A Kreml csatlósai üvöltöttek

Milyen következtetést lehet levonni az oroszok megnyilatkozásaiból, amiben azt mondják, hogy valami nem működik/rosszul működik? Akkor ez azt jelenti, hogy minden tökéletesen működik és zavarja az oroszokat.

Az egyik ilyen volt Oleg Deripaszka, Putyin régi „barátja” és természetesen oligarcha. Úgy véli, hogy a szankciók nem érintik jelentősen az orosz gazdaságot, és mindkét oldalt az ukrajnai háború leállítására szólította fel. „Nem értem, miért ne lehetne ezt mindkét oldalon megállítani. Nem látom senkinek, aki elérte volna a kitűzött célját. Adnak F-16-ot, F-35-öt? Tudják, az egyetlen cél, amit elérhetünk, több szenvedés és több élet, több sebesült cserébe azért, hogy a front talán 5, 10, 20, 25 kilométert balra vagy jobbra mozduljon. A harcok folytatása további 50 000 halottal és 150 000 sebesüléssel járna mindkét oldalon a következő évre. Tényleg azt hiszik, hogy ésszerű ennyi embert további 12 hónapig szenvedni?” – mondta Deripaszka.

De ez mind csak spekuláció. Az ördög a részletekben rejlik. Úgy véli, hogy a szankciók már nem hatékony eszközök arra, hogy nyomást gyakoroljanak az „autokratikus rezsimekre”. Azt mondta, „meglepte” az orosz gazdaság szankciókkal szembeni ellenálló képessége. „Megleptem, hogy a magánvállalkozás ilyen rugalmas. Többé-kevésbé biztos voltam benne, hogy a gazdaság akár 30%-a összeomlik, de a visszaesés sokkal kisebb volt. Ez meglepően alacsony csökkenés. A magángazdaság megtalálta a módját, hogy működjön és ezt sikeresen végezze” – mondta.

Deripaszka azonban nem részletezte, hogy az Orosz Föderáció a jövő fejlesztése árán „tartotta” a gazdaságot, és most Oroszország fokozatosan visszatér a Szovjetunió tervgazdaságához.

„Mindig is kételkedtem ebben a wunderwaffe-ban (csodafegyver), amikor a németek a szankciókról beszéltek – egyfajta tárgyalási eszközként fegyverezték fel a pénzügyi rendszert. Annyi erőfeszítést tettünk, hogy a világot globálissá tegyük a kereskedelem, a befektetések és az információáramlás terén. A szankciók alkalmazásának lehetősége véget ért, ez egyfajta XIX századi eszköz. Ezt nem látjuk hatékonynak a XXI században. Ez súlyos hibája volt azoknak, akik azt hitték, hogy ezzel a csodálatos mechanizmussal nyomást gyakorolhatnak az autokratikus rendszerekre” – mondta az oligarcha. Leginkább úgy véli, hogy a „Globális Dél” országai nem adják fel kapcsolataikat az Orosz Föderációval, mert szükségük van annak erőforrásaira.

Visszatérve a szöveg elejére, emlékeztetünk arra, hogy az oroszok lekezelően beszélnek, amikor „égnek a csövek” (amikor igazán szükségük van) – nos, nehogy áldozatnak tűnjenek annak, ami valójában érinti őket. Egyszerűen fogalmazva, ha Deripaszka úr a szankciók „eredménytelenségéről” beszél, akkor ezek valamilyen módon még mindig megakadályozzák, hogy ugyanúgy keressen, mint a szankciók előtt. És ha a szankciók nem működnek, akkor az orosz oligarcha miért regisztrált vagyont egy osztrák üzletember nevére, hogy elkerülje a szankciókat? Putyin egy nagyszabású háború kezdete előtt összegyűjtötte az összes orosz oligarchát, hogy megvitassák az orosz gazdaság támogatására irányuló cselekvési tervet a szankciók fokozása esetén. Külföldi sajtóértesülések szerint ez után a beszélgetés után a legtöbb orosz oligarchának sikerült átruháznia saját cégeit és vagyonát közeli munkatársainak, hogy elkerülje a jövőbeni szankciókat.

Ezen oligarchák egyike Deripaszka volt. Deripaszka szankciók alatt maradása a szankciók koalíciójának legtöbb országában arra kényszeríti, hogy sémákat dolgozzon ki a vagyonkezeléssel kapcsolatos szankciók megkerülésére vagy új eszközök megszerzésére frontembereken, különösen Siegfried Wolfon keresztül. Ez az osztrák állampolgár 2008 óta és teljes körű orosz invázió után aktívan dolgozik az orosz piacon. A teljes körű invázió kezdete előtt szoros kapcsolatban állt Deripaszka cégeivel (GAZ Group, Russian Automobiles Corporation (Nizhny Novgorod Automobiles LLC), Glavstroy Corporation, Nolana Holdings Limited).

Wolf Deripaszkához való közelségét bizonyítja az a jelentős összegű anyagi díjazás, amelyet oligarcha cégeitől fizetnek neki. Tehát mindössze 2021-ben Wolf bevétele a Deripaszka egyik vállalatában majdnem 1 milliárd rubelt tett ki. Wolfnak az Orosz Föderáció hatalmi-oligarcha vertikumához való közelségének másik bizonyítéka, hogy az Ausztria állampolgárát az Orosz Föderáció (az Ukrajna elleni katonai agresszió aktív szakaszában) „barátságos” nem rezidensnek tekinti, aki jogosult eszközöket szerezni Moszkvában. Ez ma már óriási „kiváltság” Oroszországban.

Az „Orosz Föderáció kormányába vetett bizalom” kérdésének nagy pontja az volt, hogy október 1-jétől hirtelen bevezették az „árfolyam” vámot az exportőrök számára, ami nemcsak az exportot, hanem az egész orosz gazdaságot, a hazai termelést, az üzleti környezetet és a rubel árfolyamát is érinti. Ezt állapítja meg a Sztolipin Intézet tanulmánya, amelynek felügyelőbizottságát az egyik leggazdagabb orosz vállalkozó, Oleg Deripaszka vezeti. Maga az üzletember is beszélt a „leértékelési adóról”.

„És ismét vannak zsarolásaink/kisajátításaink, mind a szibériai vállalkozások új exportvámok formájában, ami a haszon közel 80%-ának felel meg (elfelejtjük a Keletre való fordulást és Szibéria térdről való felemelkedését), és 15%-os és magasabb kamatlábak formájában a vállalkozások fejlesztéséhez nyújtott banki kölcsönökre és jelzálogkölcsönökre az átlagpolgárok számára. Ó, igen, nálunk a szuverén gazdaság és az állampolgárok jólétének növelése a prioritás (de úgy tűnik, csak a kis Moszkva határain belül és a tévében). Nyilván mindenkit teljesen fel akarnak dühíteni az újévre” – írta csatornáján.

Deripaszka három fő kifogása: a magas kamatok, az erős rubel és a gazdaság államosítása. Az üzletember rendszeresen kamatcsökkentésre szólítja fel a Központi Bankot, azzal érvelve, hogy ez segíti az üzletet és serkenti a gazdasági növekedést. Két évvel ezelőtt még a jegybank elnökével, Elvira Nabiullinával is vitázott erről. Tavaly pedig a Központi Bank elemzői egy külön áttekintést adtak ki (ez nem a hivatalos álláspontja a szabályozónak), amely megmagyarázta, hogy az alacsony kamatok miért nem segítik a gazdaságot. Deripaszka az erős rubelt őrületnek nevezte, minden alkalommal hangsúlyozva a gyenge rubel előnyeit.

Tehát, Oleg Deripaszka, a szankciók nem érintik az orosz gazdaságot? Nem kell válaszolnod.

Részvény: