Az Európai Bizottság a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO) konzultációt kezdeményez, miután Kína szubvenciós eljárást indított az uniós tejipari szereplők ellen. Ezt Peking válaszlépésének tartják, amiért Brüsszel pótvámokat vetett ki az EU-ba importált kínai elektromos autókra.
Az Európai Bizottság hétfői szokásos napi sajtótájékoztatóján Olof Gill szóvivő több kérdést is kapott az EU és Kína közötti kereskedelmi kapcsolatok jelenlegi állapotáról, különös tekintettel a kínai elektromos járművekre vonatkozó tarifákra és a közelmúltban megindított WTO konzultációkra.
Az Európai Bizottság júniusban jelentette, hogy szubvenciós vizsgálatai megállapították, hogy a kínai elektromos autókat gyártó cégek tisztességtelen módon részesültek állami támogatásban, amelynek hála árelőnyhöz jutottak az európai cégekkel szemben. Ezért az uniós végrehajtó testület ideiglenes pótvámok kivetéséről döntött, amelynek tényleges és tartós bevezetéséről minősített többségi szavazással döntenek majd a tagállamok. Amennyiben az eredmények nem egyértelműek, jogorvoslati lehetőség áll rendelkezésre.
Azt egyelőre nem tudni, mikor szavazhatnak a tagországok, mivel ezek az információk bizalmasak, és csak azt a határidőt – október 30-át – erősítette meg, amikor a Bizottságnak végső döntést kell hoznia az ügyben.
Olof Gill jelezte, hogy miután az e-autós büntetővámokra válaszul Kína szubvenciós vizsgálatot indított az EU-ban gyártott tejtermékekkel szemben, az Európai Bizottság a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO) kezdeményez konzultációt.
Gill elmagyarázta, hogy ez az első alkalom, hogy az EU egy ilyen vizsgálatot már az indítási szakaszban megtámad a WTO előtt.
A Bizottság álláspontja szerint Kína védelmi intézkedései valótlan állításokon alapszanak, és nem felelnek meg a WTO szabályainak.
A szóvivő jelezte, hogy az EU egyértelműen védi saját iparát és közös agrárpolitikáját Kína intézkedéseivel szemben. Ugyanakkor Gill hangsúlyozta, hogy az EU továbbra is keresi a tárgyalásos megoldásokat Kínával, és az EU-Kína kapcsolatokban az elkötelezett politikai párbeszéd folytatódik.
Amikor arról kérdezték, hogy ezek a lépések újabb kereskedelmi háborúhoz vezethetnek-e, Gill elutasította a spekulációkat. Ugyanakkor megjegyezte, hogy az EU lépései összhangban vannak Ursula von der Leyen elnök korábbi nyilatkozataival, és
az Európai Bizottság célja továbbra is az uniós ipar védelme a WTO szabályainak keretein belül.
Összességében az esemény rávilágított az EU és Kína közötti kereskedelmi kapcsolatok feszültségeire, ugyanakkor egyértelművé tette, hogy az EU folyamatosan kész a tárgyalásokra, miközben jogi lépésekkel is védi érdekeit.