Ukrajna: fegyvere biztos kezekben van

         A spravdi.gov.ua állami internetes portál Ukrajna és fegyveres erői nevében biztosítja, hogy a nyugati fegyverek, amelyeket a partnerállamok ukrán félnek szállítottak, biztos kezekben vannak. Ukrajna emellett megpróbálja elérni, hogy egyes európai tömegtájékoztatási eszközök ne terjesszenek pletykákat és ellenőrizetlen információkat az ukrán hadsereg fegyverkezeléséről.

         A legnagyobb felháborodást Ukrajnában nem annyira a nyugati partnerektől szerzett fegyverekkel ukránok állítólagos visszaélése körüli mesterséges botrányok okozzák, amelyeket többnyire kizárólag az orosz fél a katonai konfliktusban felfúj és terjeszt. Ez érthető – Oroszország nagy kárt és veszteségeket fog szenvedni. A nyugati fegyverek köszönhetően Ukrajna valódi előnyt élvez a csatatéren. És az, hogy az utóbbi időben nemcsak az orosz propaganda történeteiben, hanem az európai információs mezőben is feltűnnek az említett „hírek”, ami már nagyobb bizalmat kelt olvasókban. Ezért az ukrán fél állami szinten arra szólít fel, hogy ne higgyenek ezeknek a pletykáknak, hanem tekintsék az ilyen híreket az EU szolidaritásának egyfajta próbájaként.

         Az Ukrajna elleni sértések nemcsak teljesen alaptalanok, de ugyanakkor nagyon veszélyesek is. Hiszen valóban képesek befolyásolni azoknak az országoknak a közönségére, amelyektől Ukrajna segítséget kap és vár. Mert a segélyek – és nem csak katonai jellegűek – meghatározóak azon képességünk szempontjából, hogy hatékonyan tudjuk ellenállni az Ukrajnába behatoló orosz hadseregnek.

         Ezért az Ukrán Stratégiai Kommunikációs és Információbiztonsági Központ nyolc érvet említ, amiért Ukrajnában valóban megbízható ellenőrzés alatt állnak és megfelelően használják a fegyvereket, és minden mesterséges üzenet káros és megalapozatlan:

         1) Ukrajna és a partnerállamok (például Lengyelország) felelős kormányzati struktúrái megbízható információkkal rendelkeznek az Ukrajnának szállított fegyverek és katonai felszerelések használatáról. És ezért Oroszország nem fér hozzá és nem is férhet hozzá ilyen információkhoz, így logikus az a feltételezés, hogy az orosz fél által terjesztett összes hír, valamint minden hír, amely rájuk vonatkozik, nem más, mint hamis.

         2) Az Ukrajnának nyújtott katonai segélyek logisztikájának megszervezését, a partnerországok katonái közötti kommunikációt és a monitoringot az Egyesült Államok Fegyveres Erőinek Európai Parancsnoksága (EUCOM Control Center of Ukraine, ECCU) alapján az Irányító Központ végzi, Stuttgartban található. Ukrajna és 15 donorállam képviselői dolgoznak a központban, amely 42 ország védelmi minisztereinek ramsteini találkozója eredményeként jött létre.

         3) Az összes partnerország képviselői hivatalosan meghívást kapnak Ukrajnába, hogy ellenőrizzék a fegyverek használatát. Minden partnerrel megállapodnak a felek számára megfelelő együttműködési formáról.

         4) A vezető partnerek speciális személyeket jelöltek meg a fegyverek használatának ellenőrzéséért. Augusztusban Garrick M. Harmon katonai és védelmi ügyekért felelős attasé kezdett dolgozni az Egyesült Államok kijevi nagykövetségén. Feladata továbbá a katonai segélyek felhasználásának ellenőrzése. Kijevbe érkezése napján az attasé megbeszélést folytatott Olekszij Reznikov ukrán védelmi miniszterrel. Mielőtt Ukrajnába rendelték volna, Harmon dandártábornok az Army Security Assistance Command (USASAC) a nemzetközi katonai segítségnyújtásért és fegyverszállítási programokért felelős ügynökséget (USA) vezette.

         5) Ukrajnában bevezetik a NATO LOGFAS katonai logisztikai irányítási rendszerét. Ukrajna – akárcsak az USA-ban – nyilvántartást vezet majd a fegyverekről és egyéb katonai felszerelésekről.

         6) Az ellenség által Ukrajna védelmének rovására felhasználható információk Ukrajna államtitkai. Ez vonatkozik a nyugati fegyverek alkalmazási körének, elhelyezésének és sajátosságainak bizonyos vonatkozásaira is. Az ilyen érzékeny információkat nem osztják meg a tömegmédiával vagy semmilyen állami szervezettel, még nemzetközi regisztrációval sem.

         7) Nem minden információ kerül nyilvánosságra a partnerországok kérésére. Egyes partnerek saját nemzeti érdekeiktől vezérelve ragaszkodnak ahhoz, hogy az ukrán fél ne jelentse be a Kijevnek nyújtott segély összegét és nómenklatúráját (és ez teljesen érthető, hiszen az Oroszország néhány „sértett” politikusa folyamatosan fenyegeti az államokat amelyek segítséget nyújtanak Ukrajnának, ami a lakosság elégedetlenségét okozza). Egyébként ezt az elvet kellene átvenniük politikusainknak, akik tartózkodtak attól, hogy Ukrajnát fegyverrel látják el, legalábbis a nyugati fegyverek magyarországi átszállítása ügyében, mint látjuk, a segélyek típusáról és mértékéről ilyen információ nem fog nyilvánosságra kerülni.

         8) A Fehér Ház, az Egyesült Államok Védelmi Minisztériuma, az Ukrajnát fegyverekkel ellátó európai országok kormányai nem hangoztattak nyilvános követeléseket Ukrajnával szemben, és nem fejeztek ki kétségeket a felhasználása hatékonyságával kapcsolatban. Ez pedig már ok arra, hogy az Ukrajna megsegítésétől elzárkózó európai államok és a médiájuk, amelyek hamis információkat terjesztettek Ukrajna nyugati fegyverhasználatáról, felülvizsgálják ezeknek a tömegtájékoztatási eszközöknek az engedélyit, vagy újragondolják azt a kérdést, hogy ezek kinek javára szolgálnak.

         Végezetül Ukrajna ismét az európai közösséghez fordult, hogy fegyverrel segítse Ukrajnát, a Nyugat nemcsak az ukránokat menti meg a népirtástól. Ez befektetés egy tisztességes és stabil nemzetközi rendbe, amelyben minden ország, kicsik és nagyok egyaránt, szabadnak és magabiztosnak érezhetik magukat, „nem függnek a demokráciáról hallani sem akaró, megbolondult diktátorok szeszélyeitől”.

#Ukrajna #EU #spravdi_gov_ua #fegyver

Részvény: