Zelenszkij Washingtonban: új szakasz az ukrán-amerikai kapcsolatokban

2024 őszét Vlagyimir Zelenszkij ukrán elnök washingtoni látogatása jellemezte, amely fordulópontot jelentett Ukrajna és az Egyesült Államok kapcsolatában. Ez az esemény nemcsak két ország, hanem egész Európa jövőjét is meghatározhatja, ezért érdemes részletesen átgondolni értelmét és lehetséges következményeit.

Szeptember 26-án Vlagyimir Zelenszkij találkozott Joe Biden amerikai elnökkel és Kamala Harris alelnökkel. Ezek a találkozók az intenzív diplomáciai munka csúcspontját jelentették, és megerősítették a két ország közötti stratégiai partnerséget. Biden és Harris biztosította, hogy az Egyesült Államok minden támogatást megad Ukrajnának a győzelemhez, ami kulcsfontosságú jelzés a nemzetközi közösség számára.

A 7,9 milliárd dollár értékű új amerikai segélycsomag Ukrajnának nem csupán lenyűgöző adat, hanem konkrét lehetőség Ukrajna védelmi képességeinek megerősítésére. Ez a csomag a PDA (Presidential Drawdown Authority) 5,5 milliárd dolláros “kiterjesztését” és 2,4 milliárd dolláros megrendeléseket tartalmaz a gyártóknak. Ennek a segélynek minden dollárja valódi védelmi eszközzé alakul át: új Patriot rendszer (a harmadik az Egyesült Államokból), kibővített képzési program az ukrán F-16-os pilóták számára, nagy hatótávolságú rakéták.

Különös figyelmet kell fordítani a nagy hatótávolságú rakéták szállítására. Bár a Pentagon nem közölt konkrét információkat, feltételezhető, hogy az ATACMS vagy esetleg a JASSM új szállításáról van szó. Ezek a fegyverek jelentősen megváltoztathatják az erőviszonyokat a harctéren, és erősíthetik Ukrajna stratégiai képességeit.

Fontos megjegyezni, hogy az Egyesült Államok támogatása nem korlátozódik a katonai segítségnyújtásra. Az Oroszország elleni új szankciók, amelyek célja az orosz szankciók elkerülésének és a pénzmosás elleni küzdelem, a konfliktus megoldásának átfogó amerikai megközelítését demonstrálják. Az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériuma, Pénzügyminisztériuma és titkosszolgálatok a nemzetközi partnerekkel együttműködve lépéseket tett a szankciók megkerülésére használt kriptovaluták globális hálózatának megsemmisítésére.

Zelenszkij látogatása az Egyesült Államokban zajló választások előtti versenyek hátterében zajlott, ami további kihívások elé állította az ukrán diplomáciát. Ukrajna nehéz helyzetbe került, Biden jelenlegi kormányzása és Donald Trump ambíciói között egyensúlyozva. Kijev álláspontja azonban változatlan: Ukrajna kész együttműködni bármely, az amerikai nép által választott kormányzattal, a kölcsönös tisztelet és az ukrán szuverenitás elismerése alapján. Sok találgatást váltott ki a Trumppal való találkozó lemondása. A TIME értesülései szerint Zelenszkij csapata semleges területen akart találkozót megbeszélni Trumppal, hogy ne tűnjön úgy, hogy ez utóbbit támogatja elnökjelöltként. A Trump-csapat azonban feltételt támasztott – a találkozóra csak a Trump birtokán kerülhet sor. Ez a találkozó lemondásához és Trump későbbi Zelenszkij elleni nyilvános támadásaihoz vezetett. Ez a helyzet azt mutatja, hogy Ukrajna nem lesz alkupozíció az amerikán belüli politikai játszmákban. Kijev határozottan visszautasít minden vádat az amerikai választásokba való beavatkozással kapcsolatban, hangsúlyozva függetlenségét és külpolitikai elveit.

Zelenszkij kijelentése, miszerint “csak az Egyesült Államokkal együtt a béke közelebb lehet”, rávilágít Ukrajna béke fogalmának mélyebb megértésére. Ez nem csupán az ellenségeskedés beszüntetése, hanem a probléma átfogó megoldása, amely magában foglalja a biztonsági garanciákat, a területi integritás helyreállítását, a károk megtérítését és a nemzetközi kapcsolatok új rendszerének megteremtését, ahol lehetetlenné válik a szuverén állam elleni agresszió.

Az ukrán elnök washingtoni látogatása nemcsak a kétoldalú kapcsolatok, hanem egész Európa jövője szempontjából is fontos. Ma Ukrajna az európai civilizáció keleti előőrse, és az egész kontinens biztonsága függ az ukrajnai események alakulásától. A Biden által meghirdetett Ukrajna Védelmi Kapcsolattartó Csoport vezetőinek októberi németországi találkozója megerősíti, hogy az ukrán kérdés globális jelentőségűvé vált, és a nemzetközi közösség közös erőfeszítéseit igényli. A Németországban megrendezésre kerülő találkozó célja több mint 50 ország erőfeszítéseinek összehangolása, amelyek támogatják Ukrajnát az orosz agresszió elleni védekezésben.

Különösen fontos az USA azon kötelezettségvállalása, hogy a fennmaradó forrásokat Joe Biden elnöki ciklusának végéig (2025. január 20-ig) Ukrajna biztonsági támogatására fordítja. Ez jól mutatja az Egyesült Államok hosszú távú elképzelését Ukrajna támogatásáról, és hajlandóságát a régió stabilitásába való befektetésre a jelenlegi elnöki ciklus lejárta után is. A látogatás során kötött megállapodások végrehajtása és a nyújtott segélyek hatékony felhasználása kulcsfontosságú tényező lesz a helyzet további alakulásában. Ukrajna már bizonyította, hogy megbízható partner, és minden, a védelmébe fektetett dollár az egész euroatlanti tér biztonságába való befektetésnek tekinthető.

Zelenszkij washingtoni látogatása nem a végpont, hanem csak a kezdete egy új, esetleg döntő szakasznak az európai és a világ békéjéért és stabilitásáért folytatott küzdelemben. Ukrajna nemcsak olyan győzelemre törekszik, amely rövid távon magának Kijevnek békét biztosít, hanem olyan békét, amely megőrzi Európa jövőjét, amelyben nem lesz helye az orosz agressziónak. Ez ambiciózus cél, de az Egyesült Államok és a nemzetközi közösség támogatásával Ukrajnának minden esélye megvan ennek elérésére.

Részvény: