„Nagyon reális forgatókönyv„, hogy az orosz gázszállítás januártól leáll Moldova szakadár régiójába, miután a jelenlegi tranzitszerződés Ukrajnával az év végén lejár – jelezte szerdán Viktor Parlicov moldovai energiaügyi miniszter, miután hétfőn Gazprom vezérével tárgyalt Szentpéterváron. Még nem zárható ki, hogy az utolsó pillanatban megszületik az orosz-ukrán tranzitról az alku, de ha leállna a gázszállítás a Dnyeszteren túli területre, akkor egy nagy áramtermelő erőmű helyzete is kritikussá válna, ami a moldovai áramvásárlási lehetőségeket is veszélybe sodorná.
Parlicov hétfőn tárgyalt a Gazprom vezetőségével az alternatív szállítási útvonalakról is, arra tekintettel, hogy Ukrajna már sokszor megígérte: nem hosszabbítja meg a december 31-én lejáró gáztranzit-megállapodást Oroszországgal.
A miniszter egy kisinyovi sajtótájékoztatón elmondta, hogy a Gazprom kész folytatni a szállítást a jelenlegi útvonalon, de ehhez Moldova és Ukrajna megállapodására van szükség.
Az ukrán kollégáimmal folytatott megbeszélésekből úgy tudom, hogy amennyiben döntés születik a tranzit folytatásáról, az az utolsó pillanatban születhet meg
– nyilatkozta Parlicov.
Moldova évente körülbelül 2 milliárd köbméter gázt kap Oroszországtól Ukrajnán keresztül. 2022 óta a teljes mennyiség a szakadár régióba kerül, ahol egy nagy, orosz gázzal működő erőmű található. Cserébe Kisinyov viszonylag alacsony áron vásárol áramot a területtől.
A miniszter a TV8 televíziónak adott interjújában arról beszélt, hogy a szentpétervári tárgyalásokon úgy érzékelte, Oroszország kevésbé elkötelezett a Dnyeszteren túli terület támogatása mellett, mint korábban.
Ez már nem olyan tabutéma, mint korábban volt
– jegyezte meg.
Parlicov figyelmeztetett, hogy
a gázszállítások esetleges leállása esetén a régiónak pénzügyi segítségre lenne szüksége a túléléshez és a humanitárius katasztrófa elkerüléséhez.
Moldova alternatív megoldásként a TurkStream gázvezetéken keresztül, Törökországon, Bulgárián és Románián át érkező gázszállítást javasolja. A Gazprom azonban ezt ahhoz a feltételhez köti, hogy Moldova fizesse meg a korábbi szállításokból eredő, vitatott összegű tartozását.
Úgy véljük, hogy helytelen az adósságproblémákat összekapcsolni a (Dnyeszteren túli) szállításokhoz
– hangsúlyozta a miniszter. Hozzátette, hogy ha január 1-jén leállnának a szállítások, Kisinyovnak nemzetközi támogatásra lenne szüksége az alternatív gázforrások finanszírozásához.
A Gazprom egyelőre nem kommentálta a moldovai miniszterrel folytatott tárgyalásokat.