Kirilo Budanov, az ukrán katonai hírszerzés vezetője vasárnap egy kijevi fórumon arról beszélt, hogy a Kreml döntő évnek tekinti 2025-öt, mivel ha 2026 elejéig nem tudnak győzni Ukrajnában, az aláássa Oroszország törekvéseit, hogy globális szuperhatalom maradjon a következő 30 évben – írja az amerikai Institute for the Study of War (ISW) védelmi elemzőintézet vasárnapi jelentése.
Budanov szerint
Moszkva azzal számol, hogy a gazdasági és a társadalmi-politikai helyzet romlani fog 2025 közepére, miközben egyre nehezebbé válik a katonai toborzás.
A kémfőnök azt mondta, az orosz haderő már most is emberhiánnyal küzd, és csökken a szerződést aláíró új önkéntesek száma.
Budanov azt is megállapította, hogy az ukrán behatolás a Kurszki területre, valamint az orosz területekre irányuló folyamatos ukrán csapások demoralizálták az orosz állampolgárokat, és aláásták az orosz közvéleményben az orosz legyőzhetetlenségről alkotott képet.
A hírszerzési vezető értékelése szerint a növekvő problémák kritikus döntésre kényszerítik Vlagyimir Putyin orosz elnököt: vagy újabb kockázatos mozgósítást indít, vagy csökkenti az ukrajnai hadműveletek intenzitását.
Az ISW felhívja a figyelmet, hogy Budanov értékelése azt feltételezi, hogy a Nyugat a jelenlegi szinten kitart Ukrajna támogatása mellett a következő egy-két évben.
Az elemzőintézet úgy véli, Putyin továbbra sem hajlandó újabb részleges mozgósítást bejelenteni, mert fél a társadalmi elégedetlenségtől. Ezért valószínűleg arra utasítja a védelmi minisztériumot, hogy folytassa a háttérben zajló mozgósítást, amíg ez elegendő a műveleti követelmények teljesítéséhez.
Az ISW szerint valószínűtlen azonban, hogy a Kreml az orosz támadó műveletek intenzitásának csökkentéséhez nyúlna, mivel stratégiai fontosságúnak tartja az egész hadszíntérre kiterjedő kezdeményezés fenntartását.
Az elemzőintézet úgy véli,
Oroszország egyre nagyobb kihívásokkal fog szembesülni a hadiipari termelést illetően, és egyre nagyobb mértékben ki lesz szolgáltatva külföldi partnereinek anyagi szükségleteit tekintve.
Az ISW szerint a hadiipar növelése nem lesz fenntartható közép- és hosszútávon a munkaerőhiány és a nyugati szankciók hatása miatt.
Kirilo Budanov a vasárnapi fórumon arról is beszélt, hogy
az Oroszországnak nyújtott észak-koreai lőszerszállítmányok közvetlen és gyors hatással voltak a háború dinamikájára.
Elmondása szerint az ukrán erők növekvő orosz műveleti tempót észleltek néhány nappal azután, hogy az észak-koreai szállítmányok beérkeztek. Csak júniusig Phenjan 4,8 millió tüzérségi lőszert szállított le Moszkvának.