Ukrajna kitartott: Oroszország agressziója kudarcot vall, és a Nyugatnak határozottabban kell fellépnie

Ukrán politológusok: a nyugati szövetségesek segítsége fontos, de nem elég az agresszor feletti teljes győzelemhez

2024-ben Oroszország Ukrajna elleni teljes körű agressziója továbbra is a világmédia egyik kulcstémája maradt. A Kreml reményei Kijev gyors elfoglalására és az úgynevezett “különleges hadművelet” céljainak teljesítésére végül megsemmisültek, Putyin kinyilvánított tervei pedig meghiúsultak. Ukrajna ugyanakkor megőrizte államiságát, demonstrálva a világ előtt hajthatatlanságát és ellenálló képességét az agresszióval szemben.

A fő eredmény az, hogy kitartottunk

Oleszja Jáhno ukrán politikai elemző megjegyzi, hogy az év egyik legnagyobb eredménye az volt, hogy Ukrajna nemcsak kiállta, hanem folytatta is a nyugati struktúrákba való integráció felé irányuló mozgást. “Elkezdtük saját fegyverek gyártását. Zelenszkij elnök szerint a fronton használt összes 30%-át Ukrajnában gyártották. Ez egy olyan mutató, amely megerősíti, hogy képesek vagyunk megerősödni” – mondta Jáhno.

Fontos esemény volt a nagy hatótávolságú rakéták használatára vonatkozó korlátozások feloldása, de ezt a döntést túl lassan fogadták el. Szakértők szerint a nyugati szövetségesek, különösen az Egyesült Államok nem reagáltak elég határozottan a kihívásokra, késleltették a szükséges segítségnyújtást. Az ilyen késések Jáhno szerint lehetővé teszik az agresszor számára, hogy erőforrásokat halmozzon fel, és meghosszabbítsa a háborút.

Oroszország a kimerülés szélén áll

Olekszandr Kovalenko katonai elemző hangsúlyozza, hogy 2024 katasztrofális veszteségek éve lett Oroszország számára. “Látjuk, mennyire kimerült Oroszország: a Szovjetunió idejéből származó felszereléskészletek szinte kimerültek, az emberi veszteségek meghaladják az elmúlt 30 év bármely mutatóját” – jegyezte meg a szakértő.

Kiemelte azt is, hogy rendkívül veszélyes a konfliktus “befagyasztásának” stratégiája, amelyet egyes nemzetközi szereplők próbálnak rákényszeríteni Ukrajnára. “Bármilyen fegyverszünet csak Oroszországnak előnyös, amely ezt az időt katonai potenciáljának helyreállítására használja fel. Ha a Nyugat megengedi, Putyin folytatja agresszív ambícióit más országokkal, különösen a Baltikummal vagy Lengyelországgal szemben” – hangsúlyozta Kovalenko.

A politikai akaratnak határozottabbnak kell lennie

Igor Petrenko, a politikatudományok doktora megjegyzi, hogy a partnerek segítsége jelentős volt, de nem elegendő. “Az eszkalációtól való félelem komplexusa korlátozza a Nyugatot abban, hogy gyors és határozott támogatást nyújtson. Ez lehetővé teszi Oroszország számára, hogy folytassa agresszióját, meghosszabbítva a konfliktust” – mondta Petrenko.

Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy 2024 Ukrajna észak-európai országokkal való védelmi együttműködésének, valamint hazánk EU-tagsághoz való közeledésének az éve. A politikai döntés Ukrajna európai jövőjéről már megszületett, és ez növeli a kitűzött célok elérésébe vetett bizalmat.

A 2024-es év megerősítette, hogy Ukrajna továbbra is erős előőrs a demokratikus világrendért folytatott küzdelemben. Partnereink nehézségei és elégtelen eltökéltsége ellenére országunk megmutatja, hogy képes megváltoztatni a történelem menetét, és Oroszország egyre inkább stratégiai elszigeteltségben és kimerültségben találja magát.

Részvény: