A szerbiai választások nem mentek el “a Kreml keze” nélkül

December 17-én parlamenti és helyhatósági választásokat tartottak Szerbiában. Aleksandar Vučić hivatalban lévő Szerb Haladó Pártja elsöprő győzelmet aratott, de az ellenzék a szavazás szabálytalanságára és csalásra hivatkozott.

A nemzetközi megfigyelő misszió már december 18-án megállapította, hogy a szerbiai kormányzó Szerb Haladó Párt (SNS) méltánytalanul nyerte meg a rendkívüli parlamenti választásokat a média elfogultsága, Olekszandar Vučić elnök jogosulatlan befolyása és a szavazók megvesztegetése miatt. December 18-án a Szerbia az Erőszak Ellen mozgalom több ezer támogatója gyűlt össze Belgrádban, tiltakozva a szerb fővárosban a választások hamisításai ellen.

Vučić igyekszik a lehető leghasznosabban kihasználni a nemzetközi helyzetet, többek között kihasználni Oroszország Ukrajna elleni háborúját. Továbbra is megalkotja tekintélyelvű rendszerét Szerbiában. Őszintén mondva, megjósolható volt a szerbiai előrehozott választás eredménye, a kormánypárt nagy fölénnyel győzelme. Ezeken a választásokon adminisztratív erőforrásokkal való visszaélés is várható volt. Elsősorban a kormány széleskörű ellenőrzése az ország összes tömegtájékoztatási eszköze felett, a szavazók megfélemlítése és szavazatvásárlása, ami tömegesen volt megfigyelhető. Mindezeket a jogsértéseket megemlítik a nemzetközi megfigyelők jelentései. Ez azonban nem sokkoló hír Szerbia számára. Mert Vučić pártja tekintélyelvű módszereket és eszközöket használ a hatalmon maradás érdekében, és az elmúlt 10 év negyedik választása ezt igazolja. Szerbiában az emberek előrehozott választásokról kezdenek beszélni, amint megalakul az új kormány.

Ennek ellenére a Szerbia az Erőszak Ellen (SPN) ellenzéki szövetség felszólította az Európai Uniót, hogy segítsen nemzetközi vizsgálatot indítani a vasárnap tartott előrehozott parlamenti és helyhatósági választások során elkövetett jogsértések ügyében. Az uniós intézményeknek, tisztségviselőknek és a tagállamoknak írt levelében az ellenzék kijelentette, hogy nem ismeri el a múlt vasárnapi parlamenti és helyhatósági választások eredményeit, és felszólította az EU-t, hogy tegye meg ugyanezt, és kezdeményezzen vizsgálatot. „Felszólítunk, hogy ne ismerjék el a szerbiai parlamenti, tartományi és különösen helyhatósági választások eredményeit a választási jogsértések teljes körű nemzetközi vizsgálatának befejezéséig” – áll a levélben.

Az SPN úgy véli, hogy az EU-nak vizsgálatot kell kezdeményeznie, és ezt követően segítenie kell egy ellenőrző bizottság létrehozását, amely felügyeli a következő választások előkészületeit, és biztosítsa a nemzetközi ajánlások maradéktalan végrehajtását a szabad és tisztességes szavazás biztosítása érdekében.

Ennek ellenére Vučić úgy döntött, hogy “kijátssza a saját kártyáját”. Vučić elmondta, hogy a kormány “fontos levelet” készít egy “fontos ország” befolyásáról és a választási folyamatba való beavatkozásáról egy olyan országban, ahol az ellenzék hiteltelenné teszi az előrehozott parlamenti és helyhatósági választások eredményeit. A Pink kormánypárti tévécsatorna újságírójának válaszolva a szerbiai választási folyamatot ért német bírálatokra hivatkozott. “Úgy gondolom, hogy körülbelül 10 nappal az újév előtt elkészül, és akkor az ortodox karácsonyig (Szerbiában január 7-én) el tudjuk küldeni az egész világnak, hogy lássák, hogyan lehet egy ilyen beavatkozás egy olyan folyamatba, amelyet szuverén módon kell végrehajtani egy független országban” – mondta Vučić.

„Mindezt ők tudják, és ezért még soha nem kaptam ennyi gratulációt az EU-tól a parlamenti választásokhoz. Tiszteletben tartok minden szavazatot, különösen az ellenzékre leadott közel 900 000 szavazatot, de tisztelnem kell a pártunkra leadott 1,8 millió szavazatot is” – hangsúlyozta Vučić. Emlékeztetünk arra, hogy Németország korábban határozottan reagált az EBESZ megfigyelőinek a szerbiai előrehozott parlamenti választásokkal kapcsolatos értékelésére, és megállapította, hogy az ilyen helyzet elfogadhatatlan egy olyan országban, amely magát az EU tagjának vallja.

Meglepő azonban, hogy Vučić Berlint tekinti országa problémáinak kiváltó okának, nem pedig saját oroszbarát politikáját és a demokrácia elhanyagolását. Az Oroszországhoz való közeledés Szerbia problémáinak egyik fő oka. Oroszország agresszor ország, amely nem tiszteli a nemzetközi jogot és a demokratikus értékeket. Vučić, aki szoros kapcsolatokra törekszik Moszkvával, figyelmen kívül hagyja ezeket az aggodalmakat, és továbbra is olyan úton vezeti Szerbiát, amely Európától való elszigetelődéséhez vezethet. Ha Vučić továbbra is saját országát vezeti az Oroszországhoz való gazdasági vagy politikai közeledés révén, az az országa további elszigetelődéséhez vezethet Európától. Szerbia követheti Magyarország útját, amely ugyancsak EU-tag, de Oroszországgal való szoros kapcsolata miatt gyakorlatilag elszigeteli magát a többi uniós országtól.

Részvény: