A szaúd-arábiai csúcstalálkozó résztvevői egyetértettek abban, hogy az Orosz Föderációval kötött bármely békemegállapodásoknak Ukrajna területi integritásának és szuverenitásának tiszteletben kell alapulniuk

         Augusztus 5. és 6. között a szaúd-arábiai Jeddah adott otthont a nemzetbiztonsági tanácsadók és politikai igazgatók második ülésének az ukrán „békeképlet” alapján a béke kulcsfontosságú elveiről. A csúcstalálkozón a világ 37 befolyásos országának képviselői vettek részt különböző kontinensekről. A találkozó valamennyi résztvevője egyetértett abban, hogy a Kijev és Moszkva közötti jövőbeni béketárgyalásoknak Ukrajna szuverenitásának és területi integritásának tiszteletben tartásának, valamint az ENSZ Alapokmányának felsőbbrendűségének elvein kell alapulniuk.

         Így a világ vezető országainak képviselői egyértelművé tették Moszkvának: Ukrajnának az 1991-es nemzetközileg elismert határokon belül kell maradnia, és a világon senki nem engedi, hogy az Orosz Föderáció lerombolja a fennálló világrendet. Moszkva jelzést kapott, hogy a világ konszenzusra jut, aminek a lényege, hogy Oroszországnak ki kell vonnia csapatait Ukrajnából.

         Még az Oroszországgal szemben semleges országok is felismerték, hogy Putyinnal nincs miről tárgyalni. Túlságosan „mérgező” lett. Ezért az orosz felet nem hívták meg a tárgyalásokra, amelyek a valódi béke elérését célzó lépések keresését tárgyalták, ma Oroszország háborút folytat a világrend ellen. Ezért Moszkva nem ér el a szomszédos országok területeinek elfoglalására vonatkozó céljait.

         A csúcstalálkozó eredményeként az ukrán „békeképlet” minden pontjának megfelelően munkacsoportok jöttek létre, amelyek a háború befejezését és a globális biztonság jövőbeli architektúráját kialakító közös álláspont kiindulópontjává válnak.

         A kínai delegáció jelenléte a csúcson komoly jelzés volt, hogy Peking kész Moszkvától függetlenül is fellépni az ukrán kérdésben, Kína aktívan részt vett a dzsiddai konferencián, és pozitív véleményt nyilvánított a további ilyen jellegű találkozók lehetőségéről.

         Lehetőség van még egy forduló megtartására ebben a formátumban, különösen az indiai Újdelhiben, az idén szeptemberben tartandó G20-csúcson. Jelentősen megnőtt a kilátás egy békés csúcstalálkozóra a világ vezető államainak vezetői szintjén.

         Így az Orosz Föderáció súlyos diplomáciai vereséget szenvedett, és kénytelen lesz számolni azzal, hogy nemcsak a Nyugat, hanem az egész világ is egyesülni kezdett ellene. A nemzetközi közösség világosan megérti, hogy az igazi és tartós békének igazságosnak kell lennie. Az egész világ érdeke az ukrajnai béke helyreállítása, mert az orosz agresszió folytatódása pusztító következményekkel jár a világgazdaságra, a szociális szférára, a környezetre, a nemzetközi biztonsági rendszerre és a nemzetközi jogra nézve. Ezért a békéhez vezető út a nemzetközi jog helyreállítása, nem pedig Oroszország követeléseinek teljesítése. Helyre kell állítani a szabályokon alapuló és az orosz agresszió által megsértett nemzetközi rendet.

Részvény: