Váratlan bejelentést tett Orbán Viktor az orosz-magyar gázszerződésről

„Szeretnénk megnövelni az orosz-magyar gázmegállapodásban az oroszok által Magyarországnak rendelkezésre bocsátott gáz mennyiségét” – jelentette be a jövő keddi moszkvai látogatása egyik legfőbb céljaként Orbán Viktor a Kossuth rádió péntek reggeli adásában. A kormányfő indoklása szerint erre a lépésre Magyarország biztonságának növelése érdekében van szükség. A bejelentés azután hangzott el két nappal, hogy a Portfolio megírta: évi 400-450 milliárd forintos veszteséget termelhet az állami MVM még a jelenleginél jóval olcsóbb gázárak mellett is döntően amiatt, hogy a rezsicsökkentés miatt sokkal olcsóbban kell adnia a gázt a lakosság felé, mint ahogy azt az oroszoktól az elszabadult tőzsdei gázárak alapján beszerzi.

A kormányfő bejelentése elsőre meglepőnek tűnik azután, hogy sok hónapig tartó egyezkedés után tavaly szeptember végén Budapesten aláírta a magyar és az orosz fél a 10+5 éves orosz-magyar gázszerződést, amely azt rögzítette, hogy évi 4,5 milliárd köbméternyi gázt veszünk az oroszoktól két útvonalon keresztül (Ukrajna kikerülésével): évi 3,5 milliárd köbmétert déli irányból, Szerbián keresztül, 1 milliárd köbmétert nyugati irányból Ausztrián keresztül.

A szerződés volumenét úgy lőtte be a magyar kormány, hogy az biztosan fedezze a magyar lakosság várható éves gázfogyasztását, ami az alábbi ábra szerint nem éri el a 4 milliárd köbmétert, de növekvő tendenciát mutat. Emellett a nem-lakossági szegmens fogyasztása is növekszik, sőt a tavalyi hidegebb időjárás és a gyors gazdasági növekedés miatt új csúcsra emelkedett az összes fogyasztásunk.

A kormányfő nem tett utalást arra, hogy az évi 4,5 milliárd köbméteres beszerzési megállapodást mennyivel növelnék meg, de azt hangsúlyozta, hogy a rezsicsökkentést fent szeretnék tartni.

Feltételezésünk szerint a bejelentés célja az, hogy a megnövelt orosz gázvásárlásért cserébe több legyen az a volumen, amit az itthoni nem-lakossági szegmensben biztos beszerzésből, a piacinál átmenetileg talán kicsit jobb feltételekkel el lehet adni.

EZZEL A VÁLLALKOZÁSOK/KÖZINTÉZMÉNYEK SZÉLESEBB RÉTEGÉT LEHETNE (ÁTMENETILEG) VÉDENI A GÁZÁRAK ELSZÁLLÁSÁNAK BRUTÁLIS HATÁSAITÓL.

A nem-lakossági szegmens döntő része ugyanis a piacról kénytelen vásárolni, és ott extrém árak vannak hónapok óta, illetve van szállítási/ellátási bizonytalanság is az orosz-ukrán feszültség miatt.

A megnövelt orosz gázvásárlásért cserébe feltehetően a magyar kormány igyekszik a gázár képletben kedvezményt elérni, azaz ha más nem is sikerül, de legalább időben minél később szűrődjön be a holland TTF gáztőzsdéhez igazodó beszerzési költség, ne pedig néhány hónapos távon, mint ahogy most.

Amint szerdai elemzésünkben megírtuk: információnk szerint a tavaly lejárt régi orosz gázszerződéssel ellentétben az új szerződésben már nincs olajár-indexálás, hanem tisztán a holland TTF tőzsdei gázárhoz igazodik pár hónapos időbeli késleltetéssel a gázbeszerzés költsége. Ez pedig elkezdett beszűrődni az állami MVM működésébe is, drasztikusan rontva az utolsó hónapok működési kereteit, illetve előretekintve komoly veszteségek elé néz a cég, főleg 80-90 euró/MWh gázárak mellett. A jelek szerint ezt a helyzetet igyekszik a kormány a gázvásárlási szerződésben mozgástér-bővítéssel is kezelni az MVM szilveszteri jelentős tőkeemelése után.

https://www.portfolio.hu/gazdasag/20220128/varatlan-bejelentest-tett-orban-viktor-az-orosz-magyar-gazszerzodesrol-523599

Részvény: