Ukrán békeképlet: folynak a Békecsúcs megszervezésének előkészületei

         A világon egyetlen ország sem törekszik annyira a békére, mint Ukrajna. Az ukrán diplomácia és a hadsereg erőfeszítései a béke megteremtésére irányulnak. Ukrajnának valódi békére van szüksége – igazságosra és tartósra, nem pedig átmeneti haladékra egy újabb eszkaláció előtt.

         Ezért a G7-csúcs zárótalálkozóján a felek megvitatták az ukrán békeképletet, amelyre az ukrajnai béke helyreállítását kell alapozni. Az utolsó ülés résztvevői a következő döntéseket hozták:

  • minden államnak mindenekelőtt be kell tartania az ENSZ Alapokmányának alapelveit, például a szuverenitás és a területi integritás tiszteletben tartását;
  • a konfliktusokat kizárólag békés úton kell megoldani;
  • megakadályozni a status quo erőszakos megváltoztatására irányuló egyoldalú kísérleteket;
  • a nemzetközi rendnek a jogállamiságon kell alapulnia.

         Jelenleg úgy tudni, hogy a békecsúcsot még csak tervezik, de annak megtartását néhány európai vezető már támogatta. Emmanuel Macron francia elnök különösen azon országok jelenlétéért lobbizik a békeformula-csúcstalálkozón, amelyek az Orosz Föderáció oldalára álltak az Ukrajna elleni háborúban, vagy semleges álláspontot foglaltak el. Megjegyzendő, hogy a békecsúcsra a vilniusi NATO-csúcs előtt kerülhet sor.

         A csúcstalálkozó kulcspontja, hogy Ukrajna teljes mértékben megtagadja az Orosz Föderáció jogát, hogy részt vegyen ezen a csúcson. Andrej Jermak, az elnöki hivatal vezetője a WSJ kommentárjában kijelentette, hogy Ukrajna nem ül le tárgyalóasztalhoz az Orosz Föderációval mindaddig, amíg a Kreml ki nem vonja megszálló erőit. Kijev nem fog beleegyezni a területeivel kapcsolatos kompromisszumokba.

         “Egy felelős civilizált világ egyetlen tervére van szükségünk, amely valóban békében akar élni” – tette hozzá Jermak.

         Az európai tisztviselők pedig tisztázták, hogy Ukrajnával közösen dolgoznak egy békeképleten, hogy azt a világ többi országa számára is elfogadhatóbbá tegyék. Indiáról, Brazíliáról, Kínáról és Szaúd-Arábiáról beszélünk.

         A békecsúcs megpróbálja visszahelyezni Ukrajnát és szövetségeseit a nemzetközi diplomácia középpontjába. Az európai tisztviselők arra törekszenek, hogy Kijev tervét diplomáciai referenciapontként fogadják el a jövőbeli tárgyalásokon. “Nem oroszokat, de mindenki mást szívesen látunk” – mondta egy európai tisztviselő, amikor a békecsúcs formátumáról kérdezték.

         Tartása a NATO-csúcs előestéjén jelzésként szolgálhat a világ többi része felé, hogy az USA és Európa nemcsak katonai támogatást nyújt Kijevnek, hanem diplomáciai módokat is keres a konfliktus megoldására.

         Vlagyimir Zelenszkij ukrán elnök egy időben tízpontos “békeképletet” mutatott be a G20-ak 2022 novemberi csúcstalálkozóján. Tartalmazza Ukrajna területi integritásának helyreállítását, az orosz csapatok kivonását, az összes fogoly szabadon bocsátását, az agresszió elkövetőinek felelősségre vonását, valamint Ukrajna biztonsági garanciáit.

         Március végén az Európa Tanácshoz intézett beszédében szorgalmazta egy Ukrajnával kapcsolatos békeképlet-csúcstalálkozó megtartását az európai országok egyik fővárosában. “Régóta beszélünk egy békeképlet-csúcs megszervezéséről. Mindannyian nagyon jól megértjük, hogy sajnos sok vezető nem tud majd jönni Ukrajnába a jelenlegi körülmények között. Csúcstalálkozót szervezhetünk a világ egyik fővárosában – Európa egyik fővárosában. Ez nem tesz hozzá globális erőt Európának? Mindenképpen hozzá fog tenni” – mondta az ukrán elnök.

         Az már ismert, hogy Kína, Brazília, a Vatikán és afrikai országok képviselői is próbálják bemutatni a béketerveit.

         Az ukrán békeképlet az egyetlen reális út a békéhez, amely a nemzetközi jog normáin alapul, és az ENSZ Közgyűlésének határozatai is támogatják azt. Mivel ez a háború ukrán földön zajlik, az ukrán béketervnek minden béketeremtő erőfeszítés középpontjában kell állnia.

         Európának “hallania kell”, hogy Ukrajna felszólítja a világ összes civilizált országát, hogy aktívan csatlakozzanak a Békeképlet végrehajtásához. Minden országnak joga van vezető szerepet vállalni a képlet 10 pontja valamelyikének népszerűsítésében.

Részvény: