Az Európai Bizottság elnöke az ENSZ-közgyűlésen azt nyilatkozta, hogy az utolsó csepp orosz gáz szállítását is leállítaná az Európai Unióba. Vámokat akarnak kivetni azokra az országokra, amelyek még mindig importálnak orosz energiaszállítmányokat. Erről a döntésről már szerdán szavazhatnak az Európai Tanácsban.
Míg Donald Trump a megegyezés mellett tette le a voksát Magyarországgal az orosz olajimport kapcsán, addig Ursula von der Leyen a tettek mezejére lépne: vámokkal sújtaná az orosz olajat és gázt importáló országokat – ismertette a Portfolio.
Az Egyesült Államok elnöke az ENSZ-közgyűlés keretében tartott ukrán–amerikai csúcstalálkozón arról beszélt, hogy Európának fel kéne hagynia az orosz energiaimporttal, mert saját pozícióját gyengíti a Moszkvával szembeni konfliktusban.
Európa nem teheti meg, hogy miközben harcol Oroszország ellen, közben olajat és gázt vásárol tőlük. Ez számukra is kínos, és nekem is nagyon kínos volt, amikor először szembesültem ezzel – jelentette ki Trump, aki a Volodimir Zelenszkijjel tartott sajtótájékoztatón kitért Magyarország orosz energiafüggésére is, azt nyilatkozta, beszélni fog Orbán Viktorral arról, hogy álljanak le az orosz gáz vásárlásával. Azt is elárulta, hogy a magyar kormányfővel jó kapcsolatot ápolnak, egészen pontosan így fogalmazott: „Ő a barátom, még nem beszéltem vele, de úgy érzem, ha megteszem, lehet, hogy leáll, és azt gondolom, meg fogom tenni.”
Szijjártó Péter szerint Magyarország a béke mellett áll, de nem fog lemondani az orosz gázról
Trump kijelentésére Szijjártó Péter egyetlen mondattal reagált Facebook-oldalán:
Mi mindenben támogatjuk az amerikai elnök erőfeszítéseit a béke érdekében, a földrajzi helyzetünkből fakadó valóságot azonban nem tudjuk megváltoztatni.
A külgazdasági és külügyminiszter korábban azt nyilatkozta a The Guardiannek, hogy „Magyarország nem fog lemondani az orosz energiaellátásról”.
Von der Leyen minél hamarabb le akarja állítani az EU orosz energiaimportját
Az Európai Bizottság vezetője pedig kijelentette, hogy komoly előrelépést tettek az orosz energiahordozóktól való függetlenedésben. Állítása szerint az EU csökkentette az orosz gázimportot, továbbá az orosz széntől is teljesen megszabadultak. Ennek ellenére „még mindig érkezik némi orosz olaj Európába”, éppen ezért szankciókhoz folyamodna az Európai Unió:
Most vámokat akarunk kivetni azokra az olajszállítmányokra, amelyek még mindig érkeznek az Európai Unióba. Ezzel is azt akarjuk elérni, hogy megszabaduljunk az orosz olaj- és gázimport utolsó cseppjeitől is.
A vámok kereskedelmi korlátozások közé tartoznak, tehát nem számítanak embargónak. Az Európai Tanácsban minősített többséggel szavazhatnak róla, ami akkor jön létre, ha a tagállamok legalább 55 százaléka – vagyis 27 országból 15 – a javaslat mellett szavaz, illetve ezek együtt az EU lakosságának legalább 65 százalékát képviselik.
A javaslat vétójához pedig legalább 4 tagállam ellenszavazata szükséges, amelyek az uniós lakosság több mint 35 százalékát képviselik. A vezetékes orosz olaj- és gázimport viszont már csak Magyarországot és Szlovákiát érinti, így kicsi az esély a döntés megakadályozására.
A portál úgy értesült, hogy a vámok kérdéséről már szerdán szavazhatnak az Európai Bizottságban.
Az Európai Bizottság elnöke bízik abban, hogy már 2025 végére sikerül teljesen kivezetni az orosz olajimportot az unióból. Elmondta, hogy a tagállamoknak meg kell állapodniuk, „de gyorsabban kell haladnunk, mert minden egyes kifizetés Putyin kasszáját tölti”.
