Zelenszkij: soha nem lett volna szabad feladnunk az atomfegyvereinket

Az ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij a Budapesti Memorandum aláírásának 30. évfordulója alkalmából hangsúlyozta, hogy Ukrajnának valódi biztonsági garanciákra van szüksége. Az államfő szerint a nemzetközi szerződés lényegében egyetlen napig sem működött – tudósított a Pravda.

Zelenszkij csütörtök este tartott beszédében értékelte a három évtizeddel ezelőtt aláírt megállapodást. Az Európai Pravda tudósítása szerint az ukrán elnök kritikusan nyilatkozott a memorandum jelenlegi relevanciájáról.

Ma van harminc éve, hogy a Budapesti Memorandum aláírására került sor. Tíz év háború. Egyetlen napot sem működött ez a dokumentum

– jelentette ki Zelenszkij, utalva arra, hogy a megállapodás nem tudta megakadályozni a jelenlegi konfliktust.

Az ukrán vezető hangsúlyozta, hogy az országnak most „valódi szövetségekre és reális biztonsági alapokra” van szüksége.

A Budapesti Memorandum, amelyet 1994. december 4-én írt alá Ukrajna, Oroszország, az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság, biztonsági garanciákat ígért Ukrajnának cserébe azért, hogy az ország lemondjon nukleáris fegyvereiről. Az évforduló kapcsán azonban világossá vált, hogy ezek a garanciák nem bizonyultak elégségesnek a jelenlegi helyzetben.

Az ukrán külügyminisztérium a hét elején már jelezte, hogy az ország nem fogadja el a NATO-tagságot helyettesítő biztosítékokat. Andrij Sybiha külügyminiszter kijelentette, hogy Ukrajna keserű leckét tanult a budapesti memorandumhoz fűzött reményeiből, és hangsúlyozta, hogy ilyen hibákat nem lehet még egyszer elkövetni.

Részvény: