Világszerte csökkentek az élelmiszerárak, Magyarország és az EU kivétel

Augusztusban már az ötödik egymást követő hónapban mérséklődtek az élelmiszerárak a világon. Magyarország – és Európa sok országa – viszont kivételt jelent, ahol folyamatosan emelkednek az ételárak.

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) által pénteken ismertetett adatok szerint augusztusban az átfogó árindex 138 pont volt, 1,9 százalékkal alacsonyabb a júliusinál. Éves szinten az élelmiszerárak 10,1 ponttal (7,9 százalékkal) haladták meg az egy évvel korábbi szintet.

A FAO élelmiszerár-indexe kereskedelemmel súlyozott mutató, amely az öt legfontosabb élelmiszer-alapanyag – növényi olajok, szemestermények, húsfélék, tejtermékek és cukor – nemzetközi piaci árát veszi figyelembe.

A FAO gabonaárindex augusztusban 145,2 pont volt, 2,0 ponttal (1,4 százalékkal) alacsonyabb, mint júliusban, de még mindig 14,8 ponttal (11,4 százalékkal) meghaladta a tavaly augusztusi értéket. Augusztusban a búza nemzetközi árai 5,1 százalékkal estek, ami a harmadik egymást követő havi csökkenés, és elsősorban a javuló terméskilátásoknak köszönhető főleg Kanadában, az Egyesült Államokban és az Oroszországban, de közrejátszott az is, hogy újraindult az ukrán búzaexport a fekete-tengeri kikötőkből több mint öt hónapos megszakítás után először. Augusztusban a búza világpiaci ára 10,6 százalékkal múlta felül a tavaly augusztusit – írja az MTI.

Olcsóbb olajok, tejtermékek

A növényiolaj-árindex augusztusban 163,3 pontot ért el, ami 5,5 pontos (3,3 százalékos) csökkenés júliushoz képest, amivel az index értéke valamivel az egy évvel korábbi szint alá került. A mutató csökkenését a pálma-, napraforgó- és repceolaj alacsonyabb világpiaci ára okozta, ami bőven ellensúlyozta a szójaolaj drágulását.

A tejtermékek árindexe 143,5 pont volt, 3,0 ponttal (2,0 százalékkal) alacsonyabb a júliusinál, ami a második egymást követő havi csökkenés, de még mindig 27,3 ponttal (23,5 százalékkal) meghaladta az egy évvel ezelőtti értéket. Augusztusban a vaj és a tejpor nemzetközi árjegyzései csökkentek, főként a legtöbb vezető importőr azonnali szállítása iránti gyengébb kereslet miatt, miközben a sajtok világpiaci ára immár a tizedik egymást követő hónapban emelkedett, tükrözve az állandó globális importkeresletet és a robusztus belső eladásokat.

A húsárindex 122,7 pont volt augusztusban, ami 1,8 pontos (1,5 százalékos) csökkenést júliushoz képest, ami egyben a második egymást követő havi csökkenés a júniusban elért történelmi csúcs óta, de továbbra is 9,3 ponttal (8,2 százalékkal) magasabb éves szinten. Augusztusban a baromfihús nemzetközi jegyzései csökkentek, ami a vezető importőrök alacsonyabb keresletének és a világszinten valamelyest megemelkedett exportkínálatnak köszönhető. Csökkent a szarvasmarhahús világpiaci ára is a gyenge belső keresletre néhány vezető exportáló országban és az exportkínálat bővülésére. Ezzel szemben a sertéshús ára emelkedett a továbbra is alacsony vágósertés-kínálat hatására, míg a juhhús ára mérsékelten nőtt az egyes európai országok megnövekedett importkereslete miatt.

Infláció az egekben Európában, Magyarországon

Augusztusban nőtt az euróövezet éves inflációja, már 9,1 százalék volt az átlagos adat az Eurostat legfrissebb statisztikája szerint. Az élelmiszerek, alkoholos italok és dohánytermékek inflációja átlépte a 10 százalékos lélektani határt.

Magyarországról még állnak rendelkezésre az augusztusi adatok, de várhatóan tovább gyorsult a legfrissebb, júliusi adatok szerinti 13,7 százalékos éves összehasonlítású ütem. Itthon épp az élelmiszereknél volt a KSH szerint az egyik legmagasabb az infláció, a termékek ára átlagosan 27,0 százalékkal emelkedett. Ezen belül a leginkább a margarin (65,8 százalék), a kenyér (57,9 százalék), a sajt (52,6 százalék), a száraztészta (49,1 százalék), a tejtermékek (43,8 százalék), a baromfihús (38,8 százalék), a péksütemények (38,5 százalék) és a tojás (37,5 százalék) drágult.

Forrás:https://www.napi.hu/nemzetkozi-gazdasag/fao-ensz-elelmiszerar-index-magyarorszag-inflacio.759068.html #élelmiszerár #fao #ensz #magyarország #infláció

Részvény: