene, hogy legyen egy amerikai szövetségestől.
Majd azzal folytatta: „A Biden-kormánynak meg kellene vizsgálnia, hogy Magyarország valóban olyan megbízható partner-e, amely megérdemli a vízummentességi programban való részvételt – és a korrupció mértékét tekintve, hogy helyénvaló-e szankciókat kezdeményezni a globális Magnyickij-törvény alapján.”
A globális Magnyickij-törvényt 2016 decemberében fogadta el az amerikai törvényhozás. A jogszabály szélesebb körű felhatalmazást adott az elnöknek arra, hogy szankciókat szabjon ki az emberi jogok megsértőivel szemben. Ezt alkalmazták korábban Bojko Boriszov volt bolgár miniszterelnök ellen is.
Ben Cardin szerint Orbán Viktor az elmúlt napokban ismét bebizonyította, hogy a NATO legkevésbé megbízható tagja, ráadásul szükségtelenül késleltette – egészen a mai napig – az Európai Unió azon törekvését, hogy Ukrajnának a nagyon szükséges gazdasági segítséget nyújtsa. Hozzátette azt is, hogy Magyarországnak sürgősen véget kell vetnie annak, hogy akadályozza Svédország NATO-tagságát.
A szenátor kitért a szuverenitásvédelmi törvényre is, melyről úgy vélte, az közvetlen támadást jelent az újságírók, a civil társadalom, a politikai szereplők és bárki ellen, aki kritizálja az Orbán-rezsimet.
Bár a szuverenitási törvényben ez nem szerepel, Cardin hozzátette azt is, hogy a törvény az állami hírszerző ügynökségeket és a bűnüldöző szerveket arra utasítja, hogy megfigyeljék, őrizetbe vegyék, letartóztassák és bebörtönözzék azokat, akik más véleményüknek adnak hangot.
„Ez nem kevesebb mint drákói, és semmihez sem hasonlítható, amit eddig modern demokráciában láttunk” – áll a közleményben.