Ukrajnának nemcsak pajzsra, hanem kardra is szüksége van: a védelmi képességek bővítése

A közelmúlt eseményei és az ukrán és a nyugati vezetők legmagasabb szintű találkozóinak fényében egyre nyilvánvalóbbá válik, hogy Ukrajnának nemcsak légvédelmét kell erősítenie, hanem képesnek kell lennie arra is, hogy megelőző csapásokat indítson az agresszor területén található létesítmények ellen. Ez a stratégia kulcsfontosságú az ukrán nép hosszú távú biztonságának biztosításában és az ország kritikus infrastruktúrájának megőrzésében.

Denisz Smigal ukrán miniszterelnök és Anthony Blinken amerikai külügyminiszter legutóbbi Kijevben tartott találkozója hangsúlyozta a kérdés sürgősségét. Bár a légvédelmi rendszerek megerősítése továbbra is kiemelt feladat, az ukrán fél hangsúlyozza, hogy engedélyt kell szerezni a nagy hatótávolságú fegyverek alkalmazására az Oroszország területén lévő katonai célpontok elleni csapásokhoz. Ukrajna rendszeresen kifejezi háláját partnereinek, hogy további légvédelmi rendszereket és rakétákat biztosítottak, amelyek segítenek megvédeni a civileket és a kritikus infrastruktúrát az orosz támadásoktól. Amint azonban Smigal miniszterelnök megjegyezte, ez nem elég. A nehéz fűtési szezonra való felkészüléshez nemcsak az energetikai létesítmények védelmére van szükség, hanem a támadások megelőzésére is.

Az ukrán vezetés által javasolt stratégia az orosz területen lévő katonai célpontok, köztük az Iskander és az S-300-as rakétaindítók, a katonai repülőterek, a repülőgépek és lőszerraktárak csapása lehetőségének megszerzése. Ez a lehetőség nemcsak ideiglenes védelmet, hanem hosszú távú biztonságot is biztosít Ukrajna légterében. Ennek a kérdésnek a jelentőségét hangsúlyozza az Ukrajna szövetségeseihez írt, nemrégiben közzétett nyílt levél, amelyet különböző országok közszervezeteinek 200 képviselője, értelmiségi és közvélemény-vezető írt alá. A levél hangsúlyozza, hogy a civil objektumok, például az Ohmatdet Gyermekkórház elleni orosz támadások nyílt terrorcselekménynek minősülnek, és súlyosan megsértik a nemzetközi jogot.

Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia magas rangú tisztségviselőinek kijevi látogatása fontos jelzés Ukrajna számára a vezető partnerek részéről. Vlagyimir Zelenszkij elnök Anthony Blinken amerikai külügyminiszterrel és David Lammy brit külügyminiszterrel folytatott megbeszélésen kiemelte a nagy hatótávolságú fegyverek használatára vonatkozó engedély mielőbbi megszerzésének fontosságát.

Ez a stratégia nem agresszív, hanem inkább védekező. Az a képesség, hogy csapást mérjen az agresszor katonai létesítményeire, lehetővé teszi Ukrajnának, hogy hatékonyabban védje meg területét és lakosságát. Ez nemcsak az ukrán városok elleni rakétatámadások számát csökkenti, hanem a civilek életét és a kritikus infrastruktúrát is megmenti.

Fontos megérteni, hogy a légvédelmi rendszerek, bár rendkívül hatékonyak, csak korlátozott ideig képesek védelmet nyújtani. Ehelyett a közvetlen fenyegetések, például a ballisztikus és cirkálórakéta-indítók, valamint az irányított légibombák megsemmisítése hosszú távú nyugalmat biztosít az ukrán égbolton. Ennek a stratégiának gazdasági vetülete is van. A megrongálódott infrastruktúra végleges helyreállítása jelentős anyagi forrást igényel, amelyet az ország fejlődésének más fontos területeire lehetne fordítani. Az agresszor katonai létesítményei elleni megelőző csapások lehetővé teszik ezeknek a költségeknek a csökkentését, és forrásokat takarítanak meg Ukrajna újjáépítéséhez és fejlesztéséhez.

Ráadásul egy ilyen stratégia elrettentő hatással lehet az agresszorra. Az a felismerés, hogy Ukrajna képes katonai létesítményeket csapni Oroszország területén, az agresszor ország vezetését taktikájának átgondolására, esetleg a béketárgyalások felgyorsítására kényszerítheti.

Fontos hangsúlyozni, hogy Ukrajna nem törekszik a konfliktus eszkalációjára. Éppen ellenkezőleg, az agresszor katonai célpontjainak lecsapásának lehetőségét az ukrán nép deeszkalációjának és védelmének eszközeként tekintik. Ez összhangban van a nemzetközi jog elveivel is, amelyek elismerik az államok önvédelemhez való jogát.

Ezért Ukrajna védelmi képességeinek bővítésére irányuló stratégiája sokrétű, és a hosszú távú biztonság és stabilitás elérését célozza. Nemcsak a légvédelmi rendszerek megerősítését tartalmazza, hanem az agresszor katonai létesítményei elleni megelőző csapások lehetőségét is. Ez a stratégia kulcsfontosságú az ukrán nép hatékony védelmének és az ország kritikus infrastruktúrájának megőrzésének biztosításához. A nemzetközi közösségnek meg kell értenie, hogy Ukrajna támogatása ebben az ügyben nem csak egy ország védelme, hanem a demokratikus értékek és a nemzetközi jogrend egészének védelme is. Ha megadjuk Ukrajnának azt a képességet, hogy hatékonyan megvédje magát, az befektetés lesz az egész európai régió stabilitásába és biztonságába.

Részvény: