A norvég gazdasági övezetet elhagyva, most az Ír-tenger területén hajt végre titokzatos műveleteket a Jantar orosz hadihajó – derült ki friss OSINT-elemzésekről.
Korábban beszámoltunk róla, hogy november elején a Jantar behatolt a norvég gazdasági övezetbe, ahol vagy a tengerfenéken húzódó kritikus infrastruktúrát (olaj-, gáz- és távközlési vezetékek), vagy az Andøya Space-ről felbocsátott kutatórakétákat kívánja megfigyelni. Akkor a norvég parti őrség két hajóval figyeltette a hajó mozgását.
A Jantar ezt követően eltűnt a térképről, majd friss jelentések szerint az Ír-tengeren (a Brit-szigetet az Ír-szigettől elválasztó tenger), a Man-szigetnél bukkant fel. Ahogy Norvégiánál, itt is a tengerfenéki infrastruktúra fölött vesztegel.
Jelenleg egy P-8 Poseidon végzi a hajó megfigyelését, illetve egyes információk szerint a HMS Iron Duke is kifutott a brit kikötőből.
Az orosz hatóságok a Jantart, sok másik hajóval együtt oceanográfiai kutatóhajóként tartják számon, a nyugati katonai parancsnokságok azonban főként hírszerző hajóként azonosítják az ilyen típusokat. Sok mindent elárul a valós besorolásáról azonban az, hogy a hadihajó az orosz védelmi minisztérium közvetlen parancsnoksága alatt áll. Kémhajóként az egyik legjelentősebb és egyik legújabb orosz hajó.
A hajó olyan berendezéseket tartalmaz, amelyek képesek tönkretenni az ilyen kábeleket, és ezzel megbénítani a polgári, nyilvános és katonai kommunikációt a világ óceánjain – írták még 2015-ben a hírszerzési hajó vízre bocsátásának pillanatában.
Továbbra sem világos, hogy mi Oroszország célja ezekkel a műveletekkel.