A Bild német kiadvány október 17-én közölt egy cikket, amelyben azt írták, hogy Kijev fontolgatja Ukrajna nukleáris arzenáljának visszaállításának lehetőségét. A hivatalos Kijev azonban határozottan tagadja ezeket az állításokat, hangsúlyozva, hogy az ilyen kijelentések összhangban vannak az orosz propaganda narratívájával.
Ukrajna önkéntes lemondása az atomfegyverekről
Ukrajna még 1994-ben önként feladta nukleáris arzenálját a Budapesti Memorandum keretében, miután a garanciavállaló országoktól – az USA-tól, Nagy-Britanniától és Oroszországtól – kapott biztonsági, szuverenitási és területi integritási garanciákat. Amint azonban az elmúlt évek eseményei megmutatták, ezek a garanciák hatástalannak bizonyultak. A nemzetközi kötelezettségek Oroszország általi megsértése és az ukrán területek egy részének megszállása megkérdőjelezi a biztonság garantálásának ilyen megközelítésének hatékonyságát.
Ukrajna hangsúlyozza, hogy a világközösségnek új módokat kell találnia az országgal szembeni kötelezettségeinek teljesítésére. Konkrét mechanizmusokra van szükség, amelyek valóban biztosítják Ukrajna és más olyan államok biztonságát, amelyek garanciákért cserébe önként lemondtak az atomfegyverekről.
Ukrajna betartja a nemzetközi jogot
A találgatások ellenére Ukrajna továbbra is lojális a nemzetközi joghoz. Kijev továbbra is ragaszkodik a nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozásáról szóló szerződés aláírásakor tett kötelezettségvállalásaihoz. Ukrajna elutasítja a nukleáris potenciál helyreállításának gondolatát, és továbbra is támogatja a nukleáris leszerelési politikát, amely megfelel a nemzetközi normáknak.
Orosz fenyegetés és nukleáris zsarolás
Míg Kijev betartja kötelezettségeit, Moszkva az, amely szisztematikusan alkalmazza a nukleáris zsarolás retorikáját. Az orosz vezetés többször is megfenyegette a világot nukleáris fegyverek bevetésének lehetőségével, ami súlyosan sérti a nemzetközi normákat. Emellett Oroszország illegálisan ellenőrzi Európa egyik legnagyobb atomerőművét, a Zaporozsjei Atomerőművet, amely veszélyt jelent az egész kontinensre.
Az Orosz Föderáció az ukrán atomerőműveket érő esetleges csapásokra is készül, amelyek katasztrofális következményekkel járhatnak Ukrajna és a szomszédos államok ökológiájára és lakosságára nézve. Ezzel összefüggésben Kijev folyamatosan hangsúlyozza az orosz fellépések veszélyét, és felszólítja a világközösséget, hogy fokozza a Moszkvára nehezedő nyomást.
Hagyományos fegyverek, mint a győzelem útja
Tekintettel az orosz fenyegetésekre, Ukrajna intenzíven fejleszti saját hadiipari komplexumát. Kijev ugyanakkor hangsúlyozza, hogy minden erőfeszítés kizárólag olyan hagyományos fegyverek gyártására irányul, amelyek megfelelnek a nemzetközi szabványoknak és az ország védelmét szolgálják. A védelmi technológiák fejlesztése nem az agresszióra irányul, hanem kizárólag a szuverenitás és a területi integritás védelmére.
Ukrajna igazságos békére törekszik, és ehhez fontos, hogy erős hadsereggel és megbízható nemzetközi partnerekkel rendelkezzen. Az ukrán vezetés többször is hangsúlyozta, hogy nem mérlegeli az atomfegyverek visszaállításának lehetőségét. Ez egy újabb hamisítvány, amelyet Oroszország azért terjeszt, hogy növelje a Kijevre nehezedő nyomást az információs területen.