Október 16-án Vlagyimir Zelenszkij új stratégiai Győzelmi Tervet terjesztett elő, amelyet az ukrán parlament egyhangúlag támogatott. Ez a dokumentum kulcsfontosságú lépés a háború befejezéséhez és Ukrajna területi integritásának helyreállításához vezető következő lépések meghatározásában. A terv öt fő pontból és három titkos mellékletből áll, amelyek geopolitikai, katonai, gazdasági és biztonsági szempontokat fednek le.
A Győzelmi Terv főbb pontjai:
1. Béke az erőn keresztül
Zelenszkij stratégiája a “béke az erőn keresztül” elvén alapul, ami azt jelenti, hogy a nemzetközi partnerek határozott katonai támogatására van szükség. Ukrajnának nem áll szándékában a konfliktust befagyasztani, vagy területi engedmények árán kompromisszumot kötni az agresszorral. A háborúnak csak az igazságos béke feltételeivel kell véget érnie.
2. Nemzetközi támogatás
A Győzelmi Terv megvalósításának sikere nagyban függ a nemzetközi közösség egységétől és elszántságától. Zelenszkij egyértelműen hangsúlyozta, hogy a fenntartható béke eléréséhez elengedhetetlen a fegyver-, pénzügyi és humanitárius segítségnyújtás folytatása. Az olyan országok, mint az USA, Nagy-Britannia és az EU-tagországok többször is megerősítették, hogy készek támogatni Ukrajnát annak teljes győzelméig.
3. Ukrajna engedmények nélkül
Fontos szempont, hogy a Terv nem ír elő területi engedményeket az agresszornak. Zelenszkij hangsúlyozza: a konfliktus befagyasztásának vagy az orosz feltételekkel való kompromisszum bármilyen formája elfogadhatatlan. Ukrajna területi integritása sérthetetlen elv, amelyet semmilyen diplomáciai manőver nem kérdőjelezhet meg.
4. A belső egység, mint a siker kulcsa
Zelenszkij az ukrán társadalom konszolidációját szorgalmazta, mert a belső egység döntő tényező Ukrajna támogatásában a nemzetközi színtéren. Az országon belüli egység gyengülése negatív hatással lehet a nemzetközi támogatásra és a béke elérésére irányuló erőfeszítésekre.
5. A béke csúcstalálkozója kulcsfontosságú cél
Ukrajna stratégiai célja, hogy rákényszerítse Oroszországot, hogy részt vegyen a következő békecsúcson, és az igazságosság alapján fejezze be a háborút. Ez azt jelenti, hogy a békét olyan feltételekkel érik el, amelyek garantálják Ukrajna teljes szuverenitását és függetlenségét.
A terv bizalmas vonatkozásai
A főbb pontokon kívül a Terv három titkos mellékletet tartalmaz, amelyek Ukrajna háborús pozícióinak megerősítését célzó geopolitikai manőverek részleteit, katonai taktikát és gazdasági eszközöket tartalmaznak. Ezek a mellékletek a terv végrehajtásának rugalmasságát és hatékonyságát biztosítanak, figyelembe véve a fronton és a nemzetközi színtéren folyamatosan változó körülményeket.
A dokumentum külön kimondja, hogy a nemzetközi támogatásnak nemcsak katonai vagy gazdasági, hanem diplomáciai jellegű is kell maradnia. Az elnök hangsúlyozta a nemzetközi partnerek Oroszországra gyakorolt további nyomásának fontosságát, különösen a szankciók révén, amelyek már bizonyították hatékonyságukat az agresszor elrettentésében. “A siker nem csak a bátorságunkon múlik, hanem a nemzetközi partnereink állhatatos támogatásán is” – tette hozzá Zelenszkij.
Amint látjuk, a Győzelmi Terv ambiciózus, és a katonai problémáktól a diplomáciaig terjedő problémák széles skáláját célozza. E célok elérése azonban nagymértékben függ a Nyugat folyamatos támogatásától. És szerencsére, ahogy a gyakorlat azt mutatja, sem az USA, sem az EU nem fogja csökkenteni az Ukrajnának nyújtott segélyek ütemét, ami szilárd alapot teremt e terv végrehajtásához.