Választások Magyarországon: mire szavazunk?

         Ma, 2022. április 3-án reggel 6 órakor megnyíltak a szavazóhelyiségek Magyarországon, és 19 óráig működnek. Hat ellenzéki pártból álló koalíció próbálja legyőzni a választásokon a Fidesz konzervatívjait . Ugyanakkor a polgárok  az LMBT-személyekkel kapcsolatos attitűdökről és a szexuális nevelésről az oktatásban is szavaznak.

         Az ellenzéki szövetségben mindenféle párt található: liberálisok, baloldaliak, zöldek és jobboldali nacionalisták. Az ellenzék a választásokat az ország civilizációs útjának szavazásává próbálja alakítani – mondván, ma eldől, hogy Magyarország az EU-val vagy a Putyin-féle Oroszországgal lesz-e. Az ellenzék azzal vádolja Orbán Viktort és pártját, hogy együttműködtek Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, ami az ukrajnai háború kitörése után is folytatódott. A korrupcióban, a tekintélyelvűségben és a gazdasági populizmusban. Annak ellenére, hogy Magyarország csatlakozott az Oroszország elleni szankciókhoz, az ország nem enged át a területén katonai szállítmányokat Ukrajna megsegítésére, a kormány pedig  nem hajlandó valójában csökkenteni a gazdaság orosz energiaforrásoktól való függőségét. Április 1-jén Márki-Zay Péter, az ellenzék vezetője nyilvánosan hazaárulással vádolta meg Orbánt moszkvai kapcsolatai miatt.

         A Fidesz az ország békéjének és stabilitásának garanciájaként pozícionálja magát, az ellenzéket a Nyugatról finanszírozásával és azzal a szándékkal vádolják, hogy Magyarországot belerángatják az ukrán háborúba. A kormányfő legutóbbi választás előtti beszédében ugyanezt tette, mondván, hogy a baloldali erők „paktumot kötöttek” Kijevvel, hogy a szavazás megnyerése után beavatkoznak a fegyveres konfliktusba. Természetesen Orbán semmilyen bizonyítékkal nem szolgált a paktum létezésére. Talán ez ugyanaz az éles és üres kijelentés, amit Szijjártó a közelmúltban tett Ukrajna beavatkozásáról a választásba.

         Orbán Viktor már jóval az ukrajnai háború előtt állandó konfliktusban volt az EU-val. Uralkodása alatt aláásta a demokratikus intézményeket az országban, korlátozta a média szabadságát és az igazságszolgáltatás függetlenségét. A kritikusok korrupcióval és uniós források elsikkasztásával is vádolják Orbánt.

         Az Európai Bizottság nem hajlandó pénzt utalni az alapból a koronavírus-járvány magyarországi következményeinek felszámolására, mivel Orbán még nem adott megbízható garanciát a helyes költekezésükre.

         A miniszterelnököt támogató konzervatív választókat a szavazóhelyiségekbe hívják, és szavazni a népszavazáson. Minden résztvevőnek négy kérdést tettek fel: támogatják-e a „szexuális irányultság tanítását” az iskolákban szülői beleegyezés nélkül, támogatják-e a nemi megváltoztatás elősegítését a gyermekek körében, a gyerekek korlátlan hozzáférését a szexuális tartalomhoz a médiában, valamint a médiatartalmak megjelenítése a kiskorúak nemének megváltoztatásáról.

         A választás előtti közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy a Fidesz enyhe előnye van az ellenzékkel szemben, meglehetősen magas a bizonytalan állampolgárok száma, így minden eddiginél érdekesebb lesz ezeknek a választásoknak az eredményeit figyelni.

Részvény: