Áldását adhatja a katolikus egyház az azonos nemű párokra – legalábbis Ferenc pápa erre utalt

„Nem lehetünk olyan bírák, akik csak tagadnak, elutasítanak és kizárnak” – mondta a katolikus egyházfő.

Ferenc pápa bíborosok egy csoportjának arra utalt, nyitott lenne arra, hogy a katolikus egyház megáldja az azonos nemű párokat. A bíborosok a kérdés tisztázását kérték tőle, amire ő azt válaszolta, hogy „lelkipásztori szeretettel” kell kezelni minden áldás kérését.

„Nem lehetünk olyan bírák, akik csak tagadnak, elutasítanak és kizárnak” – mondta a katolikus egyházfő. Hozzátette ugyanakkor, hogy az egyház továbbra is „objektíve bűnösnek” tartja az azonos neműek kapcsolatát, és nem ismeri el az azonos neműek házasságát. A pápa azt mondta, hogy az egyház a házasságot „egy férfi és egy nő közötti kizárólagos, stabil és felbonthatatlan szövetségként” értelmezi.

Katolikus egyházi keretek között az áldás egy, általában a pap által elmondott ima, amelyben arra kéri Istent, hogy terjessze ki a kegyelmét az áldást fogadó emberre.

Több országban, például Belgiumban és Németországban a püspökök engedélyezni kezdték, hogy a papok megáldják az azonos nemű párokat, de az egyházi hatóságok álláspontja továbbra sem egyértelmű. A Vatikán doktrinális hivatala 2021-ben egy hasonló tisztázási kérést követően úgy döntött, hogy nem engedélyezi a gyakorlatot.

A pápa most arról beszélt, hogy amikor az emberek áldást kérnek, azzal segítséget kérnek Istentől, hogy jobban élhessenek. A pápa szerint az egyháznak mindig „kedvességgel, türelemmel, megértéssel, gyengédséggel és bátorítással” kell viszonyulnia az emberekhez.

Februárban az anglikán egyház vezető személyiségei megszavazták azokat a javaslatokat, amelyek lehetővé tennék az azonos nemű párok megáldását. A lépés azt jelentené, hogy az azonos nemű párok a törvényes házasságkötés után elmehetnének egy anglikán templomba, hogy ott imádkozzanak, hálát adjanak és Isten áldását kérjék.

A Vatikánban szerdán többhetes nemzetközi találkozó kezdődik, amelynek során az egyház jövőjét vitatják meg, írja a BBC.

Részvény: