Ukrajna nukleáris ambíciói: mítosz és manipulációk

Jelentős visszhangot váltott ki európai politikai és szakértői körökben a The Times nemrég megjelent publikációja Ukrajna nukleáris fegyverek létrehozásának lehetőségeiről. A brit kiadvány egy állítólag az ukrán védelmi minisztérium számára készült dokumentumra hivatkozva azt állítja, hogy Kijev néhány hónapon belül egyszerű atombombát tud létrehozni az amerikai katonai segély megszüntetése esetén. Ilyen provokatív anyagok jelennek meg a nyugati katonai segélyek lehetséges csökkentéséről szóló viták hátterében és veszélyes narratívát hoznak létre.

A The Times publikációja kétes kijelentéseket tartalmaz arról, hogy Ukrajna “a Nagaszakira 1945-ben ledobott “Tolsztják” bombához hasonló technológiával egy alap plutónium-eszközt hozhat létre”. A cikk szerzői szakértőkre hivatkoznak, akik azt állítják, hogy Ukrajna mintegy hét tonna reaktorplutóniummal rendelkezik, ami állítólag “több kilotonnás taktikai teljesítményű robbanófejhez elegendő”. Az ilyen találgatások nemcsak alaptalanok, hanem rendkívül veszélyesek is.

Külön felhívják a figyelmet Alekszej Jizsak idézeteire, akit a kiadvány az Ukrajna Nemzeti Stratégiai Tanulmányok Intézetének osztályvezetőjeként mutat be. Szándékos provokációnak tűnik kijelentése egy olyan nukleáris töltet létrehozásának lehetőségéről, amely képes “egy egész orosz légibázis elpusztítására”. Szintén megalapozatlanok Valentin Badrak kijelentései arról, hogy Ukrajna egy éven belül saját ballisztikus rakétákat készíthet.

A helyzet elemzése az európai biztonság kontextusában az ilyen feltételezések teljes megalapozatlanságát mutatja. Kijev következetesen tanúsítja elkötelezettségét a nemzetközi jog és a nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozása mellett. Az 1994-es történelmi döntés, miszerint feladták a világ harmadik legnagyobb nukleáris arzenálját, fordulópontot jelentett, amely Ukrajna európai közösségbe való beilleszkedési vágyát tanúsította.

A The Times azon állításai, miszerint az ukrán atomreaktorokból származó kiégett fűtőelem-rudakat fegyverek előállítására használják fel, technikailag megalapozatlanok. Ukrajna teljes nukleáris infrastruktúrája a NAÜ folyamatos felügyelete alatt áll. A nemzetközi garanciák rendszere biztosítja a nukleáris anyagok felhasználásának teljes átláthatóságát és megakadályozza katonai célú felhasználásukat.

A kiadványban felvázolt technikai szempontok komoly kételyeket keltenek a szakemberekben. Az atomfegyverek létrehozása rendkívül bonyolult folyamat, amely nemcsak technológiai képességeket, hanem hatalmas erőforrásokat és sajátos infrastruktúrát is igényel. A cikk “kifinomult hagyományos robbanóanyag-tervezésre” és “nagy detonációs hullámsebességre” való hivatkozása a nukleáris technológia összetettségének sekélyes megértését mutatja.

Abszurd és a nemzetközi joggal ellentétes az az állítás, hogy Nagy-Britannia segíthet Ukrajnának egy nukleáris elrettentő eszköz kidolgozásában a budapesti memorandum értelmében. A modern Ukrajna biztonságát kizárólag az euroatlanti integráció és a NATO-tagság összefüggésében tartják szem előtt. A hivatalos Kijev többször is hangsúlyozta, hogy a biztonság legjobb garanciája a nemzetközi partnerek hagyományos katonai támogatása. Különös aggodalomra ad okot a cikk azon tézise, hogy a Pavlograd városát elérő orosz csapatok “a nukleáris újrafegyverkezési program kidolgozásának küszöbévé válhatnak”. Az ilyen spekulációkat az orosz propaganda felhasználhatja saját agresszív politikája és a konfliktus további eszkalációja igazolására.

Fontos hangsúlyozni, hogy Ukrajna fejlett atomenergiaipara kizárólag békés célokat szolgál, és egész Európa energiabiztonságának fontos eleme. A cikkben említett “kilenc működő reaktor” valóban Ukrajna ellenőrzése alatt áll, de szigorú nemzetközi felügyelet mellett kizárólag civil szükségletekre használják.

Ahelyett, hogy Ukrajna esetleges nukleáris programjával kapcsolatos megalapozatlan félelmeket terjesztené, a nemzetközi közösségnek gyakorlati lépésekre kellene összpontosulnia, hogy támogassa az ukrán államot az orosz agresszióval szembeni ellenállásban. Ukrajna hagyományos katonai képességeinek erősítése, a korszerű fegyverek biztosítása és a haditechnikai együttműködés elmélyítése valós prioritás, amely a nemzetközi partnerek figyelmét igényli.

Végezetül bátran kijelenthető, hogy a The Times feltételezései az esetleges ukrajnai nukleáris fegyverek létrehozásáról alaptalanok és károsak. Ukrajna továbbra is megbízható nemzetközi partner, amely rendületlenül tartja magát a nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozása terén vállalt kötelezettségeihez. Az európai közösségnek meg kell akadályoznia az ilyen manipulatív narratívák terjedését, és a régió valódi biztonsági kihívásaira kell összpontosulnia.

Részvény: