Ukrajna carte blanche-t kapott a győzelemre

​A Nyugatról való szállítással kapcsolatos hírek a fegyveres erők kilátásaival összefüggésben tetszenek az ukránoknak. Ebben két irányzat látható, amelyek nem mondanak ellent egymásnak, hanem teljesen más törekvések motiválnak. Az első – a Nyugat belefáradt az Oroszországgal való „játékba”, és úgy döntött, hogy ezt az egészet győzelemre viszi. A második, hogy a Nyugat belefáradt a harcba, drága és hosszú távon veszélyes, mert a katonai út nagyon nagy összegbe kerül.

​Mindazonáltal továbbra is érdekes – pontosan mi vált fordulópontot a szövetségesek számára, hogy ilyen masszív szállításokra gondoljanak, beleértve a tankokat is. Vagy felforrt nekik, vagy politikai változások történtek. Ez lehet Kína és India tényezője, amelyek a nukleáris fegyverek „zörgésének” kontextusában elhagyták Oroszországot. Szeretném megjegyezni, hogy a honvédség sikerei éreztették hatásukat, de már több hónap eltelt az első nagyobb ellentámadás után, és 2022 végén – 2023 elején kezdtek megérkezni az első igazán masszív támogatási csomagok.

​Az Oroszország védekező reakciója már megindult. Ez a minden oldalról mozgósított százezrek gyors beáramlása és a fehéroroszország oldaláról való támadásról szóló „információszivárgások”. Ez nem jelenti azt, hogy nem fog megtörténni. A jelenlegi körülmények között (és a következő hat hónapban) azonban az lesz a legértelmetlenebb és a média szempontjából leginkább veszteséges döntés mozgósított gyalogsággal támadni Ukrajnát, tekintettel arra, hogy a csapatok legharcképesebb részei elfogytak 2022-ban. Minden a Kremlben uralkodó elkeseredettség mértékétől függ.

​Az oroszországi mai mozgások még inkább arra késztették a nyugati világot, hogy azt gondolják, Putyin tisztségviselői valóban a vereségre gondolnak.

​Először is Medvegyev szavaival. Egy feltételezett vereségre válaszul nukleáris csapásra utalt. Vagyis nem is katonai doktrínáról és az „ősorosz földek” védelméről van szó, hanem a túlélési tényezőről. A volt orosz elnök azt mondta, hogy egy atomhatalom elvileg nem veszíthet, megfeledkezve a Szovjetunió afganisztáni vereségéről és az USA vereségéről Vietnamban. Oroszország elveszíthet és egy egész szuverén állam maradhat, csak a háborúhoz ragaszkodó politikai rezsim nem veszíthet.

​Másodszor, az elmúlt napok érdekes megrázkódtatása az volt, hogy Moszkvában elkezdték az épületek tetejére légvédelmi rendszereket helyezni. Talán kifejezetten bemutatóra, vagy esetleg más okból, ami a hétköznapi emberek számára ismeretlen – mindenesetre a légvédelmi rendszer megvan, sőt azt is tudni, hogy hol található.

​Harmadrészt az elmúlt két napban az Oroszországhoz hű Szerbia ukrán területként ismerte el a Krímet és a Donbászt, Irán pedig „csatlakozott” a szerbekhez. Irán egyébként barátságtalan Ukrajnával szemben. Ugyanaz az Irán, amelyik az orosz hadsereget táplálta „Sahedákkal”. Ha még Irán is ilyen magabiztosan nyilatkozik, az azt jelentheti, hogy a politikai táj megrendült.

​Január 20-án a Ramstein légitámaszponton ülést tartottak, amelyen a fő téma – Ukrajna nehézfegyverei – szerepelt a napirenden. Sajnos Németország nem mutatott kitartást abban, hogy segítsen a Leopard tankokkal. Nagy-Britannia és az USA azonban megmutatta konszolidációját a bűnöző Oroszország feletti győzelem kérdésében. Segélycsomagjaik igen jelentős felszerelést és fegyvereket tartalmaznak majd, amelyek Ukrajna javára fordíthatják a fronton zajló eseményeket. Hollandia még önként vállalta, hogy F-16-os vadászgépekkel látja el a fegyveres erőket, ami közvetlen bizonyítéka a Nyugat meghatározásának.

​Jelenleg Ukrajna győzelmét annak az anyagi és pénzügyi segítségnek a prizmáján keresztül kell szemlélni, amelyet Kijevnek már nyújtottak és adnak majd. Nagyon masszív támogatási csomagokról van szó, amelyek nyilvánvaló következtetést hordoznak: Ukrajna legyőzése egyáltalán nem előnyös a nyugati világ számára. Egyrészt dollár- és eurómilliárdok elpazarlását jelenti, másrészt azt, hogy a világ nem tudna ellenállni egy terrorista rezsimnek, amely már amúgy is meglehetősen instabil, és szó szerint „üvöltözik” a közeljövőben való képtelenségéről.

​Ukrajna győzelme ma, nem holnap – ezt akarják Nyugaton. Ugyanazok az országok, amelyek úgy vélik, hogy az ukrán fegyveres erők nem értik a „tank” szó jelentését, és véleményük szerint nem tudnak majd megbirkózni egy fémből álló macskával, egyszerűen kettős játékot játszanak, ami mindenesetre előnyös Putyin számára.

Részvény: